1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy detektywistyczne – daj się porwać dobremu kinu

Kadr z filmu „Morderstwo w Orient Expressie” (2017) (Fot. Alamy Limited/BEW Photo)
Filmy detektywistyczne łączą w sobie elementy filmów akcji, przygodowych i thrillerów – dlatego tak bardzo je lubimy. Z zapartym tchem śledzimy, co dzieje się na ekranie, i sami próbujemy rozwiązać zagadkę, z którą zmagają się bohaterowie. Specjalnie z myślą o długim weekendzie przedstawiamy najlepsze filmy detektywistyczne.

Zagadka, bohater, który stara się ją rozwiązać, i morderca – to filmy detektywistyczne w pigułce. Zazwyczaj śledztwu przewodzi doświadczony detektyw czy funkcjonariusz policji, jednak nierzadko zdarza się, że zagadkę próbują rozwiązać amatorzy. Supsens, tajemnica i wyścig z czasem – najlepsze filmy detektywistyczne sprawiają, że nie możemy oderwać się od ekranu. Na szczęście pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia…

Filmy detektywistyczne – tytuły, które warto znać

„Zodiak”

Nasze zestawienie „dobre filmy detektywistyczne” rozpoczynamy „Zodiakiem” Davida Finchera z Jakiem Gyllenhaalem, Markiem Ruffalo i Robertem Downeyem Jr. Film przedstawia autentyczną historię działalności seryjnego mordercy Zodiaka, który znany był z tego, że przesyłał policji i redakcjom gazet listy i szyfry na temat popełnionych przez siebie zbrodni. W filmie zabójca terroryzuje okolice zatoki San Francisko lat 70. Gdy pewnego razu departament policji otrzymuje list, w którym Zodiak przyznaje się do popełnienia 37 zabójstw, stanie się on obsesją nieśmiałego rysownika, cynicznego dziennikarza, inspektora wydziału zabójstw oraz jego partnera, którzy spróbują ustalić tożsamość mordercy. Czy pogoń za psychopatą doprowadzi ich własne życie i zawodowe kariery do ruiny? W końcu śledztwo do tej pory jest w toku…

„Na noże” i „Glass Onion: Film z serii »Na noże«”,

Pytani o fajne filmy detektywistyczne odpowiadamy: „Na noże” i „Glass Onion: Film z serii »Na noże«” w reżyserii Riana Johnsona (również producenta i scenarzysty). Pierwszy z nich miał swoją premierę w 2019 roku i od razu zyskał uznanie widzów i krytyków na całym świecie. W roli głównej możemy podziwiać Daniela Craiga, który wciela się w rolę detektywa Benoita Blanca. Ma on rozwikłać zagadkę zabójstwa Harlana Thrombeya, seniora zamożnej rodziny, który zostaje znaleziony we własnym pokoju z podciętym gardłem. W dniu, kiedy mężczyzna zmarł, rodzina zebrała się, by świętować jego 85. urodziny. Detektyw Blanc podejrzewa każdego – łącznie z pielęgniarką denata, którą ten uczynił jedyną spadkobierczynią, co oczywiście nie spodobało się jego bliskim. Motyw ma każdy, okazji było wiele, ale morderca jest tylko jeden. Sprawdź, czy znajdziesz go przed Benoitem Blankiem. Na ekranie obok Craiga zobaczymy m.in. Christophera Plummera, Chrisa Evansa, Anę de Armas czy Jamie Lee Curtis.

W drugiej części filmu „Na noże” – który niedawno miał premierę na platformie Netflix – detektyw Benoit Blanc udaje się do Grecji, aby rozwikłać kolejną zagadkę morderstwa i wytypować sprawcę z barwnego grona podejrzanych. Akcja rozgrywa się na wyspie, w luksusowej rezydencji, w której goście zebrali się na zaproszenie Milesa Brona. Na liście gości znaleźli się: dawna partnerka biznesowa Milesa – Andi Brand; obecna gubernatorka stanu Connecticut Claire Debella; odnoszący sukcesy naukowiec Lionel Toussaint; projektantka mody i była modelka Birdie Jay z niezawodną asystentką Peg; a także influencer Duke Cody i jego dziewczyna Whiskey. Jak w każdym porządnym kryminale, z każdym z bohaterów wiążą się jakieś tajemnice, kłamstwa i motywacje. Kiedy ktoś ginie, każdy staje się podejrzany…

„Sherlock Holmes”

Zestawienie „najlepsze filmy detektywistyczne” nie byłoby pełne bez najpopularniejszego londyńskiego detektywa – Sherlocka Holmesa. W filmie „Sherlock Holmes” z 2009 roku – w reżyserii Guya Ritchiego – przenosimy się do Londynu z lat 90. XIX wieku, gdzie detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) i jego pomocnik doktor John Watson (Jude Law) ratują kolejną ofiarę i demaskują zabójcę. Okazuje się jednak, że to dopiero początek sprawy będącej największym wyzwaniem w karierze detektywa. Holmes i Watson zagłębiają się w świat mrocznych sztuk oraz nowych technologii, w którym oprócz logiki do rozwiązania sprawy potrzebny może się okazać precyzyjny prawy sierpowy. Na ekranie zobaczymy także Rachel McAdams, która wciela się w Irene Adler – jedyną kobietę w życiu Holmesa, którą łączy z nim burzliwy związek. To zdecydowany must-see, jeśli chodzi o filmy o detektywach.

„Morderstwo w Orient Expressie”

Dobre filmy detektywistyczne to zdecydowanie te, których akcja rozgrywa się w pociągu. Tak jest w przypadku „Morderstwa w Orient Expressie” w reżyserii Kennetha Branagha, który powstał na podstawie słynnej książki Agathy Christie. Detektyw Herkules Poirot (Kenneth Branagh) w końcu udaje się na zasłużone wakacje. Odpoczynek jednak nie jest mu dany – będąc w Stambule, dostaje pilny telegram wzywający go do Londynu. Jednak zanim dotrze na miejsce, będzie musiał rozwikłać sprawę tajemniczego morderstwa, którego ofiarą w najsłynniejszym pociągu świata pada wpływowy amerykański biznesmen. Luksusowa podróż staje się punktem wyjścia do stylowej, pełnej napięcia i zaskakującej opowieści sensacyjnej uznawanej za największą zagadkę kryminalną wszech czasów. Na ekranie zobaczymy iście gwiazdorską obsadę, w której znaleźli się m.in.: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Judi Dench i Leslie Odom Jr.

„Siedem”

Filmy o detektywach to często trzymające w napięciu thrillery – takie jak „Siedem” w reżyserii Davida Finchera. W roli detektywów występują tu Brad Pitt i Morgan Freeman, którzy muszą wytropić seryjnego mordercę. Swoje ofiary wybiera on według siedmiu grzechów głównych. Podążając tropem kolejnych zbrodni, detektywi próbują odkryć, kto jest za nie odpowiedzialny, a przebiegły i drobiazgowy psychopata wciąga ich coraz głębiej w szaloną rozgrywkę. Film zdecydowanie trzyma w napięciu, a końcówka wciąż pozostaje jedną z najbardziej zaskakujących w historii kina.

„Milczenie owiec”

Zestawienie „top filmy detektywistyczne” kończymy „Milczeniem owiec” w reżyserii Jonathana Demmego. Hannibala Lectera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać (w tej roli znakomity Anthony Hopkins). To niezwykle inteligentny i niebezpieczny kanibal, który może odegrać kluczową rolę w śledztwie agentki FBI Clarice Starling (Jodie Foster), która ściga innego mordercę – „Buffalo Billa”, porywającego i mordującego kobiety na środkowym zachodzie USA. Hannibal może dostarczyć wskazówek, które pozwolą schwytać psychopatę, jednak w zamian za to chce poznać przeszłość Clarice, w której jest zauroczony. Tym, którzy jeszcze nie widzieli – zdecydowanie polecamy!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze