1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

4 książki, które warto przeczytać w kwietniu

(Ilustracja: iStock)
Pierwszy tom nowej serii Bernarda Miniera, ciekawe pozycje poradnikowe i poruszający komiks o pewnej łyżwiarce. Nowości książkowe na kwiecień poleca Monika Stachura, redaktorka naczelna miesięcznika „Sens”.

„Lucia”, Bernard Minier, tłum. Monika Szewc-Osiecka

Podczas gdy czekałam (i wciąż czekam) na dalszy ciąg przygód komendanta Martina Servaza w Tuluzie i okolicach, jego twórca Bernard Minier powołał do życia nową postać literacką. Porucznik Lucia Guerrero pracuje w Madrycie, w Guardia Civil, której działalność w pewnym stopniu odpowiada francuskiej żandarmerii, czyli obie te formacje działają przede wszystkim poza obszarami miejskimi. Bohaterkę poznajemy na miejscu zbrodni, szczególnej, bo zamordowano jej kolegę z pracy, z którym łączyło ją wiele wspomnień zawodowych i kilka prywatnych. Wkrótce detektywi zatrzymują pierwszego podejrzanego, ale – zamiast przybliżać – oddala to ich od rozwiązania zagadki. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Lucii grupa studentów z Salamanki, którzy pod opieką prof. Salomóna Borgesa pracują nad programem do analiz kryminologicznych. Jak zwykle u Bernarda Miniera mroczna intryga toczy się w plastycznie opisanej rzeczywistości, więc lektura dostarczyła mi wielu silnych emocji. No i jestem ciekawa, jaką przyszłość zgotuje nowej bohaterce autor.

„Lucia”, Bernard Minier, tłum. Monika Szewc-Osiecka, wyd. Rebis

„Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne”, Julia E. Wahl

Bo przypomina nam o innych relacjach, bo odsłania naszą wrażliwość i wystawia na ciosy. No i nie jest dana raz na zawsze. A jednak wszyscy jej szukają, z różnym powodzeniem i na rożnych warunkach. Doktor psychologii Julia E. Wahl zaznacza, że nie proponuje kompendium wiedzy o miłości, jednak w swojej książce przedstawia miłość z bardzo wielu stron. Pisze o jej początkach, fazach rozwoju, zagrożeniach, odwołuje się do teorii wielu badaczy. A zwłaszcza wyjaśnia, jak uważność, obecność, współczucie wzmacniają relacje, oraz podpowiada, jak pracować (tak, brzmi mało romantycznie) nad tym, by kochać mądrze.

„Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne”, Julia E. Wahl, wyd. Sensus

„Jak wychować dziecko na fajnego człowieka”, Kaija Puura

Czy „opłaca się wychowywać dziecko na fajnego człowieka”? Tak! – przekonuje w swojej książce psycholożka dr Kaija Puura z Tampere University. Bo fajni ludzie to tacy, którzy są elastyczni w myśleniu, empatyczni, mają zdrowe poczucie wartości, umieją tworzyć wartościowe relacje – wszystko to chroni ich przed niepożądaną samotnością. Autorka uspokaja, że bycie fajnym to nie cecha wrodzona, a umiejętność, której można uczyć od najmłodszych lat. I warto, bo dzięki niej człowiek czuje się szczęśliwszy, a czego innego pragnie dla swojego dziecka kochający rodzic?

„Jak wychować dziecko na fajnego człowieka”, Kaija Puura, tłum. Katarzyna Aniszewska, wyd. Luna

„Zawirowania”, scenariusz i rysunki: Tillie Walden, tłum. Kaja Makowska, wyd. Kultura Gniewu

Tak autorka odpowiada na pytanie: O czym tak naprawdę jest ta książka? I zaraz dodaje, że takie dociekanie przypomina nauczycieli z tymi ich „co autor miał na myśli”, podczas gdy mógł przecież po prostu chcieć tworzyć i obserwować, co z tego wyniknie. Tak było w przypadku tego komiksu – wyjaśnia Tillie Walden. Tym niemniej w tej opowieści łyżwy odgrywają dużą rolę. Tak jak w życiu nastoletniej Tillie. Były – czasem wprost nienawidzoną – jedyną sferą w życiu, w której mogła czuć sprawczość i odnosiła sukcesy. Poruszająca historia nastolatki, która – mimo samotności – odważnie wychodzi z szafy.

„Zawirowania”, scenariusz i rysunki: Tillie Walden, tłum. Kaja Makowska, wyd. Kultura Gniewu
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze