1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polsko-brytyjski film „Strefa interesów” z nagrodą Grand Prix w Cannes

Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe)
„Strefa interesów” – film wyprodukowany przez Ewę Puszczyńską ze zdjęciami Łukasza Żala – został nagrodzony Grand Prix w konkursie głównym na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. To brytyjsko-polska produkcja, która opowiada o Holocauście w sposób, jakiego jeszcze w kinie nie było.

„Antydramat o Holokauście Jonathana Glazera to zatrważające spojrzenie na banalność zła” – pisze „Indiewire”. „Przerażający i niezwykle potrzebny współczesnym czasom. Nie sposób zaprzeczyć umiejętnościom Glazera” – według „Vanity Fair”. „Mrożący krew w żyłach, głęboki, medytacyjny i wciągający; film, który wystawia ludzką ciemność na światło dzienne i bada ją jak pod mikroskopem” – to z kolei opinia „Variety”.

Po premierze „Strefy interesów” na festiwalu w Cannes długo nie milkł aplauz. Wśród oklaskujących znaleźli się między innymi: Pedro Almodóvar, Gaspar Noé, Wim Wenders, Cate Blanchett i Natalie Portman. Media natychmiast okrzyknęły film faworytem w wyścigu o najważniejszą nagrodę i filmem, który opowiada dobrze znaną historię w zupełnie nowatorski sposób. Finalnie nie zdobył on jednak Złotej Palmy, ale drugą najważniejszą statuetkę festiwalu – Grand Prix.

„Strefa interesów” opowiada historię komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony Hedwigi. Para próbuje ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. To nowy film Jonathana Glazera, reżysera „Sexy Beast” oraz kultowego „Under the Skin” ze Scarlett Johansson, a także twórcy teledysków Radiohead i Massive Attack. To pierwszy film Glazera w Konkursie Głównym w Cannes i jego powrót na wielki ekran po dekadzie przerwy.

W obsadzie zobaczymy m.in. Sandrę Hüller („Toni Erdmann”) oraz Christiana Friedela („Biała wstążka” oraz serial „Babilon Berlin”). „Strefa interesów” jest koprodukcją Wielkiej Brytanii i Polski. Brytyjskim producentem jest James Wilson (Two Wolves Films), po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), producentka między innymi „Idy” i „Zimnej wojny”. Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za zdjęcia odpowiada dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film jest luźną interpretacją powieści Martina Amisa o tym samym tytule. Został w całości zrealizowany w Polsce.

Światowa premiera „Strefy interesów” odbyła się 27 maja podczas 76. edycji festiwalu w Cannes. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Źródło: materiały prasowe Gutek Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze