Połowa uczestników Festiwalu Wibracje to prowadzący własne biznesy przedsiębiorcy, a 67% to kobiety. Zatem nieco wbrew pozorom uczestnikiem festiwalu wibracje jest nowoczesna kobieta prowadząca lub współprowadząca firmę.
(Fot. materiały partnera)
Okazuje się, że tematyka rozwojowa, psychologiczna i zdrowotna jest szczególnie bliska osobom prowadzącym własne interesy. Na takie wyniki wskazuje szczegółowa ankieta przeprowadzona na reprezentatywnej grupie respondentów – uczestników ubiegłorocznej edycji festiwalu. Czego przedsiębiorcy szukają na Wibracjach? Przede wszystkim dobrego towarzystwa oraz rzetelnej wiedzy o rozwoju, skutecznych metodach radzenia sobie ze stresem, czy zmęczeniem zawodowym, także wiedzy o wychowaniu dzieci.
Sporo osób na festiwalu poznało nie tylko partnerów w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Świetnym przykładem jest Tomek Torres (Afromental), który dwa lata temu na Wibracjach poznał swojego obecnego wspólnika. „Na Festiwal Wibracje jeżdżę od kilku lat i to właśnie tam poznałem mojego wspólnika, z którym prowadzimy onlinenowy sklep z handpanami” – wspomina Tomek. – „To nie tylko wspaniałe miejsce na samorozwój, ale też prawidłowy adres na nowe znajomości, a nawet nowe biznesy!”.
Tegoroczny Festiwal prezentuje się w nowej, odświeżonej formule. Przede wszystkim odbędzie się w nowym miejscu, w środku Polski, koło Płocka, raptem 120 km od Warszawy.
„Niesamowite jest to, że Wibracje odbywają się w miejscu, gdzie pod koniec XIX wieku żył prawdziwy uzdrowiciel, który był inspiracją dla stworzenia przez Tadeusza Dołęgę – Mostowicza tytułowej postaci profesora Rafała Wilczura w powieści „Znachor” – niedawno po raz kolejny zekranizowanej” – rekomenduje organizator Festiwalu Łukasz Gołoś.
Nieco inaczej wygląda też od tego roku program Festiwalu. Wszystkie zajęcia zostały przeniesione do 10 stref tematycznych. Mamy zatem strefę wiedzy, zdrowia, sztuk wschodnich, tantry, umysłu, szaman i dźwięku czy wyjątkowo ciekawą strefę sztuki z wystawami malarstwa i rzeźby, wykładami i panelami dyskusyjnymi nt. różnych form sztuki. Wśród gości pojawi się tam m.in. Dellfina Dellert („Nago.Głośno.Dumnie”), ukraińska performerka Ola Szerstobitow i założyciel Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU w Warszawie Janusz Byszewski. Szerzej o tej eklektycznej przestrzeni, która po raz pierwszy pojawia się na Wibracjach przeczytacie tutaj: https://wibracje.com.pl/czytelnia/strefa-sztuki-nowe-oblicze-wibracji/.
(Fot. materiały partnera)
Tymczasem organizatorzy przygotowali dużo więcej programowych smakołyków. Po kilku latach przerwy znowu zagra na festiwalu Leszek Możdżer. Pierwszy występ był wydarzeniem zupełnie unikatowym, kiedy koncert muzyczny artysta przeplatał opowieścią na temat istoty dźwięku – tak od strony artystycznej, jak i naukowej. Atmosfera była zupełnie niepowtarzalna. W tym roku artysta wspólnie z organizatorami idą duży krok dalej. Leszek Możdżer zagra na dwóch fortepianach, z których jeden jest klasycznym fortepianem, a drugi to jedyny na świecie instrument dziesięciooktawowy. Koncert będzie poprzedzony wykładem dr Tomasza Millera matematyka fizycznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie czy system dziesiętny, a szerzej matematyka jest językiem, którym przemawia wszechświat oraz opowie o innych zagadkach nauki.
Na życzenie uczestniczek i uczestników organizatorzy zaprosili w tym roku legendą polskiej sceny etnicznej Laborantem Pieśni. Na Wibracjach zagra też zjawiskowa Yael Deckelbaum izraelsko-kanadyjska piosenkarka i aktywistka na rzecz pokoju, a we wtorek wydarzenie otworzy znany już festiwalowiczom duet Gooral&Paprodziad.
Na temat ciała jako podmiotu, a nie przedmiotu oraz o strefie komfortu będzie mówił Wojciech Eichelberger. Dbanie o ciało będzie też osią wykładów Joanny Ibisz oraz Iwony Wierzbickiej.
(Fot. materiały partnera)
Z kolei o swoich podróżach, spotkaniach z niezwykłymi ludźmi w różnych zakątkach świata opowie Beata Pawlikowska. Ze środkowej Azji przyleci doktor psychologii, współpracownik Rosyjskiej Akademii Nauk, a jednocześnie praktykujący szaman – Valerij Topoev. Zajęcia z jogi poprowadzi między innymi uwielbiana przez uczestników Kasia Enerlich. Dalej rozwija się strefa Tantry, która po raz pierwszy na festiwalu pojawiła się rok temu i zdobyła serca i umysły uczestników. Ceremonię otwarcia wyreżyseruje i poprowadzi, jak zawsze od pierwszej edycji, Anna Sierpowska.
Festiwal od tego roku jeszcze się wydłużył i trwa już praktycznie 6 dni: zaczynając się 16 lipca we wtorek potrwa do niedzieli (21 lipca). Tutaj znajdziecie szczegóły tegorocznego programu z podziałem na strefy tematyczne: https://wibracje.com.pl/program-2024/.