1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Festiwal Góry Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk celem hejtu w internecie

Festiwal Góry Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk celem hejtu w internecie

Olga Tokarczuk podczas 10. edycji Festiwalu Góry Literatury (Fot. Wojciech Koziol / Forum)
Olga Tokarczuk podczas 10. edycji Festiwalu Góry Literatury (Fot. Wojciech Koziol / Forum)
Niewiele słychać w mediach o największym festiwalu literackim w Polsce. Być może dlatego, że stał się celem ataków hejterskich, a jego konta w social mediach zostały zablokowane. Organizatorzy apelują do publiczności i sympatyków festiwalu o wsparcie.

Nazwisko Olgi Tokarczuk działa na niektórych jak płachta na byka. Wiemy to również my, redakcja Zwierciadła: za każdym razem, gdy publikujemy artykuły związane z nazwiskiem noblistki, mierzymy się z atakiem trolli i musimy usuwać nienawistne, ordynarne komentarze. Chcemy wierzyć, że stoją za nimi boty, a nie zwykli śmiertelnicy.

Z potężnym hejtem mierzą się aktualnie organizatorzy Festiwalu Góry Literatury Fundacji Olgi Tokarczuk: „Zmagamy się z intensywnymi atakami hejterskimi w naszych mediach społecznościowych oraz będącą ich efektem blokadą naszych kont. Profile o wątpliwej autentyczności w wulgarny sposób ubliżają naszym gościom, m.in. Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland czy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Obserwujemy to czujnie, staramy się usuwać wszelkie nienawistne treści” – piszą w oświadczeniu organizatorzy festiwalu, apelując o to, aby zgodnie z regulaminem portali zgłaszać wszelkie nienawistne wpisy oraz profile.

Blokowanie kont, ograniczone zasięgi, a tym samym mniejsza widoczność festiwalu w przestrzeni mediów, a zwłaszcza social mediów, to oczywisty kłopot dla organizatorów i strata dla wszystkich, którzy interesują się szeroko pojętą kulturą. Zapewne nie doszłoby do tego, gdyby Festiwal Góry Literatury był lokalnym wydarzeniem. Tymczasem przez dziesięć lat nabrał ogromnego rozmachu i potężnej rangi.

W tym roku, podczas trwającej jedenaście dni imprezy, zaplanowano aż 150 różnych wydarzeń. Oprócz spotkań z najważniejszymi postaciami kultury, koncertów, przedstawień teatralnych i warsztatów pisarskich odbywają się również debaty, dyskusje i panele poświęcone zagadnieniom ekologicznym, równościowym, a także politycznym. Wśród zaproszonych gości i gościń są postaci związane nie tylko z literaturą (m.in.: Joanna Bator, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Joanna Kuciel-Frydryszak, Michał Rusinek i Jakub Żulczyk), ale też filozofowie i filozofki, naukowcy, naukowczynie, historycy i historyczki sztuki, psychologowie, psycholożki, prawnicy, prawniczki, ekologowie, ekolożki, aktywiści, aktywistki, publicyści, publicystki, dziennikarze i dziennikarki (wśród nich m.in.: Jerzy Bralczyk, Piotr Jacoń, Renata Kim, Aleksander Kwaśniewski, Sylwia Spurek i Tomasz Stawiszyński) oraz politycy i polityczki (Adam Bodnar, ministra edukacji Barbara Nowacka, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus).

„W trakcie naszego festiwalu dyskutujemy na wiele istotnych z naszego punktu widzenia kwestii społecznych, wpisanych także w statut Fundacji Olgi Tokarczuk, takich jak: upowszechnianie i rozwój demokracji, rozwój wolności i praw człowieka, promowanie wolności słowa oraz idei społeczeństwa obywatelskiego, ekologia i zmiany klimatu, prawa zwierząt. […] Chcemy pokazać polityczkom i politykom prawdziwą siłę polskiej kultury i tysiące jej odbiorczyń i odbiorców na żywo. Chcemy, by z bliska zobaczyli, jak ludzie kultury zmieniają świat. Chcemy, by sprawczość polityki zmierzyła się ze sprawczością kultury” – piszą na stronach festiwalu organizatorzy.

W oświadczaniu wysłanym do mediów 6 lipca po atakach hejterów czytamy: „Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkim może się to podobać. Wyrażamy jednak stanowczy sprzeciw wobec wulgarnych, ordynarnych i zwyczajnie hejterskich słów skierowanych w stronę uczestników naszego festiwalu. […] W efekcie tych działań widoczność naszego festiwalu w przestrzeni wirtualnej jest mniejsza, niż byśmy sobie tego życzyli. Jednocześnie publiczność przed naszymi scenami dopisuje, spodziewamy się rekordowej frekwencji. Niezmiennie transmitujemy na żywo większość naszych spotkań, rozmów i debat online na Facebooku i YouTubie (m.in. na profilach festiwalu i Fundacji Olgi Tokarczuk)”.

Dziękując za przejawy wsparcia, organizatorzy zachęcają publiczność i sympatyków Festiwalu Góry Literatury do udostępniania na swoich kontach w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów z Festiwalu Góry Literatury, a także udostępniania transmisji wideo.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze