1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Już od jutra filmy i wystawy na Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie

Już od jutra filmy i wystawy na Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie

Od 12 do 14 sierpnia zapraszamy do Rzeszowa na Europejski Stadion Kultury - polsko-ukraiński program kulturalny, w ramach którego odbędzie się ponad 100 polsko-ukraińskich projektów artystycznych: koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, debaty, warsztaty dla dzieci i rodziców oraz akcje i gry miejskie. Wejście na wszystkie imprezy jest wolne.

  • FILMY:

- ZNAK ZORRO – NIEMY MOVIE / PREMIERA: Niemy Movie to zespół młodych artystów, którzy wykonują muzykę i dubbingi na żywo do starych niemych filmów. Bawią się konwencjami i stylami, konstruują całą ścieżkę dźwiękową filmu – od muzyki, przez efekty specjalne, do zabawnych i zaskakujących dialogów. Projekt powstał w 2008 roku z inicjatywy Michała Koncy. W programie Europejskiego Stadionu Kultury znajduje się wykonanie przez zespół Niemy Movie muzyki i dubbingu do fi lmu Znak Zorro (reż. Fred Niblo, 1920). Piątek 12 sierpnia, godz. 19:30, Teatr Maska

- KINOUKRAINA: premierowy przegląd ukraińskiej twórczości filmowej. Pokarzemy filmy krótkie i średniometrażowe, składające się na skondensowaną kolażową projekcję: film animowany TWERDYJ (reż. Stepan Kowal, 2009, 17 min), dokument RADUNYCIA (reż.Roman Bondarczuk, 2010, 15 min), dokument NA BAGNACH (reż. Maksym Surkow, 2003, 25 min), seria animacji MOJA KRAINA – UKRAINA (różni reż. ze studia NovatorFilm, 2010–2011). 
Piątek 12 sierpnia, godz. 22:30 – 24:00, Podzamcze (pokaz plenerowy w ramach cyklu Kino pod gwiazdą)

- OSTATNIA GRANICA (reż. Bartosz Blaschke, 2011, 15 min) - prapremiera dokumentu podejmującego temat wolności w sztuce, snuty wokół ukraińskiej trasy koncertowej polsko-szwajcarskiego zespołu Karbido i Jurija Andruchowycza. Pokaz odbywa się we współpracy z Myrosławą Haniuszkiną i Olą Mychajluk z ArtPola i poprzedzi spotkanie z Jurijem Andruchowyczem i Bohdanem Zadurą „Środek kwietnia, Ukraina”.
Sobota 13 sierpnia, godz. 17:00, Teatr Maska

- BOISKO BEZDOMNYCH, (reż. K. Adamik, 2008, 126 min.)
Sobota 13 sierpnia, godz. 22:00 – 24:00, Podzamcze (pokaz plenerowy w ramach cyklu Kino pod gwiazdą)

- KRÓL ROGER – opera Karola Szymanowskiego, (reż. M. Treliński)
Niedziela 14 sierpnia, godz. 21:00-23:00, Podzamcze (pokaz plenerowy w ramach cyklu Kino pod gwiazdą)

Przed wszystkimi pokazani z cylku „Kino pod gwiazdą” zostanie pokazany film LAND ART – sztuka na granicy Jarosława Koziary. Jest to wielowątkowa opowieść filmowa o przekraczaniu granic: państwowych, narodowościowych, społecznych i mentalnych. Reportaż pokazuje powstawanie monumentalnego land artu na granicy polsko-ukraińskiej. Projekt, którego celem jest zbliżenie i wypracowanie nowego oblicza kulturowo-duchowego obszarów pogranicza, powstał z inicjatywy o. Stefana Batrucha, zaś ideą przewodnią realizacji Jarosława Koziary jest sztuka, która wychodzi w pozamuzealną przestrzeń i angażuje się w szerzenie wartości społecznych i duchowych.

- Niedziela filmowa dla dzieci
Niedziela 14 sierpnia, godz. 10:00 – 18:00, Muzeum Dobranocek

  • SZTUKI WIZUALNE: wystawy będą czynne przez cały czas trwania ESK

- STADIO.UA–194 METRY SZTUKI to prezentacje artystów ukraińskich skupionych w legendarnym Stowarzyszeniu Artystów „Dzyga”. „Dzyga” od dwóch dekad jest generatorem awangardowej sztuki, w unikalny sposób łącząc łącząc różne jej gatunki w największym niezależnym centrum kultury we Lwowie.
kurator: Stowarzyszenie Artystów „Dzyga” (Lwów)
czas: piątek 18.00 (wernisaż), sobota–niedziela 10.00–22.00
miejsce: Biuro festiwalowe (BWA), przestrzeń miejska

Na projekt składają się:

• Wystawa zdjęć „Ostatnie Imperium. 20 lat później” Serhija Maksymiszyna oraz „Universal Spaces” Konstatyna Smoljaninowa
czas: wernisaż piątek 12 sierpnia, godz. 18:00
miejsce: Biuro festiwalowe (BWA)

• Akcja w mieście Serhija Petluka, stypendysty programu Gaude Polonia

• „194 metry sztuki” – wystawa kolektywu Photo-club „5x5” 
miejsce: Letni Pałac Lubomirskich

PROJEKT U – KOLEKTYW SPUTNIK PHOTOS 
kierownik projektu: Christine Medycky (Altemus)
czas: piątek 18.00 (wernisaż), sobota–niedziela 10.00–22.00 
miejsce: Biuro festiwalowe (BWA)

DZISIAJ POLSKA – PRACE 11. EDYCJI KONKURSU GALERII PLAKATU AMS 
czas: piątek 12.00–22.00, sobota–niedziela 10.00–22.00
miejsce: Klub festiwalowy (przed BWA)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze