1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Słynne wille Polski - wystawa w Muzeum Architektury

Słynne wille Polski - wystawa w Muzeum Architektury

fot. materiały prasowe Muzeum Architektury, Wrocław
fot. materiały prasowe Muzeum Architektury, Wrocław
Zobacz galerię 11 Zdjęć

 

 

We wrocławskim Muzeum Architektury obejrzeć można wystawę "Słynne wille Polski".

Wystawa o historii i współczesności architektury rezydencjonalnej w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu „Via Villas - słynne wille Wyszehradu i Słowenii” realizowanego przez Agencję FOIBOS we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycji towarzyszyć będzie obszerna i bogato ilustrowana publikacja pod redakcją dyrektora Muzeum Architektury, dr. Jerzego Ilkosza.   W ramach projektu wydano już reprezentatywny wybór „Słynnych willi Czech, Moraw i Śląska Czeskiego” oraz „Słynnych willi Słowacji”. Równolegle do polskiej odsłony wystawy i książki w przygotowaniu są publikacje i wystawy słoweńskie i węgierskie.

Wrocławska wystawa to niemal sto wielkoformatowych planszy prezentujących dawne i współczesne fotografie najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury willowej w Polsce. Towarzyszyć im będą plany architektoniczne, dokumenty archiwalne oraz modele wybranych obiektów.

Ekspozycja obejmować będzie przykłady najlepszej architektury rezydencjonalnej ze wszystkich regionów Polski. Wrocławskie przykłady najpiękniejszych willi, które zobaczymy na wystawie to m.in. willa własna Maksa Berga z 1910 roku, usytuowana przy ulicy Kopernika 19, prywatny dom architekta Ernsta Maya przy ulicy Moniuszki 6, dom własny Adolfa Radinga przy ulicy Sochaczewskiej 4 oraz wille należące do współczesnych wrocławskich architektów, jak domy prywatne Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak czy Romana Rutkowskiego.

Częścią projektu „Via Villas - słynne wille Wyszehradu i Słowenii” był również konkurs dla młodych architektów dotyczący współczesnego mieszkalnictwa rodzinnego. Nagrodzone i wyróżnione prace młodych polskich projektantów zobaczymy także we Wrocławiu, w formie multimedialnej prezentacji. Prosto z Muzeum Architektury wystawa, wzbogacona o przykłady najciekawszych willi z krajów Wyszehradzkich i Słowenii, pojedzie do Brukseli, gdzie będzie pokazywana w budynku Parlamentu Europejskiego.

Wystawa "Słynne wille Polski" otwarta została 20 marca, potrwa do 5 maja.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze