fbpx

Dom Spotkań z Historią przedstawia: Jeden dzień w PRL

Dom Spotkań z Historią przedstawia: Jeden dzień w PRL
Dom Spotkań z Historią

„Jeden dzień w PRL” – tak Maciej Drygas, reżyser filmowy i dokumentalista, prowokujący w swojej twórczości do refleksji nad prawdziwym obliczem PRL-u, zatytułował zrealizowany w 2005 roku film będący archiwalną rekonstruującą jednego, przypadkowego dnia z dziejów Polski Ludowej − 27 września 1962 roku.

Dom Spotkań z Historią

„27 września 1962 słońce wstało o 6.30 i miało zajść o 18.23. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Nie wydarzyło się w PRL nic szczególnego. Dzień jak co dzień…”

27 września 2012 roku minie 50 lat, od dnia w którym nic (dziś powiedzielibyśmy – medialnego) nie wydarzyło się. Z okazji tej przewrotnej rocznicy Dom Spotkań z Historią przygotował cykl wydarzeń – spotkania, dyskusje, pokazy filmowe połączonych z akcją na portalu społecznościowym Facebook, mających sprowokować do dyskusji i skłonić do refleksji nad kształtowanym dzisiaj przez media i kulturę masową obrazem PRL oraz zachęcić wszystkich młodych ludzi do konfrontacji z własną historią. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

PROGRAM WYDARZEŃ

26.09 (śr.), 18:00, DSH: SUPERSAM. Wirtualny spacer do miejsca, którego już nie ma.

Od wyburzenia Supersamu minęło sześć lat, ale nadal jest to obiekt wielokrotnie przywoływany w rozmaitych debatach o architekturze Warszawy. Oddany do użytku w 1962 roku był pierwszym sklepem samoobsługowym w Polsce. Zarówno budynek, jak i sprawa jego wyburzenia, rozpalała umysły nie tylko obrońców zabytków, społeczników, dziennikarzy, ale także wielokrotnie inspirowała współczesnych artystów. Wirtualny spacer po Supersamie poprowadzi Patrycja Jastrzębska (Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW), autorka i kuratorka projektu „Tu było, tu stało” poświęconego znikającej architekturze Warszawy po 1989 roku.

27.09 (czw.), 18:00, DSH: Co z tym „Misiem”? (dyskusja)

Skąd wzięło się popularne wśród młodych ludzi przeświadczenie, że realia PRL-u najlepiej oddają filmy Stanisława Bareji? Czy świat ukazany w „Misiu” naprawdę istniał? W jaki sposób PRL ukazywany jest przez współczesne polskie kino? O tym, jaką wizję naszej historii tworzą te filmy i co z tego wynika dyskutować będą: Maciej Drygas (reżyser), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), prof. Marek Hendrykowski (historyk i teoretyk filmu; medioznawca). Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Mateusz Werner.

29.09 (sob.), 12:00: WARSZAWA ’62. Spacer po mieście.

Zbiórka: przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Al. Solidarności 80.

Podróż w czasie do roku 1962. Trasa: al. Solidarności, al. Jana Pawła II, pl. Mirowski, pl. Żelaznej Bramy, pl. Grzybowski, ul. Świętokrzyska, ul. Marszałkowska. Spacer poprowadzi Juliusz Lichwa, historyk i przewodnik warszawski.

POKAZY FILMOWE W KINIE REJS, Krakowskie Przedmieście 21/23.

29.09 (sob.), 16:00, kino REJS, PRL w obiektywie Drygasa, cz. 1

Pokaz filmów i spotkanie z reżyserem Maciejem Drygasem prowokującym w swojej twórczości do refleksji nad prawdziwym obliczem PRL.

16:15 Usłyszcie mój krzyk (46’, 1991)

Historia śledztwa w sprawie Ryszarda Siwca, 59-letniego urzędnika z Przemyśla, który 8 września 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie na oczach tłumu dokonał aktu samospalenia na znak protestu przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.

17:00 Jeden dzień w PRL (58’, 2005)

Filmowa rekonstrukcja 27 września 1962 roku – jednego dnia z życia w Peerelu, od świtu do nocy.

18:15 Rozmowa z reżyserem Maciejem Drygasem. Spotkanie poprowadzi filmoznawca prof. Andrzej Werner.

30.09 (niedz.), 16:00, kino Rejs, PRL w obiektywie Drygasa, cz. 2

Pokaz filmów i spotkanie z reżyserem Maciejem Drygasem.

16:15 Głos nadziei (58’, 2002). Historia rozgłośni Radia Wolna Europa. Maciej Drygas, zwrócił się do dawnych odbiorców RWE by podzielili się swoimi wspomnieniami o tej legendarnej instytucji. Swój dokument zilustrował materiałami archiwalnymi – amatorskimi i oficjalnymi filmami o życiu codziennym w Polsce Ludowej.

17:15 Cudze listy (56’, 2010). Przejmujący obraz życia w PRL i mechanizmu działania służb inwigilacyjnych.

18:30 Rozmowa z Maciejem Drygasem. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Mateusz Werner.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20