W sierpniu rusza Festiwal Singera na prawym brzegu Wisły

materiały prasowe

Festiwal odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września 2012, jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w klubach nad Wisłą, na Muranowie oraz po raz drugi
na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom.

Festiwal Warszawa Singera po raz drugi przekroczy prawy brzeg Wisły i zawita na warszawską Pragę. Kultura żydowska zagości w praskich klubach niezależnych: Hydrozagadce, Projekcie i Scenie Lubelskiej, Składzie Butelek, Sensie Nonsensu, 4 Pokojach i Znośnej Lekkości Bytu. Do nadwiślańskiego klubu La Playa zawita projekt „La Playa: Warszawa – Tel Aviv”, gorące rytmy żydowskiej muzyki, palmy i leżaki przeniosą gości festiwalowych w klimat Izraela. Tegoroczna IX edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 25 sierpnia do 2 września w Warszawie.

Program

materiały prasowe/więcej w galerii

Projektem „La Playa: Warszawa – Tel Aviv” rozpocznie się praska część Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Różne oblicza Izraela poznamy dzięki wyjątkowym zdjęciom dokumentującym street art autorstwa Zuzanny Szarek oraz pejzażom uchwyconym obiektywem Shai Ginott. Paweł Smoleński, autor książek o tematyce politycznej, m.in. „Irak. Piekło w raju”
czy „Balagan. Alfabet izraelski”, opowie, dlaczego Izrael jest interesujący dla reportera,
Michał Piróg poprowadzi warsztaty tańca żydowskiego, a Jasiek Kuroń zabierze odwiedzających w niezwykłą kulinarną podróż. Podczas imprezy zagra Alex Jacobowitz – kontynuator klasycznej tradycji klezmerów, który od lat porywa publiczność na całym świecie muzyką żydowską wykonywaną na marimbie – południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu.