1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Kayah i Bregović świętują 25-lecie słynnego albumu serią koncertów. Polskę znów pochłonie „Prawy do lewego”

Okładka albumu „Kayah & Bregović” (Fot. materiały prasowe Sony Music Polska)
Okładka albumu „Kayah & Bregović” (Fot. materiały prasowe Sony Music Polska)
Z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia albumu „Kayah i Bregović” uwielbiani przez publikę artyści znów połączą siły. Legendarny duet zagra trzy koncerty, które już we wrześniu 2024 roku zamienią najważniejsze polskie hale w miejsca pełne kolorytu, folkloru i wyśmienitej muzycznej zabawy.

Nie ma w naszym kraju osoby, która choć raz nie zatraciłaby się w szaleńczym tańcu w rytm „Prawy do lewego” czy „Śpij kochanie, śpij”. Kultowy, prawdziwie eklektyczny album „Kayah i Bregović”, wydany pod tym samym tytułem dokładnie 12 kwietnia 1999 roku, już za parę miesięcy skończy 25 lat. Narodził się dzięki dość nieoczekiwanej współpracy Kayah i słynnego na całym świecie bośniackiego kompozytora Gorana Bregovića. Krążek, który bił rekord za rekordem, sprzedał się w ponad 700 tysiącach (!) egzemplarzy i prędko zdobył status diamentowej płyty. Z perspektywy czasu wiemy, że stał się także jednym z najpopularniejszych w historii polskiej muzyki.

Niespodziewane połączenie wielu gatunków – popu i folkloru bałkańskiego z domieszką muzyki góralskiej i cygańskiej – okraszone polską tradycją ludową było czymś, czego wcześniej w Polsce nie doświadczyliśmy. Na przełomie tego millenium Polska dosłownie oszalała na punkcie albumu „Kayah i Bregović” i można było go usłyszeć w niemal każdym radiu. Kayah otrzymała aż trzy Fryderyki (m.in. dla wokalistki roku, a także album roku pop), a legendarny koncert na warszawskim Służewcu dla 50 tys. osób, który odbył się 10 września 1999 roku, jedynie pieczętował ten wielki sukces. W końcu na rosnącej fali międzynarodowych zachwytów album wydano w aż jedenastu krajach na świecie – tylko nieliczni polscy artyści doświadczyli tak ogromnej popularności.

Teraz za sprawą jubileuszowej trasy koncertowej będziemy mogli przenieść się w czasie do tego przełomowego dla polskiej branży muzycznej momentu. Kayah i Bregović na początku września 2024 roku zawitają do Warszawy, Gliwic oraz Gdańska, fundując fanom nostalgiczną podróż do końcówki lat 90. w towarzystwie przebojowych dźwięków, które przed laty pokochali. Koncerty w ramach jubileuszowej trasy odbędą się 1 września 2024 roku (COS Torwar, Warszawa), 3 września 2024 roku (PreZero Arena Gliwice) i 5 września 2024 roku (Ergo Arena, Gdańsk/Sopot). Sprzedaż biletów rozpocznie się 18 stycznia 2024 roku o godzinie 10.00.

Źródło: materiały prasowe Charm Music

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze