fbpx

Grammy 2021 – poznajcie tegorocznych laureatów „muzycznych Oscarów”

Grammy 2021 - poznajcie tegorocznych laureatów
Klimatyczny i niezwykle dojrzały album "Folklore" Taylor Swift nagrodzony został w kategorii "Album roku". (Fot. materiały prasowe Universal Music)

Najważniejsza noc w branży muzycznej za nami. Znamy już nazwiska artystów, których w tym roku wyróżniono statuetką Grammy. Listę nagrodzonych twórców prezentujemy poniżej.

Grammy to najważniejsze nagrody przemysłu muzycznego, nazywane również „muzycznymi Oscarami”. Przyznawane są corocznie od 1959 roku przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Honorują artystów wyróżniających się nadzwyczajnymi osiągnięciami w dziecinie muzyki. Każda uroczystość wręczenia Grammy to wyjątkowe wydarzenie, które wzbudza ogromne emocje, nie tylko wśród melomanów.

Tegoroczna gala, która odbyła się 14 marca w Los Angeles, z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z najskromniejszych w historii. Ze względu na pandemię koronawirusa, zamiast potężnego show organizatorzy przygotowali niewielką scenę na zewnątrz oraz zaledwie kilka stolików dla nominowanych artystów. Statuetki wręczono w ponad 80 kategoriach obejmujących muzykę pop, rock, jazz, country, alternatywę, rap, gospel, a także muzykę chrześcijańską, teatralną i filmową.

Wydarzenie uświetniły oczywiście występy muzyczne, które w dobie pandemii są wyjątkowym przeżyciem zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy. Wieczór otworzył Harry Styles – były członek brytyjskiego boysbandu One Direction zaśpiewał swój solowy przebój „Watermelon Sugar” (nagroda za najlepsze „Wykonanie solowe pop”). Następnie scenę przejęła Billie Eilish, która wraz z bratem Finneasem wykonała utwór „Everything I Wanted”. W trakcie gali wystąpili również tacy artyści jak Dua Lipa, Taylor Swift, Lionel Richie, Brittany Howard, Chris Martin z zespołu Coldplay czy raper Post Malone.

W tym roku Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji nie miała jednego konkretnego faworyta. Trudno więc doszukać się wyraźnego lidera. Mimo to, najwięcej statuetek powędrowało wczoraj do Beyoncé, która odebrała aż cztery wyróżnienia, dzięki czemu stała się najbardziej utytułowaną artystką w historii nagród Grammy. Doceniono także Megan Thee Stallion – raperka opuściła galę z trzema statuetkami, w tym dla najlepszego nowego artysty. Najwięcej powodów do radości może mieć jednak Taylor Swift, której klimatyczny i niezwykle dojrzały album „Folklore” nagrodzony został w kategorii „Album roku”. Wyróżniono też Billie Eilish – jej utwór „Everything I Wanted” okrzyknięty został „Nagraniem roku”, natomiast piosenka „No Time To Die” ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Nie czas umierać” zapewniła artystce statuetkę w kategorii „Utwór dla mediów wizualnych”. „Utworem roku” została z kolei przejmująca piosenka „I Can’t Breathe” w wykonaniu H.E.R.

Poniżej prezentujemy laureatów Grammy 2021 w najważniejszych kategoriach.

Grammy 2021 – laureaci w najważniejszych kategoriach

Album roku: „Folklore”, Taylor Swift

Nagranie roku: „Everything I Wanted”, Billie Eilish

Utwór roku: „I Can’t Breathe”, H.E.R.

Wykonanie pop duet/grupa: „Rain On Me”, Lady Gaga i Ariana Grande

Wykonanie solowe pop: „Watermelon Sugar”, Harry Styles

Wykonanie R&B: „Black Parade”, Beyoncéé

Wykonanie rap: „Savage”, Megan Thee Stallion i Beyonce

Remix: „Roses (Imanbek Remix)”, SAINt JHN

Nowy artysta: Megan Thee Stallion
Album wokalny pop: „Future Nostalgia”, Dua Lipa
Album rock: „The New Abnormal”, The Strokes
Album rap: „King’s Disease”, Nas
Album country: „Wildcard”, Miranda Lambert
Album R&B: „Bigger Love”, John Legend
Muzyczny film: „Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice”, Linda Ronstadt
Teledysk: „Brown Skin Girl”, Beyoncé, Blue Ivy & Wizkid
Soundtrack dla mediów wizualnych: „Jojo Rabbit”, VA i Taika Waititi
Utwór dla mediów wizualnych: „No Time To Die”, Billie Eilish

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze