fbpx

Steinar Bragi „Kobiety”

Steinar Bragi "Kobiety"
Materiały prasowe

„Kobiety”, szósta książka islandzkiego pisarza Steinara Bragiego, wywoła w Islandii ogromne poruszenie. Ukazała się ona w momencie, kiedy islandzki system bankowy – jedna z najsilniejszych gałęzi tamtejszej gospodarki – znalazł się w poważnych opałach.
W błędzie byłby jednak ten, kto podejrzewałaby Bragiego o napisane książki „ku pokrzepieniu serc”. „Kobiety” są powieścią na wskroś poruszającą i – co tu dużo mówić – przygnębiającą. Autor z przerażającą dosadnością ukazuje problemy nękające islandzkie społeczeństwo – alkoholizm, przedmiotowe traktowanie kobiet oraz przemoc wobec nich, a także wewnętrzną pustkę i moralny upadek elit, zwłaszcza kregów wielkiej finansiery. Książka – nazywana przez wydawcę thillerem politycznym – przedstawia nacisk, które właśnie ta grupa wywiera na życie klasy średniej.

Eva – główna bohaterka powieści – znajduje się na poważnym życiowym zakręcie. Dzięki uprzejmości pewnego, niemal nieznajomego finansisty wprowadza się do ogromnego, luksusowego apartamentu. Próbuje zmierzyć się ze swoimi problemami. Wraz z bohaterką przeżywamy coraz bardziej tajemnicze wydarzenia, które doprowadzają do zdumiewającego zwrotu akcji…

Przekł. Jacek Godek, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, s. 280, Warszawa 2010