Drugi dzień Top of The Top Sopot Festival za nami. Obok młodych artystek i artystów, którzy walczyli o Bursztynowego Słowika, we wtorkowy wieczór na scenie w Operze Leśnej wystąpili również giganci polskiej sceny muzycznej lat 90., w tym niezapomniane wokalistki: Katarzyna Nosowska, Agnieszka Chylińska, Kasia Kowalska i Natalia Kukulska. Było nostalgicznie i z przytupem – zobaczcie sami.
Top of the Top Sopot Festival, oficjalny „spadkobierca” Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot, po raz kolejny wypełnia Operę Leśną dźwiękami muzycznych klasyków i premierowych utworów. Hasłem przewodnim drugiego dnia wydarzenia były „Cudowne lata 90.”. Wtorkowy wieczór upłynął nam zatem pod znakiem przebojów właśnie z tej dekady – zarówno polskich, jak i zagranicznych, często zaprezentowanych w zupełnie nowych odsłonach przez największe gwiazdy polskiej estrady. Młodzi wokaliści zawalczyli z kolei o prestiżową statuetkę Bursztynowego Słowika. Kto zrobił na nas największe wrażenie?
Trudno sobie wyobrazić muzyczny powrót do lat 90. bez wokalistek, które debiutowały wówczas na rodzimej scenie i zachwycały podczas minionych edycji sopockiego festiwalu. Ich zmysłowych ballad i rockowych manifestów słuchaliśmy jeszcze na kasetach, a twarze podziwialiśmy na plakatach, w teledyskach i na okładkach magazynów. Wśród nich była m.in. Kasia Kowalska, która swojego Bursztynowego Słowika odebrała w 1995 roku. Wtorkowy występ polska Alanis Morisette rozpoczęła przebojem „Jak rzecz” z debiutanckiego albumu „Gemini”, który dwadzieścia lat temu sprzedał się w 400 tys. egzemplarzy, a następnie zaśpiewała wydany dekadę później utwór „Prowadź mnie”.
Kasia Kowalska (Fot. Jacek Koslicki/Forum)
Niemały entuzjazm publiczności wzbudził również wyrazisty występ Agnieszki Chylińskiej, zbuntowanej i niepokornej ikony muzyki lat 90., wokalistki grupy O.N.A. w latach 1994–2003, która – podobnie jak Kowalska – świętuje w tym roku 30-lecie pracy scenicznej. Charakterna wokalistka przypomniała nam jeden ze swoich pierwszych dużych przebojów – „Teraz już wiem”, nagrany jeszcze z zespołem Grzegorza Skawińskiego, a także solowe hity: „Winna” z albumu wydanego dwie dekady temu i „Jest nas więcej” z krążka „Never Ending Sorry” (2022). Ze sceny artystka gorąco pozdrowiła również wszystkich, którzy w latach 90. przeżywali swój nastoletni bunt i słuchali jej twórczości.
Agnieszka Chylińska (Fot. Jacek Koslicki/Forum)
Katarzyna Nosowska, która karierę muzyczną rozpoczęła 35 lat temu jako liderka grupy Hey, w duecie z Królem przypomniała jeden z najsłynniejszych rockowych hymnów lat 90. – „Smell Like Teen Spirit” Nirvany. Następnie artyści po raz pierwszy na żywo wykonali swój nowy wspólny singiel „Można”. Nosowska wyznała również, że kawałek zapowiada album, który pojawi się w sprzedaży już 20 września. Pochodząca ze Szczecina legendarna wokalistka zaśpiewała jeszcze „Ledwie wczoraj” z zeszłorocznego krążka „Degrengolada”.
Katarzyna Nosowska (Fot. Jacek Koslicki/Forum)
Kolejną gwiazdą wieczoru była Natalia Kukulska. I chociaż wokalistka zapisała się w historii polskiej muzyki jako jedna z największych gwiazd piosenki dziecięcej, debiutowała już jako dorosła artystka „Piosenką światłoczułą” z krążka „Światło” z 1996 roku. To właśnie z tym hitem w odświeżonej aranżacji Kukulska, cała na biało, pojawiła się na sopockiej scenie. Następnie po raz pierwszy na żywo zaśpiewała swój najnowszy singiel „Dobrostan”, który zapowiada jej kolejny fonograficzny projekt.
Natalia Kukulska (Fot. Jacek Koslicki/Forum)
Na scenie wystąpili również Krzysztof Zalewski z kawałkiem „Are You Gonna Go My Way” z Lenny’ego Kravitza, Organek ze słynnym protest songiem Chłopców z Placu Proni „Kocham Wolność”, Rubens ze „Scenariuszem dla moich sąsiadów” grupy Myslovitz, a także Natalia Szroeder, która zaśpiewała dwa wielkie przeboje 1997 roku: „Ale jestem” Anny Marii Jopek, który reprezentował Polskę na Eurowizji, oraz „Torn”, debiutancki numer Natalii Imbruglii.
Nostalgiczne lata 90. to jednak nie wszystko. Dla siedmiorga artystów i artystek stawką wtorkowych występów był Bursztynowy Słowik, symbol Opery Leśnej i przepustka dla młodych twórców muzyki do wielkiej kariery. W końcu tradycja sopockiego festiwalu zobowiązuje: jego stałym elementem był konkurs piosenki, który w latach PRL-u miał być przeciwwagą dla Eurowizji. W tym roku szansę na legendarną statuetkę mieli: Arek Kłusowski, Teo Tomczuk, Zalia, zespół Carol Markovsky, Paula Biskup, Oskar Cyms oraz Marta Bijan. Każde z nich na scenie pojawiło się w trakcie koncertu „Cudowne lata 90.”. Zwycięską piosenkę wybrano w głosowaniu SMS i za pośrednictwem strony internetowej. Laureatem tegorocznego konkursu został Oskar Cyms z utworem „Cały czas”. W poprzednich edycjach nagrodę odbierali m.in. Dawid Kwiatkowski, Michał Szpak oraz Kwiat Jabłoni.
Od poniedziałku na scenie Opery Leśnej królują legendy polskiej estrady oraz gwiazdy młodego pokolenia. Widzowie jednak nie są w pełni zadowoleni z organizacji tegorocznej edycji wydarzenia. Pierwszy dzień Top of the Top upłynął pod hasłem „Gorączka sopockiej nocy”, a na scenie wystąpili m.in. Lady Pank, Wilki, Kwiat Jabłoni, Kayah, Sylwia Grzeszczak, Natalia Nykiel, Wanda i Banda oraz Blue Cafe. Negatywne komentarze dotyczące kiepskiego nagłośnienia i słabej jakości dźwięku zaczęły pojawiać się w sieci jeszcze w trakcie koncertu.
„Taka ogromna stacja telewizyjna, a dźwięk marny. Aż przykro tego słuchać”, „Szkoda mi wykonawców tego wieczoru, bo dźwięk niszczy ich występy”, „Dźwięk fatalny. Amatorszczyzna”, „TVN, czy wy nadajecie dziś w jakimś stereo? Strasznie dziwnie słychać w telewizorach” – pisali rozżaleni pod postami stacji. Oberwało się także artystom. „Bardzo lubię Gawlińskiego, ale dzisiejszy wokal utwierdził mnie w przekonaniu, że jego czas się już skończył”, „Śpiewać już nie dają rady, tego nie da się słuchać”, „Wstyd Lady Pank. Panasewicz znowu nie zna słów” – to tylko niektóre z wielu komentarzy.
Trzeciego wieczoru (21 sierpnia) w Operze Leśnej wystąpią artyści, którzy wykonają znane utwory w zaskakujących aranżacjach. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Urszula, Vito Bambino, Stanisław Soyka i Izabela Trojanowska. W ostatnim dniu (22 sierpnia) festiwalu odbędą się trzy koncerty: „Legendy polskiej muzyki”, na którym wystąpią Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Grażyna Łobaszewska, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Gąssowski, Andrzej Rybiński i Krystyna Prońko; „Edyta Bartosiewicz – 30-lecie płyty »Sen«”, oraz „Legendy polskiego Hip-Hopu”. Wydarzenie śledzić można na żywo na antenie TVN.
Top of The Top Sopot Festival zakończy się w czwartek 22 sierpnia.