fbpx

Najbardziej dochodowe filmy – przedstawiamy filmy, które zarobiły najwięcej

Najbardziej dochodowe filmy - przedstawiamy filmy, które zarobiły najwięcej
Kadr z filmu "Titanic", reż. James Cameron (fot. BEW)

Wielkie hollywoodzkie produkcje przynoszą ogromne zyski, aczkolwiek coraz więcej tytułów z czołowymi aktorami zalicza też kasowe wpadki. Wśród najbardziej dochodowych filmów w historii znalazły się aż dwie pozycje jednego reżysera – Jamesa Camerona, choć w zeszłym roku, jego rekord pobity został przez inny film. Poznajcie najbardziej kasowe produkcje wszech czasów.

1. „Avengers. Koniec gry” – 2, 797 mld dol.

Po prawie dekadzie królowania na szczycie listy najlepiej zarabiających filmów „Avatara”, film Jamesa Camerona zdeklasowany został przez „Avengers. Koniec gry”, finałową historię o superbohaterach z rodziny Marvela. Film w reżyserii Anthony’ego i Joe Russo przy budżecie 356 milionów dolarów zarobił prawie 2,8 miliarda dolarów i stał się tym samym najbardziej kasowym filmem na świecie. „Avengers. Koniec gry” to kontynuacja i zakończenie poprzednich części opowiadających historie superbohaterów jednoczących się w celu pokonania Thanosa. Film już w pierwszym tygodniu od premiery zarobił na świecie ponad 1,2 miliarda dolarów, otrzymał także liczne nagrody, w tym sześć Saturnów.

2. „Avatar” – 2, 789 mld dol.

Niewiele mniej zarobił „Avatar”, który przez długi czas utrzymywał się na pierwszym miejscu listy najbardziej dochodowych filmów na świecie. Ta niezwykła opowieść o planecie Pandora i jej wyjątkowych mieszkańcach stała się hitem od razu po premierze, a jej pozytywny odbiór był wynikiem nie tylko ciekawego świata stworzonego przez Jamesa Camerona, ale także zastosowania techniki 3D, w której m.in. nakręcono film. „Avatar” oprócz niesamowitych kasowo wyników, okrzyknięty został również jednym z najlepszych filmów o tak rozwiniętej animacji i niesamowitych efektach specjalnych.

3. „Titanic” – 2, 187 mld dol.

Drugi film Jamesa Camerona w zestawieniu, który również zasłynął jako wiekopomne dzieło w historii kinematografii. Pomijając miłosną historię Jacka i Rose, która nie wszystkim przypadła do gustu, „Titanic” to zrealizowane z niespotykanym wówczas rozmachem widowisko kinowe, które przyciągnęło przed ekrany miliony fanów. Dzieło Camerona opowiadające o tragicznej katastrofie niezatapialnego statku, docenione zostało także pod względem artystycznym i otrzymało aż 11 Oscarów, w tym za reżyserię i efekty specjalne.

4. „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” – 2, 068 mld dol.

Wśród filmów, które najwięcej zarobiły, znalazła się także jedna z części „Gwiezdnych Wojen”, która przyniosła twórcom ponad 2 mld dolarów przychodu. Siódmy epizod sagi to jedna z najchętniej oglądanych części odnoszących się do wydarzeń dziejących się w odległej Galaktyce, i które łącznie stały się fenomenem popkultury na skalę światową. „Przebudzenie mocy” to niezwykle rozbudowane efekty specjalne, oszałamiające kostiumy i zjawiskowy futurystyczny świat, który rozkochał w sobie miliony fanów na całym świecie.

5. „Avengers. Wojna bez granic” – 2, 048 mld dol.

Nieco wcześniej, przed tym jak światło dzienne ujrzała ostatnia część „Avengersów”, ogromną popularnością cieszyły się także poprzednie wersje, w tym „Avengers. Wojna bez granic”, w którym superbohaterowie łączą siły razem ze Strażnikami Galaktyki, aby powstrzymać Thanosa przed zebraniem wszystkich Kamieni Nieskończoności i zgładzeniem połowy istnień we wszechświecie. Film spotkał się z niezwykle pozytywną reakcją widzów na całym świecie, a zainteresowanie historią grupy Avengersów przyniosło twórcom filmu ponad 2 miliardy dolarów.

6. „Jurrasic World” – 1, 668 mld dol.

Niewiele mniej zarobił „Jurrasic World” będący kontynuacją kultowego filmu „Park Jurajski” wyświetlanego prawie 30 lat temu. Po 22 latach od wydarzeń, które miały wówczas miejsce, w parku rozrywki słynącym z przywróconych do życia dinozaurów, znowu wydarza się tragedia, a jeden z gadów ucieka z wybiegu. Doceniony przez widzów i nieco chłodniej przyjęty przez krytyków film Colina Trevorrowa zarobił ogromne sumy pieniędzy i tym samym uplasował się na 5. miejscu najbardziej dochodowych filmów świata.

7. „Król Lew” – 1, 656 mld dol.

Podobnie jak pierwotna, animowana wersja disneyowskiego „Króla Lwa”, tak i remake z 2019 roku, zyskały ogromną popularność na całym świecie. Wersja filmowa sprzed roku okazała się również hitem kasowym – „Król Lew” przeniesiony na ekrany w tej samej wersji historycznej, co jego poprzednik, zarobił ponad 1,5 mld dolarów plasując się wśród 10 najlepiej zarabiających filmów na świecie.

Kolejne miejsca w rankingu najbardziej dochodowych filmów wszech czasów zajęły takie produkcje, jak: „Avengers” z 1,518 mld dolarów, „Szybcy i wściekli 7” z 1,516 mld dolarów przychodu, „Kraina lodu II” z przychodem 1,437 mld dolarów, „Avengers: Czas Ultrona”, który zarobił 1,405 mld dolarów, „Czarna Pantera” z 1,346 mld dolarów przychodu, „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II” z 1,341 mld dolarów, „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” z 1,332 mld dolarów oraz „Jurassic World: Upadłe królestwo” z 1,304 mld dolarów przychodu, zamykając tym samym listę 15. najlepiej zarabiających filmów na świecie.

 

 

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze