1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak zaplanować domowy budżet?

Jak zaplanować domowy budżet?

123rf.com
123rf.com
Tylko niewielki odsetek rodzin w Polsce planuje swoje budżety domowe. A przecież dobrze przygotowane zestawienie przychodów i wydatków w każdym miesiącu to podstawa finansowego sukcesu. Sprawdź jak w prosty sposób zaplanować budżet domowy.

Krok 1. Określ swoje przychody i wydatki stałe

W pierwszym miesiącu planowania budżetu domowego wypisz źródła przychodu (stała pensja, dodatkowe pieniądze z umów zlecenia, nagrody itp.). Następnie spisz dokładnie swoje wydatki stałe, do których będą należały m.in. czynsz, telefon, telewizja, światło, gaz, raty kredytu itd.

Krok 2. Oblicz, ile pieniędzy będziesz mogła przeznaczyć na wydatki zmienne

Nadal jesteśmy w pierwszym miesiącu. Od przychodów miesięcznych odejmij miesięczne wydatki stałe. Dzięki temu będziesz wiedziała, jaką kwotą dysponujesz na pozostałe potrzeby, czyli wydatki zmienne (rozrywka, jedzenie, środki czystości, ubrania itd.).

Krok 3. Zaplanuj wolne środki finansowe

Po pierwszym miesiącu, kiedy już wiesz, ile pieniędzy przeznaczasz na wydatki stałe i zmienne, zorientujesz się, czy wychodzisz na plus czy na minus. Jeśli twoje wydatki są wyższe niż przychody, to powinnaś się zastanowić, co w wydatkach powinnaś skorygować. Natomiast jeżeli masz wolne środki finansowe, przejdź do kroku 4.

Krok 4. Zaplanuj swoje cele

Jeśli jesteś w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, to teraz możesz zastanowić się, jak i w co te oszczędności zainwestować. Wypisz swoje cele, zaczynając od najważniejszych i ustal rozsądne terminy ich realizacji. Cele powinny być realistyczne. Oto ich przykłady:
  • pokrycie kosztów kształcenia dzieci;
  • urządzenie mieszkania;
  • wyjazd na urlop.

Krok 5. Dokonaj okresowego przeglądu swojego budżetu

Aby upewnić się, czy budżet domowy jest  prawidłowo realizowany, przejrzyj go po jakimś czasie. Jeśli uznasz, że w takiej postaci nie dasz rady osiągnąć założonych celów, zastanów się, co możesz zmienić: np. kupić meble do mieszkania na raty; zaplanować podróż poza sezonem, gdy ceny będą już niższe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze