1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ocalić Wirungę - najstarszy park narodowy w Afryce

Ocalić Wirungę - najstarszy park narodowy w Afryce

123rf.com
123rf.com
Wirunga to najstarszy park narodowy w Afryce. Został założony w 1925 r. a w 1979 r. trafił na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Niestety grozi mu zniszczenie związane z wydobyciem ropy naftowej. Podpisz się pod apelem w obronie Wirungi

[embed]http://youtu.be/lkdvzIheuJ8[/embed]

Park leży w równikowej części Demokratycznej Republiki Konga. Obszar chroniony obejmuje 7800 km² powierzchni,  gdzie można podziwiać lasy deszczowe, wulkany, 217 gatunków ssaków, 109 gadów, 78 płazów i ponad 700 gatunków ptaków. Wśród szczególnie cennych gatunków występują tu goryle górskie, których ogólna populacja dramatycznie maleje z powodu kłusownictwa. Park Narodowy Wirunga jest uznawany za najcenniejszy przyrodniczo obszar chroniony na kontynencie afrykańskim. Swoje bogactwo zawdzięcza różnorodności siedlisk, od sawanny po lasy deszczowe i lodowce.

Obecnie bogactwu naturalnemu Wirungi zagraża projekt wydobycia ropy naftowej, ryzykowny nie tylko z powodu potencjalnych wycieków ropy naftowej, ale także w związku z budową dróg i układaniem rurociągów. - WWF przygotował specjalny raport, który wskazuje na szereg zagrożeń dla parku narodowego – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Dowodzi też, że eksploatacja ropy naftowej nie przyniesie zysków mieszkańcom zamieszkujących okolice parku. Co więcej, może zagrozić zasobom wody pitnej i doprowadzić do zanieczyszczenia jeziora Edwarda, które dziś jest źródłem utrzymania dla miejscowych rybaków, a także uniemożliwi zarabianie na turystyce. Jeżeli z parku znikną rzadkie gatunki zwierząt, które są celem wypraw turystów z całego świata, nie może być mowy o tym, że zniszczony obszar parku narodowego przyciągnie zagranicznych gości.

Jeśli udałoby się ocalić Wirungę, powrót turystów do tego parku narodowego generowałby co najmniej 30 milionów dolarów zysku w skali roku, tylko z obserwacji goryli górskich. Oprócz tej kwoty, kolejne dochody generowałyby inne usługi związane z ruchem turystycznym. Tymczasem park jest zamknięty dla ruchu turystycznego, bo obszar ten jest penetrowany przez rebeliantów.

Organizacja WWF rozpoczęła akcję w obronie parku. Każdy może ją poprzeć, podpisując się na stronie Apel wzywa rząd kongijski, społeczność międzynarodową i koncern Soco do powstrzymania się od eksploracji i ewentualnej eksploatacji ropy naftowej w Wirundze.

WWF Polska

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze