1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Rozmowy o podwyżce wywołują zdenerwowanie

123rf.com
123rf.com
Według raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu" rozmowa o podwyżce u 41% pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią.

Rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych - prawie połowie Polaków (41%) towarzyszy wtedy zdenerwowanie; częściej takie emocje występują u kobiet (49%) niż u mężczyzn (35%). Co ciekawe, najczęściej do zdenerwowania podczas rozmowy przyznają się osoby z wyższym wykształceniem (45%), a najrzadziej te z zasadniczym zawodowym (35%). Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl pokazują, że rozmowy o podwyżce mogą wywoływać jednak również pozytywne emocje. Część pracowników traktuje negocjowanie podwyżki jako wyzwanie, a nie tylko stresującą ostateczność - co czwarty respondent przyznaje, że podczas rozmowy o zarobkach ze swoim przełożonym odczuwa ekscytację, a 23% - radość.

Czy dbałość o pozytywne stosunki z szefem przekłada się na większa szansę na podwyżkę?

Tak właśnie uważa większość badanych Polaków. Blisko 70% respondentów twierdzi, że aby otrzymać podwyżkę, niezbędne są dobre relacje z przełożonym. Co więcej, aż 21% pracowników przyznaje, że nie inicjuje rozmowy o wyższym wynagrodzeniu w obawie o zdenerwowanie szefa. Lęk o reakcję szefa potęguje się wraz wiekiem; tylko 16% pracujących Polaków w wieku do 40 roku życia, ale już prawie 30% respondentów w wieku powyżej 50 lat odwleka rozmowę o podwyżce ze względu na obawę przed reakcją szefa.

Co czwarty (25%) Polak nie inicjuje rozmowy o podwyżce z powodu braku wiedzy na temat możliwych zarobków na analogicznym stanowisku, a także generalnego przekonania, że „i tak podwyżki się nie dostanie” (37% badanych). Brak pewności siebie może więc często wynikać z niewiedzy lub braku argumentów, które pozwalałyby wierzyć, że można negocjować korzystniejsze wynagrodzenie. „Rozmawiając o zmianie płac, nikt nie chce zaproponować kwoty, która mogłaby zostać uznana za wygórowaną, bo od razu zostanie odrzucona. Jednocześnie, jeśli, prosząc o podwyżkę wymienimy kwotę zbyt małą, pracodawca może się zacząć zastanawiać, dlaczego wyceniliśmy się tak nisko. Dlatego tak istotne jest zdobycie wiedzy o tym, jak rynek wycenia aktualnie nasz profil zawodowy – wyjaśnia Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń Grupy Pracuj.

źródło: Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” na podstawie badań TNS Polska.

Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000). Metodologia: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze