1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wakacje, to idealny czas, aby zacząć swoją przygodę z nurkowaniem

Wakacje, to idealny czas, aby zacząć swoją przygodę z nurkowaniem

Zobacz galerię 13 Zdjęć
Wyjazdy nurkowe mają swój swoisty urok – gdziekolwiek pojedziemy z niecierpliwością będziemy czekać na zejście pod wodę i na to, co możemy tam zobaczyć. Otaczać nas będą ludzie, którzy dzielą tę samą pasję. Otworzy się przed nami zupełnie nowy, niezwykły świat. Świat, którego nie sposób poznać inaczej, niż oglądając go na własne oczy.

Tylko pod wodą możemy obcować tak blisko z dziką naturą, której nie mamy szansy podziwiać na co dzień. Kolory, kształty, dziwne i ciekawe zachowania morskich zwierząt są niepowtarzalne i niespotykane na powierzchni. Nie mówiąc już o niesamowitych przeżyciach, jakimi są spotkania z dużymi zwierzętami – łagodne, żywiące się planktonem 12-18 metrowe rekiny wielorybie to prawdziwe olbrzymy, na widok których zaczniemy szybciej oddychać. Zapierające dech w piersiach manty, powoli szybujące w błękitnej wodzie tuż nad nami. Z drugiej strony mamy koniki morskie wielkości kilku centymetrów, czy chętne do zabaw ośmiornice. Nie sposób wymieć nawet małej części tego, co możemy zobaczyć i poznać pod wodą. Jak można sobie tego odmawiać, skoro jest to wszystko w zasięgu ręki? Oto kilka odpowiedzi na pytania dotyczące nurkowania oraz wspaniałe zdjęcia – uznanego nurka należącego do światowej czołówki fotografów i filmowców specjalizujących się w zdjęciach podwodnych, twórcy zapierającej dech w piersiach „Magii Wielkiego Błękitu”.

Jak zacząć nurkować?

Zaczynamy zapisując się na podstawowy kurs nurkowy Open Water Diver do . Kurs możemy odbyć w Polsce lub zagranicą, a także częściowo w Polsce i częściowo zagranicą. Kurs podstawowy składa się z części teoretycznej, ćwiczeń basenowych oraz egzaminu w wodach otwartych. Część teoretyczną i basenową możemy zaliczyć w Polsce, aby nie tracić cennego czasu na wakacjach. Na wyjeździe pozostaną nam już tylko same przyjemne zajęcia. Na podstawowym kursie uczymy się obsługi sprzętu oraz zasad bezpiecznego nurkowania. Ćwiczymy m.in. pływalność, zdejmowanie maski, oddychanie z własnego automatu oraz automatu partnera, zasady postępowania podczas awarii, oraz oczywiście nurkowanie, czyli zanurzanie się, pływanie pod wodą i bezpieczne wynurzanie. Poznajemy fizjologię nurkowania oraz zasady planowania nurkowań. Indywidualny kurs OWD może nam zająć jedynie tydzień (zajęcia teoretyczne i basenowe są organizowane w godzinach popołudniowych, natomiast egzaminy w weekend).

Co jest nam potrzebne?

Podczas kursu warto zaopatrzyć się w tzw. ABC, czyli podstawowy sprzęt – maska, fajka, płetwy. Wszystkie te rzeczy kupimy w centrum nurkowym. Generalnie na masce nie warto oszczędzać – należy wybrać taką, która będzie dobrze przylegała do twarzy i będzie miała duży kąt widzenia.

Szybka musi być z hartowanego szkła – plastikowe wersje nie nadają się do nurkowania. Największym wydatkiem mogą okazać się płetwy. O ile robimy kurs w ciepłych wodach płetwy kaloszowe wystarczą nam na początek. Wygodniej jednak jest mieć buty i płetwy paskowe. W niektórych miejscach nie sposób wejść do wody bez butów nurkowych. W cenie każdego kursu nurkowego jest zawarte udostępnienie na czas kursu całego pozostałego sprzętu: pianki, kamizelki wypornościowej (jacket), automatu, butli, pasu balastowego, ciężarków.

Czy nurkowanie jest dla każdego?

Wbrew niektórym opiniom nurkowanie nie jest trudne. Jeżeli tylko nie mamy lęku przed wodą i przeciwwskazań zdrowotnych, to na pewno nadajemy się, aby zostać nurkiem. Nurkują dzieci i osoby w bardzo podeszłym wieku. Mitem jest to, że trzeba być doskonałym pływakiem czy sportowcem, aby cieszyć się podwodnym światem. Nurkowanie to też bardzo bezpieczna forma rekreacji (trudno nawet nazywać je sportem, bo przecież nie ma tutaj elementów rywalizacji). Współczesny sprzęt jest praktycznie niezawodny, a procedury, które wszyscy poznają na podstawowym kursie gwarantują, że bezpiecznie wynurzymy się z każdego nurkowania.

Czy nurkowanie jest sportem ekstremalnym?

Jeśli nurkowanie wiąże się z pokonywaniem dużych głębokości, to wtedy można je nazywać sportem ekstremalnym – mowa wtedy o nurkowaniu Tec. Nurkowanie rekreacyjne (Rec), z zachowaniem limitów dopuszczalnych w ramach posiadanej przez nurka uprawnień, jest formą rekreacji dostępną dla wszystkich ludzi. Jest to przyjemne obcowanie z przyrodą, ale za to zupełnie inną niż ta widziana na co dzień.

Czy nurkowanie jest trudne?

Dla przeciętnego człowieka nie jest trudnością opanowanie materiału z podstawowego kursu nurkowego. Trudne może być tylko przezwyciężenie strachu przed nieznanym, ale to podobnie jak z jazdą samochodem: najgorsze jest pierwsze wielkie skrzyżowanie, które wydaje się niemożliwe do pokonania. A potem okazuje się, że prawo jazdy jest dla zwykłych ludzi. Podobnie jest z nurkowaniem. W końcu miliony ludzi na świecie zakochało się w nurkowaniu, więc coś w tym musi być.

To nieprawda, że nurkowanie jest niebezpieczne

Wiele osób mówi, że po prostu życie jest niebezpieczne. W nurkowaniu, tak jak wszędzie, zdarzają się wypadki, ale większość z nich jest efektem brawury nurkujących i nieprzestrzegania zasad bezpiecznego nurkowania. Nurek rekreacyjny nigdy nie nurkuje sam, tylko zawsze w obecności partnera nurkowego. Sprzęt, dzięki postępowi technologicznemu jest już dzisiaj praktycznie niezawodny.

Czy nurkowanie jest drogie?

Na pewno jest droższe niż leżenie na plaży, bo trzeba dodatkowo zapłacić za możliwość nurkowania.  Największym wydatkiem jest sam kurs (koszt ok. 1 500zł), który musimy odbyć, aby móc nurkować. Będąc na wakacjach możemy wykupić jeden czy dwa dni nurkowe, w zależności od naszych możliwości i potrzeb. Sprzęt można zawsze wypożyczyć, a ten własny kompletować powoli i zgodnie z własnymi preferencjami.

Czy nurkować można tylko latem?

W Polsce o każdej porze roku spotkamy w różnych jeziorach nurków, którzy nie mogą spędzić jednego nawet weekendu bez nurkowania. Można nurkować na Mazurach, w wolno płynących rzekach, a także zimą pod lodem. Wystarczy zaopatrzyć się w suchy skafander, który zabezpieczy nas przed wychłodzeniem. Przez cały rok otworem stoją przed nami wszystkie gdzie jest morze.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze