1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Numerologia – znaczenie liczb. Co można z nich wyczytać?

Numerologia – znaczenie liczb. Co można z nich wyczytać?

Czy w nią wierzymy, czy nie, numerologia ma długą tradycję, również naukową. Jej początki sięgają starożytności. (Fot. iStock)
Czy w nią wierzymy, czy nie, numerologia ma długą tradycję, również naukową. Jej początki sięgają starożytności. (Fot. iStock)
Jaka energia tkwi w cyfrach i czy mają wpływ na nasze życie? Uczniowie Pitagorasa według numerologii głosili, że są one podstawowym elementem każdego bytu, realną siłą wpływającą na kształt materii. Jedno z ich haseł brzmiało: „Wszystko jest liczbą”. A skoro wszystko, to może my również? Czym jest numerologia pitagorejska? Jakie znaczenie przypisuje się liczbom?

Artykuł archiwalny

Numerologia – znaczenie liczb

Numerologię liczb znali już Sumerowie, Hindusi i Egipcjanie. Europejczykom przybliżył ją Pitagoras.
Numerologia w jego rozumieniu zakładała, że fundamentem rzeczywistości jest matematyka, że wszystko, co jest widzialne i niewidzialne, można przedstawić liczbami, ponieważ wszechświat został stworzony z wibrujących energii, którym odpowiadają energie poszczególnych cyfr.

Pitagoras uważał też, że wibracje wszechświata w momencie narodzin człowieka wpływają na jego los i charakter, bo jest to rodzaj pieczęci, która plasuje każdego człowieka na jednym z energetycznych poziomów od 1 do 9.

Pozostałe kluczowe liczby otrzymujemy, przeliczając litery imion i nazwisk według tabeli numerologii pitagorejskiej.

Numerologia i jej początki. Tajemnice chiromancji

Przez wiele stuleci numerologia była niedostępna dla zwykłych ludzi. Chroniono ją i przekazywano jej tajniki w zakonach i związkach dla wtajemniczonych. Zainteresowani nią byli niektórzy wybitni uczeni, jak Isaac Newton czy Johannes Kepler. Współczesny rozdział numerologii rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy renesans przeżywa cała wiedza ezoteryczna.

W 1866 roku w Dublinie przychodzi na świat prekursor współczesnej numerologii, chiromanta, jasnowidz i astrolog William John Warner, znany pod pseudonimem Cheiro (od słowa cheiromancy – chiromancja). Jako nastolatek wyjechał do Indii, gdzie przez dwa lata uczył się u tamtejszych mistrzów chiromancji i innych nauk tajemnych. Po powrocie do Londynu rozpoczął wielką karierę okultystyczną. Jego klientami były znane osoby: Mark Twain, Sarah Bernhardt, Oscar Wilde, Winston Churchill.

Cheiro zmarł w 1936 roku, pozostawił po sobie kilka książek okultystycznych, m.in. „Cheiro’s Book of Numbers” („Księga liczb”), gdzie opisuje opracowany przez siebie system numerologiczny ze znaczeniem liczb, odmiennym od pitagorejskiego.

Tabela numerologiczna Cheiro

Tabela Cheiro nie zawiera 9, ponieważ oparł się on na numerologii kabalistycznej, gdzie 9 jest liczbą boską i nie służy do opisywania spraw ziemskich.

Cheiro wprowadził zamieszanie, ponieważ te same imiona i nazwiska interpretowane według różnych systemów dają odmienne rezultaty.

Kabała (dawne żydowskie teksty o wiedzy tajemnej), posługuje się własnym systemem numerologicznym, tzw. gematrią. Ten sam znak oznacza literę i liczbę, np. litera Aleph to 1, Beth – 2, Gimel – 3. Każde imię i nazwę każdej rzeczy można odczytać jako słowo i równocześnie podawać ich wartość liczbową, zgodną z numerologią liczb. Np. imieniu Jezus odpowiada liczba 888. Gematrii poświęcono wiele uczonych ksiąg. Cheiro zgłębił ją, być może więc jego tabela jest trafniejsza niż tabela Pitagorasa. Najlepiej przeliczyć swoje imiona i nazwiska według dwóch systemów numerologii, przeczytać interpretację poszczególnych liczb i sprawdzić, co bardziej do nas pasuje. W ezoteryce obowiązuje zasada, że każdy dostaje to, w co wierzy.

Cheiro przyporządkował liczby planetom i znakom zodiaku. Jedynce odpowiadają Słońce i znak Lwa. Księżyc i znak Raka mają „opiekuńcze liczby” 2 i 7. Liczbie 3 odpowiadają Jowisz i znak Strzelca, czwórce Słońce i Lew. Piątka symbolizuje Merkurego, Bliźnięta i Pannę. Szóstce odpowiadają Wenus, Byk i Waga, ósemce Saturn i znaku Koziorożca. a dziewiątka to Mars, Baran oraz Skorpion.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

A B C D E F G H I

J K L M N O P Q R

S T U V W X Y Z

Komplet informacji o człowieku według numerologii mamy wówczas, gdy znana nam jest jego:

● liczba drogi życia, czyli suma cyfr daty urodzenia – dnia, miesiąca i roku;

● liczba dnia urodzenia, czyli suma cyfr składających się na dzień urodzenia;

● liczba duszy, czyli suma wartości cyfrowych wszystkich samogłosek we wszystkich imionach i nazwiskach;

● liczba osobowości, czyli suma wartości cyfrowych wszystkich spółgłosek we wszystkich imionach i nazwiskach;

● liczba ekspresji, czyli liczba duszy oraz liczba osobowości.

Liczbę drogi życia oraz liczbę dnia urodzenia obliczamy w ten sposób, że sumujemy wszystkie cyfry składające się na datę lub na dzień urodzenia tak długo, aż zostanie jedna cyfra.

Przykład: osoba urodzona 5.12.1980 roku jest ósemką, ponieważ 5 + 1 + 2 + 1 + 9 + 8 + 0 = 26, a 2 + 6 = 8.

Wyjątkiem są tzw. liczby mistrzowskie: 11, 22, 33, i 44, których nie redukujemy do jednej cyfry.

(źródło: William John Warner, „Cheiro”, 1897)

Numerologia – znaczenie cyfr od 1 do 9 oraz liczb mistrzowskich

JEDYNKA ma naturę ambitnego szefa. Sprawna intelektualnie. Zawsze czuje się lepsza niż reszta świata, pragnie być przewodnikiem. Nigdy nie przyznaje się do porażki.

DWÓJKA jest szlachetna, uczynna, miła, troskliwa, dokuczają jej kompleksy i brak poczucia bezpieczeństwa. Woli iść za kimś, niż przewodzić, wpada w panikę, gdy ma wystąpić publicznie. Aby żyć ze wszystkimi w zgodzie, pomniejsza własne zasługi.

TRÓJKA skrzy się czarem i dowcipem, uwielbia być duszą towarzystwa. Chce być szczęśliwa i dawać szczęście innym, odsuwa kłopoty. Ma talenty artystyczne i językowe. Wszystko wszystkim obiecuje, po czym… zapomina, co obiecała.

CZWÓRKA żyje po to, by ciężko pracować i zachęcać innych do pracy. Jej ukochane zajęcia to sprzątanie i walka o sprawiedliwość. Działa według planu. Poczucie bezpieczeństwa dają jej okrągła sumka na koncie i przestrzeganie tradycji.

PIĄTKA to kreatywna, ciekawa świata i ludzi poszukiwaczka przygód, normalność ją nudzi. Mistrzyni niebanalnego życia. Ma cięty język, jest nieprzewidywalna. Czasem ściąga na swoją głowę nieszczęścia.

SZÓSTKA jest bardzo wrażliwą i troskliwą kandydatką na… ofiarę swych najbliższych. Społecznik, chętnie poświęci czas i siły dla innych. Miewa talenty, które zaniedbuje. Lubi słodycze i pieszczoty, łatwo tyje.

SIÓDEMKA to najwrażliwsza z cyfr. Ceni samotność, trzyma ludzi na dystans. Rozumie duszę drugiego człowieka. Lubi luksus, powinna tworzyć, zostać doradcą, koneserem. Ucieka w świat fantazji i nałogi.

ÓSEMKA jest mądra, rozsądna, pracowita i odrobinę despotyczna. Doskonały organizator, zwłaszcza w warunkach zagrożenia. Ma więcej sił psychicznych i fizycznych niż inne cyfry. Świat widzi jako czarno-biały.

DZIEWIĄTKA kocha wolność i niezależność. Porusza ją cierpienie, pierwsza biegnie na pomoc. Bywa egzaltowana, ma predyspozycje do zawodu aktora. Aranżuje komedie i dramaty we własnym życiu.

LICZBY MISTRZOWSKIE (11, 22, 33, 44) urodziły się po to, aby kochać innych, opiekować się nimi i im przewodzić, swoim wewnętrznym światłem dodawać innym sił i inspirować ich dusze do rozwoju. Mają więcej energii i talentów niż inne cyfry. Powinny czynić wyłącznie dobro.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze