1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dieta pudełkowa. A co dalej?

123rf.com
Firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym oferują wygodny i szybki sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i zdrowe odżywianie. Ale czy rzeczywiście tzw. dieta pudełkowa jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego?

Specjalistyczne firmy oferują gotowe, pięcioposiłkowe, zbilansowane dzienne menu z dostawą pod wskazany adres. Korzystanie z cateringu dietetycznego staje się wśród Polaków coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – jesteśmy coraz bardziej zapracowani i mamy coraz mniej czasu na gotowanie. Tzw. dieta pudełkowa zwalnia z konieczności planowania posiłków, robienia zakupów i gotowania. Oszczędza nam także sprzątania domowej kuchni. Możemy za to codziennie cieszyć się urozmaiconym menu i być pewni, że nie zjemy więcej niż potrzebujemy. A często również schudnąć.

Najpopularniejsze są diety o obniżonej kaloryczności, ale na rynku dostępne są także zestawy o podwyższonej zawartości białka dla osób aktywnych, o niskim indeksie glikemicznym dla diabetyków a także dania znajdą też wegetarian lub osoby na diecie bezglutenowej. Można znaleźć nawet „dietę na ładną cerę” czy „dietę antycellulitową”. Wystarczy więc wybrać sobie odpowiednią dietę, zamówić ją i stosować. 

„Jeśli wybierzemy firmę, która współpracuje z dietetykami i profesjonalnymi kucharzami, to korzystanie z diety pudełkowej jest dobrym i bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ale tylko pod warunkiem, że wiemy, jaka dieta jest nam potrzebna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza lub dietetyka”, wyjaśnia dr n. med. Magdalena Białkowska, ekspert Instytutu Żywności i Żywienia.

Warto pamiętać, że codzienna dieta każdego z nas powinna nie tylko uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne, lecz także aktualny stan zdrowia i kondycję fizyczną. Wszelkie decyzje odnośnie do sposobu odżywiania powinny być zawsze podejmowane rozważnie, a wybory z tym związane dokonywane na podstawie własnej wiedzy zdobytej z rzetelnych źródeł lub na podstawie rekomendacji specjalisty. Źle dobrana dieta może bowiem uczynić naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Niektóre diety mogą prowadzić do nadmiernego spowolnienia metabolizmu - wtedy jeszcze trudniej schudnąć -  lub niedoborów pewnych składników odżywczych.

Dieta z pudełka z pewnością może sprawdzić się u osób, które prowadzą aktywne życie zawodowe, długo pracują poza domem i przy tym mają zasobne portfele. Miesięczny koszt takiego żywienia to ok. 1200–1500 zł, a według szacunków GUS taka kwota wystarcza na zakup jedzenia dla czteroosobowej rodziny.

Z luksusu diety z pudełka korzysta się najczęściej jedynie przez kilka miesięcy. Po pewnym czasie większość osób rezygnuje z niej ze względów finansowych, z powodu znudzenia powtarzającym się menu lub ze zmęczenia rygorem, jaki wiąże się z takim sposobem żywienia. Dieta z pudełka nie zostawia również miejsca na indywidualne zachcianki, trudno też wymienić posiłki na lunch ze znajomymi czy kolację u przyjaciółki. Decydując się na catering dietetyczny, należy jednak zastanowić się nad tym, co potem. Rezygnacja z wygodnych tzw. diet pudełkowych może być szczególnie trudna w przypadku osób  z nadwagą i otyłością, które boją się efektu jo-jo.

Koniec korzystania z tzw. diety pudełkowej nie musi wiązać się z powrotem do negatywnych zachowań żywieniowych, ale jedynie w przypadku zaangażowanego i świadomego konsumenta może pomóc w nauce samodzielnego komponowania codziennej diety czy też efektywnego stosowania się do zaleceń dietetyka.

Po zakończeniu stosowania tzw. diety pudełkowej, chcąc przestawić się na tryb samodzielnego przygotowywania posiłków, powinno się podejść do tego w sposób odpowiedzialny. Przede wszystkim w dalszym ciągu należy żywić się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zdrowotnych – najlepiej w porozumieniu z dietetykiem. Trzeba także dbać  o codzienną aktywność fizyczną, najlepiej indywidualnie dobraną. Warto korzystać z wiarygodnych, opartych na naukowych dowodach, informacji i rekomendacji żywieniowych, dostępnych m.in. na stronach internetowych Instytutu Żywności i Żywienia oraz realizowanego przez niego projektu edukacyjnego Zachowaj Równowagę. Znajduje się tam również aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia, która w szybki i wygodny sposób pomoże każdemu w skomponowaniu codziennej zdrowej diety.

na podst. mat. pras. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze