1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Staro-nowy. Porcelanowy

Staro-nowy. Porcelanowy

Poniemieckie meble przywiezione z domu w Gorzowie. W tle kuchnia – jasna, nowoczesna, i obraz Wacława Taranczewskiego. (Fot. Jakub Pajewski)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Kiedyś często się przeprowadzaliśmy. Mieszkaliśmy w Polsce i za granicą, w różnych dzielnicach w Warszawie. Ale tu, w tym domu na warszawskim Żoliborzu, najwyraźniej jest nasze docelowe miejsce – Tak swój dom widzi Izabela Czyżak, założycielka i właścicielka Porcelanowej, sklepu i strony www z nowoczesną, artystyczną, polską porcelaną.

Kiedyś, „w poprzednim życiu”, Izabela Czyżak pracowała na styku medycyny i informatyki. Kiedy zakończyła ten etap, szukała dla siebie nowej przestrzeni.  „Wiedziałam, że nowoczesna polska porcelana istnieje, że coraz więcej  jest i przedmiotów, i wybitnych projektantów, tylko nie ma stałego miejsca, w którym można ją obejrzeć, dotknąć jej”.

(Fot. Jakub Pajewski)

Kiedy trzy lata temu otworzyła Porcelanową w centrum Warszawy, przy spokojnym placyku między Zachętą, muzeum etnograficznym a kościołem ewangelickim, pojawiło się mnóstwo twórców i propozycji współpracy. Bo nowoczesnej porcelany i ceramiki ciągle boją się hurtownie i nie ma jej w sklepach. Ale teraz jest Porcelanowa. A w niej przedmioty powstałe w Hucie „Julia”, Kristoffie, Ćmielowie czy w małych pracowniach – artystyczne, wyjątkowe.

Ceramika Alicji Patanowskiej (Fot. Jakub Pajewski)

Kolekcjonowanie porcelany nie było pasją Izabeli Czyżak. To nowy rozdział. „Choć kiedy się zaczął, zauważyłam, że miałam w domu talerzyki z przedwojennego niemieckiego Kristoffa z Wałbrzycha, z którym teraz blisko współpracuję”, przyznaje.

W domu na Żoliborzu porcelana jest, ale nie zdominowała wnętrza. Koło kominka stoi wazon Malwiny Konopackiej, w starej serwantce talerzyki i filiżanki. Wśród nich komplet zaprojektowany specjalnie dla Porcelanowej przez Olgę Milczyńską.

Kominek pochodzi z Paryża, żyrandol z Sopockiego Domu  Aukcyjnego. (Fot. Jakub Pajewski)

Jest trochę starego Ćmielowa, kilka filiżanek z lat 60. i przedwojennych, najmodniejszych, ze złoconym wnętrzem. Wyglądają, jakby stały tutaj od zawsze. I takie jest też to wnętrze.

W gabinecie „Ludziki” Marcina Rząsy. (Fot. Jakub Pajewski)

Dom w szeregowej zabudowie, przedwojenny, ale wyremontowany i przebudowany kilka lat temu. „Były tu biura, przywróciliśmy pierwotne wnętrze mieszkalne, w którym najważniejszym pomieszczeniem stała się teraz kuchnia, na miejscu garażu. Bez architekta nie dalibyśmy rady, wszystko zmieniało swoje miejsce. Nawet klatka schodowa”.

Łukowe przejścia to autentyk, były w tym domu od zawsze. Komoda jest częścią ładowskiego zestawu Jajo, wazon z Manufaktury w Bolesławcu zaprojektowała Natalia Suwalski. (Fot. Jakub Pajewski)

A jednak ma się poczucie, że ten dom, współczesny, ale nie ultranowoczesny, pozostaje w zgodzie z adresem i jego tradycją. Zachowano stare drewniane schody, rozkładane i przeszklone drzwi między salonem a gabinetem.

Duży pokój na parterze jest jednocześnie salonem i jadalnią. Na stole zastawa „Ślad Człowieka” z Ćmielowa.(Fot. Jakub Pajewski)

Dominuje stonowana gama kolorystyczna: taupe z beżem, brązem i kremową bielą. To wnętrze wiele zawdzięcza projektantce Marii Thiel-Roman. „Najpierw decydowała ona, ale w pewnym momencie włączyła się cała rodzina – wybieraliśmy meble, oryginalne fotele Augustyniaka i Rygalika, modernistyczną lampę z Sopockiego Domu Aukcyjnego”, mówi założycielka Porcelanowej.

Kuchenny stół Gray 33, z firmy Gervasoni, projektu Paoli Navone, zaproponowała Maria Thiel-Roman. Tak jak ten dom łączy on w sobie stare z nowym. (Fot. Jakub Pajewski)

Na honorowym miejscu znalazły się stary stół i portret prababci. „Stół pochodzi z Gorzowa, gdzie znalazła się po wojnie moja babcia z synami wysiedleni z Wilna. Zabrali ze sobą dwie walizki i ten portret. W Gorzowie trafili do domu opuszczonego przez niemieckich przesiedleńców”, opowiada Izabela.

Na starej serwantce ceramika Moniki Patuszyńskiej PapForma 2018, obok dzieło Zuzanny Janin. (Fot. Jakub Pajewski)

Teraz te przedmioty współistnieją z innymi współczesnymi w domu na Żoliborzu, który też żyje nowym życiem. Ma swoje korzenie, a jednocześnie jest nowoczesny. I niczego nie udaje.

(Fot. Jakub Pajewski)

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze