1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Zastanawiasz się, czy to dobry czas na zakup mieszkania? Pomyśl o wynajmie

Zastanawiasz się, czy to dobry czas na zakup mieszkania? Pomyśl o wynajmie

(fot. materiały partnera)
(fot. materiały partnera)
Zbliża się pierwsze od dekady spowolnienie gospodarcze. Obejmie ono również te branże, które w ostatnich latach rozwijały się najszybciej. Czy jest to zatem dobry moment na zakup mieszkania? Może lepiej pomyśleć o wynajmie?

Przez ostanie lata Polacy traktowali nieruchomości jako inwestycję. Rosnące zarobki i niskie stopy kredytowe doprowadziły do sytuacji, kiedy na rynku pojawiło się dużo gotówki, a trzymanie jej na lokacie było mniej opłacalne, niż np. zakup mieszkania na wynajem. Dodatkowo „głód mieszkaniowy” doprowadził do sytuacji, że nawet coraz większa liczba oddawanych do użytku mieszkań (wzrost o niemal 50% w 5 lat) nie zmniejszała na nie popytu. Obecnie, po rekordowym 2019 roku, kiedy to oddano ponad 207 tysięcy nowych mieszkań, wiadomo, że lokali będzie coraz więcej. Jednak czy to dobry moment na zakup własnej nieruchomości?

Dlaczego warto wynająć teraz mieszkanie?

Ekonomiści są zgodni. Stoimy teraz przed sytuacją o tyle trudną, co nieprzewidywalną w swoich następstwach. Nikt nie wie, jak długo świat będzie walczył z epidemią i jakie będą jej długotrwałe skutki ekonomiczne.

Prognozy różnią się między sobą nie tylko przypuszczalną skalą, ale i czasem trwania kryzysu. Wynajmowanie mieszkania przez ten okres wydaje się być rozsądną decyzją z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze, nie wiadomo jak w najbliższym czasie zmienią się ceny. Jeśli spadną, a my kupimy nieruchomość, w czasie kiedy znajdują się one na rekordowym poziomie, to stracimy. Po drugie, mimo obniżenia stóp procentowych, kredyty stają się coraz trudniej dostępne.

Banki wymagają coraz wyższych wkładów własnych (20% staje się powoli standardem), a na rynku może zacząć brakować gotówki. Rozsądnym wydaje się poczekanie z decyzją i zadowolenie się wynajmowanym mieszkaniem. Szczególnie że wynajem staje się coraz wygodniejszy. Zadecydowało o tym pojawienie się na rynku wyspecjalizowanych firm, zajmujących się najmem własnych, nowych mieszkań.

Na co można liczyć, wynajmując mieszkanie od firmy?

Usługa wynajmowania nowych mieszkań od dewelopera jest dostępna od 2017 roku. Wcześniej, z powodu nie do końca uregulowanej sytuacji prawnej w tej kwestii, rynek najmu instytucjonalnego prawie nie istniał.

Jedną z pierwszych i największych firm, które zajęły się wynajmowaniem swoim klientom nowych lokali, było . Obecnie firma posiada mieszkania w trzech lokalizacjach: dwóch we Wrocławiu i jednej w Łodzi, co łącznie daje prawie tysiąc lokali.

Wszystkie znajdują się na nowych osiedlach, w budynkach, które w całości przeznaczone są na wynajem. W najbliższym czasie oddane do użytku zostaną kolejne lokale w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Do końca 2023 roku R4R ma wynajmować kilka tysięcy nowych mieszkań, położonych w atrakcyjnych lokalizacjach.

Każdy z lokali posiada wyposażoną kuchnię i łazienkę, a na życzenie klienta także zestaw mebli. Oznacza to wygodę, bo do nowego mieszkania można wprowadzić się od razu. Właściciel zadbał nawet o internet i serwis sprzątający dla zainteresowanych.

Im wyższe ceny nieruchomości, tym lepiej wynajmować

Na początku tego roku cena za metr kwadratowy mieszkania w wielu miastach przekroczyła 8000 zł. Mówimy oczywiście o stanie deweloperskim, do którego należy doliczyć wykończenie i remont. Nic więc dziwnego, że wzorem naszych zachodnich sąsiadów (w Niemczech ponad 50% osób mieszka w wynajmowanych lokalach), coraz więcej osób myśli o stałym wynajmie na dłuższy okres. Jest to szczególnie opłacalne, gdy za cenę miejsca parkingowego, lub komórki lokatorskiej, można by wynajmować w pełni urządzone mieszkanie. I to przez kilka lat.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze