1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Zimowy spacer bociana

Zimowy spacer bociana

123RF.com
Widziałem bociana! - napisał do portalu Alert24.pl czytelnik.Takich sygnałów ornitolodzy z całego kraju dostają coraz więcej, i to od kilku lat. Bociany zostają u nas na zimę!

Nie jest to oczywiście zjawisko masowe i na pewno część tych ptaków była po prostu chora albo zbyt słaba, gdy kuzyni wybierali się do Afryki, ale fakt jest faktem – niektóre bociany zostają. Naukowcy tłumaczą to zmianami klimatycznymi, tym, że zimy są coraz łagodniejsze. Dużą rolę gra też to, że ptakom coraz łatwiej się tu żyje. Dostęp do jedzenia, do śmietników, coraz więcej zbiorników wodnych nie zamarza – to przyczyny, dla których boćkom nie chce się wybierać w długą drogę.

Jeśli ptak nie wygląda na chorego, nie jest nastroszony czy osowiały, nie starajmy się mu na siłę pomóc, poradzi sobie sam. Tylko przy dużych mrozach możemy zdecydować się na interwencję i albo boćka odwieźć do zoo, albo podrzucić mu coś do jedzenia. Najlepiej surowe mięso albo ryby. W żadnym wypadku nie karmmy dzikich zwierząt solonymi wędlinami, to dla nich śmiertelnie niebezpieczne – ostrzegają lekarze weterynarii.

Tej zimy mogą nas dziwić nie tylko bociany. Ktoś donosi, że widział padalca, który wybrał się na styczniowy spacerek, z Tatr płyną wieści o tym, że połowa świstaków nie zdecydowała się na sen zimowy, podobnie jak niedźwiedzie. Tyle fauna. Ale flora też wariuje – przebiśniegi postanowiły, że już na nie pora... Póki co jednak – przyszedł mróz...

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze