1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. All inclusive w Egipcie!

All inclusive w Egipcie!

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Znamy go doskonale z Góry Synaj, z malowniczej delty Nilu, z filmów o przygodach Indiany Jonesa i licznych wycieczek all inclusive. Egipt. Kraj w pierwszej kolejności kojarzony z turystyką, od kilku dekad jest absolutnym faworytem wśród miejsc wybieranych na wakacje.

Piramidy, pustynie, rajskie plaże, aura tajemnicy, Sfinks, legenda faraonów, hieroglify i rozległy Nil - to kolejne atrakcje Arabskiej Republiki Egiptu. Z tych też powodów wczasy last minute w Egipcie należą chyba do najbardziej popularnych. I nic dziwnego, odpoczywa się tam wyjątkowo miło. To jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Egipt wabi niepowtarzalną historią, wypoczynkiem przy pełnym słońcu i niesamowitą atmosferą.

Położenie

Graniczący z Libią, Sudanem, Izraelem i Strefą Gazy Egipt od północy ma dostęp do Morza Śródziemnego, na wschodzie natomiast do Morza Czerwonego. I właśnie linia brzegowa, z obłędnymi plażami i fantastycznymi warunkami do nurkowania, uprawiania sportów wodnych oraz opalania się przyczyniła się do popularności tego kraju. Oczywiście mają w tym swój udział starożytne zabytki: trzy tysiące lat tradycji „patrzących” na turystę daje niezapomniane wrażenie.

Piramidy w Gizie

Leżąca na lewym brzegu Nilu Giza stała się symbolem Egiptu oraz jednym z najważniejszych celów wycieczek turystycznych. W skład położonego tutaj kompleksu budynków, grobowców, cmentarzy i świątyń wchodzą oczywiście trzy największe piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Oddalone tylko o osiem kilometrów od starożytnego centrum miasta, onieśmielają swoimi rozmiarami. Najpotężniejsza, piramida Cheopsa, sięga stu pięćdziesięciu metrów w górę, a bok jej podstawy liczy sobie ponad dwieście metrów. Wraz z pomniejszymi piramidami tworzy kompleks, którego najbardziej tajemniczym elementem jest oczywiście Sfinks. Imponujących rozmiarów budowla wykuta została w skale. Postać leżącego lwa z głową faraona sięga dwudziestu metrów wzwyż. Wielokrotnie znikała z oczu, zasypywana przez piasek, by w końcu stać się jednym z głównych symboli cywilizacji stworzonej przez faraonów.

Abu Simbel

Wczasy w Egipcie nie mogą się obyć bez zwiedzenia i podziwiania Wielkiej Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel, mieście o starożytnym rodowodzie. Poświęcona bogom słońca i sztuki świątynia symbolizowała także potęgę faraona. Wejścia do niej strzegą dwudziestometrowe posągi przedstawiające Ramzesa II. Dwa razy w roku słońce, oświetlając wszystkie figury świątynne, jedynie wizerunek Ptaha – boga ciemności, pozostawia w cieniu. Wszyscy, których wykupiona wycieczka przypadnie na 19 lutego lub 21 października, będą mieli szanse na własne oczy przekonać się o niezwykłych mocach boga Ptaha.

Luksor

W tym raju, pełnym dojrzewających na drzewach owoców, kolibrów i wielbłądów, Agata Christie napisała jedną ze swoich słynnych powieści „Śmierć na Nilu”. Dawne Teby, nazwane przez Homera miastem o stu bramach, dziś znane są pod nazwą Luksor. Ze względu na niebywałą ilość zabytków znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Położone na prawym brzegu Nilu miasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Egipcie. Na wschodnim brzegu największymi atrakcjami są świątynie: Luksorska i Karnaku. Zachodni brzeg obfituje w jeszcze większą ilość zabytków. Doliny Królów i Królowych, Świątynie Ramzesa III, Hatszepsut i Seti I czy Kolosy Memnona – to najczęstsze miejsca do których zmierzają turyści. Wyspy: Bananowa, z plantacją bananów i Krokodylowa – z ekskluzywnym hotelem i ogrodem zoologicznym, również warte są polecenia. Odpoczywając w Luksorze nie sposób nie odwiedzić słynnego miejskiego bazaru czy nie zwiedzić Muzeum Mumifikacji, w którym dowiemy się o sposobach tworzenia mumii.

Hurghada – na plażach Morza Czerwonego

Hurghada, w której cały rok świeci słońce, jest - obok Kairu, Karnaku i Doliny Królów, jedną z większych atrakcji, z jakich słyną wczasy last minute w Egipcie. A jeszcze około dwudziestu, trzydziestu lat temu nic nie wskazywało na to, że ta rybacka wioska stanie się centrum turystycznym. Wszystko się zmieniło wraz z odkryciem raf koralowych, jakie można podziwiać w okolicach Hurghady. Dziś na ponad czterdziestu kilometrach wzdłuż brzegu Morza Czerwonego ciągną się hotele i ośrodki, w których znawcy plażowych przyjemności znajdą wszystko, o czym marzą. Samo miasto dzieli się na trzy części. Najstarszą dzielnicą jest Dahar, która słynie z urokliwego bazaru. Sakkala, dzielnica o nowoczesnym charakterze, jest znana z dobrej zabawy. Liczne bary, dyskoteki i kluby właśnie tutaj kuszą turystów egzotyczną atmosferą i gorącymi rytmami. Hurghada jak przystało na centrum turystyczne ma dzielnicę rozrywkową - Sakkala - oraz handlową – Village Road. Z kolei El Gouna to idealne miejsce dla windsurferów. Składa się z wysp połączonych mostami i kanałami. Czterdzieści kilometrów od Hurghady w Sharm El Naga podziwiać można rafę koralową, która znajduje się blisko linii brzegowej.

Materiały

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze