1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Idealny pokój dla dziecka

Idealny pokój dla dziecka

Idealny pokój dla dziecka /net
Idealny pokój dla dziecka /net
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Podobno dzieci i ryby głosu nie mają. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Dzieciaki, zwłaszcza te troszkę starsze, zwykle doskonale wiedzą, czego chcą. Warto więc ich posłuchać, urządzając pokój dziecinny. W końcu ma to być ich kąt w mieszkaniu.

Niemowlakom zazwyczaj jest jeszcze wszystko jedno, jak wygląda ich otoczenie. Nie oznacza to jednak absolutnie, że możemy potraktować je po macoszemu. Maluszek nie potrzebuje wiele przestrzeni – wystarczy mu na początek kącik w sypialni rodziców. Są jednak elementy, bez których nie da się obejść, takie jak łóżeczko czy komoda. Przydałby się też fotel, w którym można przysiąść i nakarmić dziecko lub zaśpiewać mu kołysankę. Możemy udekorować tę przestrzeń, wieszając na ścianie kolorowe literki układające się w imię dziecka lub obrazki z odciskami jego malutkich rączek i stóp. Pięknie będę wyglądały również zdjęcia z pierwszych dni życia, girlanda z materiałowych chorągiewek albo drobne lampki.

Zdecydowanie więcej przestrzeni potrzebują przedszkolaki. Dla nich pokój to przede wszystkim

miejsce niekończących się zabaw, wyścigów samochodowych, pokazów mody, przygód piratów, itp. Pokój powinien być urządzony tak, aby jak najbardziej pobudzać wyobraźnię. Ważne są kolory, ale również dobrze dobrane dodatki. Możemy więc urządzić pokój marynarza czy małej księżniczki. Wszystko może być dekoracją: lampa, uchwyty meblowe, pościel. Doskonałym wynalazkiem są naklejki ścienne, które pomogą wyczarować krainę marzeń. Nie zapominaj o miękkiej wykładzinie bądź dywanie. W końcu maluchy większość czasu spędzają na podłodze. Warto pomyśleć o półkach na książki i kolekcję misiów oraz o kolorowych pojemnikach na klocki i inne zabawki. Możesz ustawić również mały stolik i krzesełko, przy którym dziecko będzie mogło np. rysować. A jeśli nie straszne ci pomazane ściany, pomaluj farbą do tablic jedną z nich i pozwól bazgrać do woli.

W pokoju ucznia ważnym meblem jest biurko. Nie oznacza to jednak, że kąt do nauki musi być nudny i pozbawiony dekoracji. Wykorzystaj zainteresowania dziecka. W pokoju przyszłego geografa-podróżnika zawieś mapę, a jako pojemnik na pościel ustaw wiklinowy lub drewniany kufer. Wielbiciel jazdy na deskorolce ucieszy się z wieszaka zrobionego z kółek. W pokoju konesera muzyki zamiast obrazków powieś stare płyty winylowe. Ciekawym pomysłem jest fototapeta, która naklejona na ścianę albo szafę podkreśli pasje lokatora pokoju. Nastolatki lubią eksponować swój indywidualizm, dlatego ważne, aby ich pokój także się wyróżniał.

Tworząc pokój dla dziecka, musimy kierować się jedną podstawową zasadą: pomieszczenie powinno rosnąć razem z maluchem. Warto więc zadbać o neutralną bazę i za pomocą dekoracji i dodatków stworzyć przestrzeń odpowiednią do wieku lokatora, a przy okazji nieprzeciętną i cieszącą oko.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze