1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Czym jest przysmak dentystyczny dla psa i jak go wybrać?

Czym jest przysmak dentystyczny dla psa i jak go wybrać?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Rzadko spotykany jest pies, który nie lubi czegoś żuć, niezależnie od tego, czy jest to patyk, zabawka bądź przypadkowy przedmiot znaleziony na codziennych spacerach. Dzięki temu nawykowi psy mają możliwość mechanicznego usuwania płytki bakteryjnej, która gromadzi się na zębach każdego dnia. Jednak nie wszystko, co trafia do pyska twojego pupila, zawsze jest bezpieczne do żucia.

Okazuje się, że wiele przedmiotów, które psy odkrywają samodzielnie, mogą poważnie zagrozić nie tylko zdrowiu jego jamy ustnej, ale także dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Od złamanych zębów, przebitych dziąseł, perforację przełyku, po niedrożność jelit i rozstrój żołądka. Niektóre gryzaki, nawet te produkowane komercyjnie, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wśród dostępnych akcesoriów dla psów można znaleźć specjalne , które nie tylko zadbają o prawidłowe usuwanie płytki nazębnej, ale również pomogą rozładować napięcie i będą sposobem na nudę dla twojego psa. Niektóre dostępne na rynku gryzaki są przeznaczone dla psów już od 2. miesiąca życia, co dodatkowo pomaga zmniejszyć dyskomfort związany z wymianą zębów. Przestrzegając poniższych zaleceń przy wyborze odpowiedniego smakołyku dentystycznego dla twojego pupila, zapewnisz mu bezpieczną profilaktykę chorób przyzębia.

  1. Wybierz rozmiar gryzaka dopasowany do rozmiaru ciała twojego psa.
  2. Przy wyborze gryzaka uwzględnij jego wiek.
  3. Wybierz gryzaki dentystyczne odpowiadające jego sile żucia (nie mogą one być jednak zbyt twarde).
  4. Gryzaki dentystyczne podawaj zwierzętom wyłącznie pod nadzorem.
  5. Wyrzuć gryzaki dentystyczne, gdy są zbyt małe, aby bezpiecznie żuć, lub zaczynają się rozpadać.
  6. Jeśli twój pies cierpi na alergię pokarmową, uwzględnij skład danego przysmaku.
  7. Wybierz gryzak, który będzie po prostu smaczny dla twojego pupila. Na rynku są one dostępne w różnych smakach. Możemy znaleźć wśród nich między innymi smakołyki dentystyczne dla psów z kurczakiem i wodorostami.

Najlepsze smakołyki dentystyczne –

Dlaczego warto podawać psu przysmaki dentystyczne?

Profilaktyka jamy ustnej twojego psa to klucz do jego zdrowych dziąseł i zębów. Dopóki płytka bakteryjna z powierzchni zębów będzie regularnie usuwana, problemy dotyczące jamy ustnej, a także następstwa tego stanu, nie będą go dotyczyły. Nie wszystkie zwierzęta są w stanie pozwolić na codzienne szczotkowanie zębów, a podejmowanie kolejnych prób staje się frustrujące nie tylko dla pupila, ale również dla właściciela. W takiej sytuacji naprzeciw wychodzą dostępne na rynku przysmaki dentystyczne dla psów. Udowodniono, że codzienne żucie może być równie skuteczne w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Przyczyna choroby dziąseł jest taka sama u kotów i psów jak u ludzi. Choroba dziąseł to infekcja wynikająca z gromadzenia się miękkiej płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Zgromadzone drobnoustroje podrażniają tkankę dziąseł, co często prowadzi nie tylko do ich stanu zapalnego, ale również do infekcji kości otaczającej zęby. Utworzony twardy kamień nazębny składa się z soli wapnia pochodzących ze śliny osadzonej na płytce nazębnej. Zaczyna się on tworzyć w ciągu kilku dni na nieutrzymywanej w czystości powierzchni zęba i skutkuje powstaniem szorstkiej powierzchni, która sprzyja dalszemu gromadzeniu się płytki bakteryjnej. Gdy kamień nazębny zaczyna narastać, trudno jest go usunąć bez narzędzi dentystycznych.

Nieświeży oddech to najczęstszy problem odnotowany przez właścicieli. Często jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Dziąsła stają się podrażnione, co prowadzi do ich krwawienia i bólu. Dyskomfort, odczuwany szczególnie podczas pobierania pokarmu, skutkuje osłabieniem, a nawet utratą apetytu. Przewlekły stan zapalny dziąseł z czasem przenosi się również na korzenie zębów, czego efektem może być ich obluzowanie, a nawet wypadnięcie. Bakterie otaczające korzenie uzyskują w końcu dostęp do krwiobiegu, powodując ogólną bakteriemię organizmu. Badania wykazały, że psy z ciężką chorobą przyzębia posiadają również mikroskopowe uszkodzenia nerek, mięśnia sercowego i wątroby w porównaniu do psów ze zdrową jamą ustną.

Jak często podawać psu gryzaki?

Większość przysmaków dentystycznych dla psów jest przeznaczona do regularnego podawania – zazwyczaj codziennie lub kilka razy w tygodniu. Najlepiej, jeśli smakołyk będzie stanowił formę nagrody. Należy również pamiętać, że jest to tylko dodatek do zbilansowanej diety.

Jakich gryzaków powinniśmy unikać?

  • Kości i kopyta – kości i krowie kopyta stanowią podwójne zagrożenie dla twojego psa, ponieważ mogą złamać zęby lub odłamać się i doprowadzić do perforacji przewodu pokarmowego. Problemy związane z kośćmi obejmują zablokowanie przewodu pokarmowego, zadławienie, skaleczenia i rany w obrębie jamie ustnej lub migdałków.
  • Kości drobiowe – są one dla psa niebezpieczne przede wszystkim ze względu na ich kruchość. Ostre kawałki, takie jak obojczyki lub fragmenty mostka, mogą poranić przełyk, żołądek lub jelita, a małe fragmenty połykane w całości stanowią ryzyko zadławienia.
  • Poroże jelenia – poroża są twardsze niż kości czy kopyta, co pogarsza stan zębów psa. Chociaż są mniej podatne na odpryski niż kości, ostre końcówki mogą się odłamać i również doprowadzić do przebicia przewodu pokarmowego.
  • Patyki – ich kawałki mogą utkwić w dziąsłach lub przewodzie pokarmowym zwierzęcia, powodując potencjalnie zagrażające życiu przebicie lub blokadę. Znalezione podczas spaceru fragmenty drzew mogą być również źródłem niebezpiecznego dla życia twojego pupila zakażenia laseczkami Clostridium tetani, które dostając się do organizmu poprzez uszkodzoną skórę, wywołują tężec.

Sprawdź najlepsze gryzaki i akcesoria dla psa –

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze