1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ubezpieczenie turystyczne – bezpieczne wakacje

Szczęśliwa kobieta na wymarzonych, bezpiecznych wakacjach. (Fot. materiały partnera)
Wakacje to czas urlopu, wypoczynku i podróży. Część z nas decyduje się na wyjazd za granicę, inni wybierają destynację w Polsce. Mamy różne sposoby na wykorzystanie tego wspaniałego czasu. Relaks na plaży, spacery, wędrówki po górach, aktywności sportowe, cieszenie się z lokalnej kuchni, zwiedzanie urokliwych miejsc. Nie zawsze jednak wszystko zgadza się z tym, co zaplanowaliśmy. Czasem nieprzyjemne okoliczności mogą wiele zepsuć. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, również finansowe. Dziś mamy taką możliwość dzięki ubezpieczeniu turystycznemu.

Wakacje za granicą a ubezpieczenie turystyczne

Kiedy wybieramy się na upragnione wakacje za granicą, towarzyszą nam różne emocje. Najczęściej pozytywne. Jesteśmy szczęśliwi, podekscytowani, skupieni na organizacji bagażu, ciekawi nowych doświadczeń. Niechętnie dopuszczamy do siebie myśl, że może się stać coś, co zepsuje nam plany. Niespodziewane wypadki, zachorowania, problemy w trakcie podróży jednak się zdarzają i warto mieć w takich sytuacjach poczucie bezpieczeństwa. Z myślą o naszym spokoju podczas wakacji zostało stworzone ubezpieczenie turystyczne. W jakich sytuacjach może nam znacząco pomóc, a nawet uratować cały wyjazd?

• wypadek lub choroba

Wakacje wiążą się z różnymi aktywnościami, które mogą skończyć się mniejszymi lub większymi wypadkami. Złamanie nogi w przypadku upadku z roweru, poważne obtarcia lub rany wymagające szycia, zwichnięcie kostki przy zwykłym spacerze czy nagła infekcja, albo zwyczajne zatrucie, które wykreśla nam trzy dni wypoczynku. Te i wiele innych sytuacji często będą wymagać od nas wizyty w szpitalu lub u lekarza, której zorganizowanie może być trudne przez wzgląd na odległość do najbliższej placówki, ale przede wszystkim na bardzo wysokie koszty.

Jeśli nabyliśmy ubezpieczenie turystyczne, nie musimy się o nic martwić. Ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty leczenia, ale przetransportuje nas do placówki medycznej, zorganizuje wizytę lekarza lub jego przyjazd do miejsca naszego zakwaterowania, a w razie poważniejszych przypadków transport medyczny do szpitala w innym kraju lub transport medyczny do Polski.

• problemy strukturalno-organizacyjne: loty, bagaż

Ostatnio coraz częściej (z różnych powodów) zdarzają się opóźnienia w lotach, ale również całkowite odwołania startów. Od tego, jak i od utraconego (czy nawet dostarczonego z opóźnieniem) bagażu również możemy się ubezpieczyć! Niektóre towarzystwa oferują bardzo szerokie pakiety na różne warianty. Ubezpieczyć możemy nie tylko cenne przedmioty, sprzęt sportowy, perfumy, sprzęt elektroniczny, ubrania. Możemy również zabezpieczyć się finansowo na najzwyklejszych polach. Jeśli utracimy czasowo bagaż i będziemy zmuszeni kupić (na przykład) przybory toaletowe na miejscu, bo nasze dojadą dopiero następnego dnia (umowy dotyczą czasu nie wcześniej niż sześć godzin), towarzystwo zwróci nam środki za nasze awaryjne zakupy.

Dwie młode kobiety przed zepsutym samochodem. Jedna z nich dzwoniąca po pomoc, druga zagląda pod maskę samochodu. (Fot. materiały partnera)

• awaria samochodu

Część z nas decyduje się na podróż za granicę własnym samochodem. Jeździmy tak do krajów europejskich, najczęściej Chorwacji, krajów sąsiadujących, Włoch, Francji, a nawet Hiszpanii, Portugalii czy na Wyspy Brytyjskie. Często są do wakacje objazdowe, zatrzymujemy się w różnych miejscach po drodze, zwiedzamy na miejscu. Awaria samochodu może nam popsuć wszystkie plany, niezależnie od tego, czy służy nam wyłącznie do dotarcia do celu, czy właśnie środek transportu na objazdowych wycieczkach. Posiadając ubezpieczenie turystyczne możemy liczyć na pomoc assistance. Ubezpieczyciel spróbuje naprawić nasz samochód na miejscu usterki, jeśli to nie będzie możliwe zagwarantuje nam auto zastępcze, a na czas oczekiwania również hotel.

• szkody wyrządzone przez ciebie

Wakacyjne rozprzężenie lub chwila nieuwagi mogą owocować wyrządzeniem przez nas szkody. Zniszczenie wyposażenia pokoju hotelowego, telewizora, potrącenie kogoś rowerem, wpłynięcie łódką w pomost i wiele innych sytuacji będą owocować obowiązkiem pokrycia kosztów szkody. A te mogą być spore. Z pomocą przychodzi nam ubezpieczenie OC, które wykupimy z ubezpieczeniem turystycznym. Wówczas to ubezpieczyciel pokryje za nas wyrządzone szkody do kwoty ubezpieczenia. Może to być nawet do 1 000 000 zł.

• konieczność odwołania lub skrócenia urlopu

Tuż przed wymarzonymi wakacjami może zdarzyć się nam lub dziecku nagła infekcja, która skreśli możliwość wyjazdu. A co, jeśli dwa dni przed wylotem w naszym domu dojdzie do włamania z kradzieżą lub zalania? W tych i wielu innych przypadkach będziemy zmuszeni do odwołania wakacji, jednak nie zawsze mamy szansę na odzyskanie środków, które już zostały wpłacone. Wchodzi w nie przecież zakup biletów lotniczych, rezerwacja hotelu i kilka innych elementów. Ubezpieczenie turystyczne sprawi, że dostaniemy odszkodowanie i nawet jeśli to nie sprawi, że wypoczniemy, nie będziemy mieli dodatkowych zmartwień.

Wakacje w Polsce – po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Działa w wielu obszarach tak, jak ubezpieczenie zagraniczne. Większość ludzi dysponuje ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ, ale umówienie się do lekarza nie zawsze jest łatwe w miejscu, którego nie znamy. Ubezpieczyciel nam to zorganizuje. Dodatkowo pokryje koszty leczenia, transport medyczny i wiele innych elementów, które okazują się istotne przy okazji.

Z opcją assistance samochodu pomoc dotrze, gdy zabraknie nam paliwa, złapiemy gumę, lub zdarzy się poważniejsza awaria. Ubezpieczyciel zorganizuje pomoc na wielu polach. Ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski może działać również do 30 km za granicą, więc przyda się jeśli wyskoczymy na tatrzański szlak na Słowację lub wędrówkę po czeskich Sudetach. Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu w kontekście uprawianych sportów oraz wykupieniu OC, które chroni nas od odpowiedzialności cywilnej na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń.

Ubezpieczenie turystyczne online – szybko i wygodnie

Kobieta przedstawiająca ofertę ubezpieczenia turystycznego online. (Fot. materiały partnera)

Zdarza się, że pomyślimy o ubezpieczeniu turystycznym niemal przed samym wylotem lub wyjazdem. Spora część osób decyduje się również na wakacje w ofercie Last Minute, gdzie termin do rozpoczęcia wakacji jest super krótki. Mamy mnóstwo rzeczy do załatwienia przed wyjazdem. Czy powinniśmy sobie wówczas odpuszczać temat ubezpieczenia, bo „i tak nie zdążymy”? Na szczęście możemy wygodnie, w zaciszu domu, za pomocą zaledwie kilku kliknięć kupić ubezpieczenie turystyczne online. Ważne, żebyśmy je kupili przed rozpoczęciem podróży.

Wchodzimy w formularz, wskazujemy kraj lub kraje, do których będziemy podróżować, daty rozpoczęcia i zakończenia podróży oraz ilość dorosłych osób i dzieci mających być objętymi ubezpieczeniem. W kolejnym kroku wybieramy pakiet ubezpieczenia, który nam odpowiada, wybieramy dodatkowe opcje ubezpieczenia (np. sporty ekstremalne, zaostrzenie choroby przewlekłej), wypełniamy dane właściciela polisy oraz osób, które mają być ubezpieczone i gotowe! Polisa przychodzi do nas mailem i od dnia rozpoczęcia podróży jesteśmy chronieni. Nawet jeśli wydarzy się coś złego, będziemy mieć spokój przynajmniej od strony finansowej!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze