Dlaczego mężczyźni w upalny dzień mogą śmiało rozbierać się na plaży do kąpielówek, zaś kobiety za strój topless dostają mandat? W Polsce ruszyła właśnie akcja Topfreedom.pl. Oprócz prawa do odsłaniania klatki piersiowej niezależnie od płci, chodzi w niej o coś więcej – neutralność ciała i równe traktowanie tam, gdzie go wciąż brakuje.
Gdy w grę wchodzi prawo do nagości, kobiece ciało jest dyskryminowane. Paradoksalnie choć poddawane jest nieustannej seksualizacji, jednocześnie poza tą sferą nie może pozwolić sobie na wiele. Pojawienie się topless na plaży grozi mandatem. Karmienie piersią w miejscach publicznych często uchodzi za nieobyczajne. Zdjęcie nagiego kobiecego sutka na Instagramie to otwarte zaproszenie do zablokowanego konta osoby, która takie skandaliczne zdjęcie odważyła się zamieścić (nawet jeśli to np. fotografia klasycznego obrazu, choćby „Wenus” Tycjana). Jednocześnie mężczyźni mogą chodzić bez koszulki nawet po mieście (i nie wahają się z tego przywileju korzystać) i nie grożą im za to żadne reperkusje.
To wyłącznie koncept kulturowy. Patrzenie na kobiece ciało jedynie przez pryzmat seksu jest co najmniej nieporozumieniem. Wpędza kobiety i dziewczynki we wstyd i każe im się zasłaniać mimo upału czy potrzeby większej swobody. Ane Pilż, edukatorka równościowa znana jako ane_ratownica na Instagramie, postanowiła zainicjować więc oddolną akcję Topfreedom.pl sprzeciwiającą się takiemu stanowi rzeczy. – Chcę zaproponować rozmowę o tym, jak obyczajowość, w której żyjemy, ogranicza nas wszystkich. Nie zgadzam się na to, że jako osoba transpłciowa mogę iść na basen w kąpielówkach tylko, jeśli zmienię swoje ciało. Moje ciało jest OK. To kultura i obyczajowość wymaga korekty. Nie namawiamy nikogo do rozbierania się. Prawo do decydowania o swoim ciele to również prawo do zakrywania się. Ważne, żeby staniki i hidżaby były wyborem, a nie przymusem – mówi.
Niech żyje ciałoneutralność
Ruch ma na celu uświadomienie, że ciało, niezależnie od płci, wyglądu i wieku, powinno być przede wszystkim neutralne. Jak można wyczytać na stronie internetowej: „Topfreedom upomina się o neutralność ciała, o prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych, o równy strój szkolny niezależnie od płci, o nieseksualizowanie dziewczynek, o szacunek dla każdego ciała – z jego bliznami po mastektomii, grubością, niepełnosprawnością, transpłciowości, starością i pięknem”.
Do akcji dołączyły już Maja Ostaszewska, Ewa Skibińska, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Paulina Holtz oraz Maria Peszek, a także… dołączył Andrzej Chyra (bo akcja przeznaczona jest dla wszystkich osób bez względu na płeć). A tak naprawdę każda (oraz każdy) z nas może włączyć się w ruch, oznaczając hasztagiem topfreedompl swoje zdjęcie.