1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 20 zawodów, które w przyszłości mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję

20 zawodów, które w przyszłości mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję

Badania naukowców z Princeton, University of Pennsylvania i New York University wskazały, że jednym z najbardziej zagrożonych przez AI zawodów jest nauczyciel. (Fot. iStock)
Badania naukowców z Princeton, University of Pennsylvania i New York University wskazały, że jednym z najbardziej zagrożonych przez AI zawodów jest nauczyciel. (Fot. iStock)
Sztuczna inteligencja to ostatnimi czasy jeden z najgorętszych tematów. Czy zastanawialiście się, jakie zawody i stanowiska pracy może zastąpić w przyszłości? Amerykańscy naukowcy wytypowali 20 tych najbardziej zagrożonych.

Widzieliście zdjęcie Baracka Obamy i Angeli Merkel jedzących na plaży lody, które kilka dni temu obiegło Internet? To tylko jeden z popisów sztucznej inteligencji, czyli systemów i maszyn, które potrafią naśladować ludzką inteligencję w celu wykonywania zadań, a także usprawniać swoje działanie w oparciu na gromadzonych informacjach. W ostatnich latach ta dziedzina nauki rozwija się w zatrważającym tempie, co jednych przeraża, a innych zaciekawia i motywuje do testowania jej możliwości. A te z roku na rok wydają się coraz mniej ograniczone.

Jak podaje CBS News, pracownicy AI (ang. Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja) Princeton, University of Pennsylvania i New York University postanowili sprawdzić, które zawody są najbardziej narażone na działanie AI i w przyszłości mogą, w większym lub mniejszym stopniu, zostać przez nią zastąpione. Naukowcy wykorzystali miarę AI Occupational Exposure (AIOE) do określenia „ekspozycji” zawodów i branż na postęp w AI, pozostawiając otwartą kwestię, czy poprowadzi ona do uzupełnienia lub zastąpienia tychże zawodów. Wzięli na tapet dziesięć najważniejszych „zachowań” sztucznej inteligencji, między innymi funkcję modelowania obrazów i generowania treści, i przyporządkowali je do różnych zawodów. W ten sposób pozyskali informacje na temat powiązań poszczególnych zachowań z umiejętnościami i obowiązkami wynikającymi z danych profesji.

Pozwoliło im to wytypować 20 zawodów, którym najbardziej zagraża sztuczna inteligencja. Są to kolejno: telemarketerzy, nauczyciele języka angielskiego, nauczyciele innych języków obcych, nauczyciele historii, nauczyciele prawa, nauczyciele filozofii i religii, nauczyciele socjologii, nauczyciele politologii, nauczyciele prawa karnego, socjolodzy, nauczyciele pracy socjalnej, nauczyciele psychologii, nauczyciele komunikacji, politolodzy, nauczyciele kulturoznawstwa, arbitrzy, mediatorzy i rozjemcy, sędziowie, nauczyciele geografii, nauczyciele bibliotekoznawstwa, psychologowie kliniczni i szkolni, doradcy zawodowi. Poza nimi dziedzinami najbardziej narażonymi na narzędzia sztucznej inteligencji do modelowania języka są: branża usług prawnych, management artystów i sportowców, usługi biur podróży, a także instytucje zajmujące się dotacjami i usługami charytatywnymi.

Badania ewidentnie wskazały, że jednym z najbardziej zagrożonych zawodów jest nauczyciel. W rozmowie z CBS News naukowcy argumentowali to tym, że wiele z obowiązków nauczycieli jest związanych z tworzeniem treści i pracy z językiem, w czym sztuczna inteligencja radzi sobie znakomicie. Nie oznacza to jednak, że zawody te zostaną całkowicie wyeliminowane przez narzędzia AI. Wiele z nich zostanie przez nią po prostu uzupełnionych, odciążając tym samym pracowników, dzięki czemu zyskają więcej czasu na pracę twórczą i interpersonalną. Naukowcy podkreślają też, że dzięki AI w przyszłości powstaną zupełnie nowe zawody i stanowiska. Jakie? To pokaże przyszłość.

Źródło: cbsnews.com, „These 20 jobs are the most »exposed« to AI, ChatGPT, researchers say”, Megan Cerullo [dostęp: 21.03.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze