1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Greta Thunberg nie odpuszcza w walce o klimat. Została ukarana przez szwedzki sąd

Greta Thunberg nie odpuszcza w walce o klimat. Została ukarana przez szwedzki sąd

Greta Thunberg (Fot. Kaniuka Ruslan/Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Greta Thunberg (Fot. Kaniuka Ruslan/Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Szwedzki sąd ukarał Gretę Thunberg karą grzywny za działania związane z blokowaniem dostępu do terminalu naftowego w szwedzkim Malmö. Tuż po usłyszeniu wyroku aktywistka ponownie pojechała pod terminal.

„Nie możemy uratować świata, przestrzegając zasad” – powiedziała Greta Thunberg dziennikarzom po wysłuchaniu werdyktu sądu, podkreślając, że nie ma zamiaru wycofać się ze swojego stanowiska w tej sprawie. Wyrok dotyczył działań jej i grupy aktywistów klimatycznych Ta Tillbaka Framtiden (tłum. Odzyskaj Przyszłość), która 19 czerwca blokowała dostępu do terminalu naftowego w mieście Malmö w południowej Szwecji. Był to wyraz ich sprzeciwu wobec wykorzystywania paliw kopalnianych. Szwedzka policja wzywała do rozejścia się, co grupa zignorowała i za to postawiono jej zarzut zakłócania ruchu w mieście. Sąd w poniedziałek ukarał aktywistów grzywną w wysokości 2500 koron.

Greta w sądzie potwierdziła, że uczestniczyła w proteście, ale nie przyznała się do winy. Jej argumentem był fakt, że świat znajduje się w kryzysie klimatycznym, który zagraża życiu i zdrowiu i takie działania są potrzebne, by go zatrzymać.

Wyrok miał jednak niewielki wpływ na młodych ludzi – Greta i działacze grupy Ta Tillbaka Framtiden wrócili po południu pod terminal naftowy, aby przestawić się na kolejną blokadę drogową.

Źródło: agencja informacyjna AP News
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze