1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Znamy nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2023

Znamy nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2023

Zofia Czekalska, Kamila Ferenc, Sylwia Gregorczyk–Abram, Krystyna Budnicka – nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2023. (Ilustracje: Marta Frej)
Zofia Czekalska, Kamila Ferenc, Sylwia Gregorczyk–Abram, Krystyna Budnicka – nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2023. (Ilustracje: Marta Frej)
Kapituła złożona z wybitnych osobistości związanych z Warszawą po raz kolejny wybrała 10 niezwykłych kobiet, które będą miały szansę zostać Warszawianką Roku. Nominowane w 2023 roku to wspaniałe działaczki społeczne, a jednocześnie prawniczki, filozofki, pedagożki, pisarki, lekarki.

Konkurs na Warszawiankę Roku może poszczycić się wspaniałą tradycją. Był organizowany corocznie od 1967 do 1981 roku przez Warszawski Ośrodek Radiowo-Telewizyjny z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W 2018 roku, w setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, miasto stołeczne Warszawa postanowiło go reaktywować. I tak już od pięciu lat plebiscyt Warszawianka Roku wyróżnia kobiety, które swoją pracą zawodową lub społeczną istotnie przyczyniają się do szerzenia ważnych humanistycznych wartości, takich jak tolerancja, europejskość czy różnorodność, lub działają na rzecz społeczności lokalnej i globalnej. W latach poprzednich laureatkami zostały: Irena Sendlerowa, Anna Ojer, Nicole Sochacki-Wójcicka, Krystyna Janda, Wanda Traczyk-Stawska oraz Małgorzata Szumowska.

W tym roku kapituła wybrała spośród ponad 300 zgłoszonych kandydatek 10 niezwykłych kobiet, które będą miały szansę zostać Warszawianką Roku 2023. – Setki zgłoszeń do plebiscytu Warszawianka Roku 2023 po raz kolejny pokazały, jak wiele jest w naszym otoczeniu kobiet, które każdego dnia sprawiają, że Warszawa stoi na straży wartości demokratycznych, wspiera potrzebujących i walczy o prawa kobiet. To są prawdziwe współczesne bohaterki – mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. I dodaje: – Zachęcam wszystkich mieszkańców i mieszkanki do głosowania w plebiscycie. Podziękujmy aktywnym i działającym na rzecz miasta warszawiankom za ich zaangażowanie.

W skład kapituły konkursu nominującej do tytułu Warszawianki Roku 2023 weszli: Ewa Malinowska-Grupińska, Beata Michalec, Piotr Nocoń, Piotr Kędzierski, Anna Maruszeczko, Ewelina Negowetti, Paulina Przybysz, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Małgorzata Szumowska, Anna Tatarska, Monika Tutak-Goll oraz Bianka Zalewska.

Nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2023

Krystyna Budnicka (Ilustracja: Marta Frej) Krystyna Budnicka (Ilustracja: Marta Frej)

Krystyna Budnicka – od 1991 roku jest członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Jako świadkini historii stale spotyka się z młodzieżą zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, opowiadając o swoich przeżyciach.

Zofia Czekalska (Ilustracja: Marta Frej) Zofia Czekalska (Ilustracja: Marta Frej)

Zofia Czekalska – do Warszawy przyjechała w czasie niemieckiej okupacji. W Armii Krajowej, w trakcie Powstania Warszawskiego, pełniła funkcję łączniczki Centralnej Składnicy Aptecznej. Została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Marzena Dębska (Ilustracja: Marta Frej) Marzena Dębska (Ilustracja: Marta Frej)

Marzena Dębska – specjalistka w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii. W latach 2016–2019 pełniła funkcję prezeski Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. Aktywnie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej organizacji opieki okołoporodowej i praw kobiet, zawsze stając w ich obronie.

Kamila Ferenc (Ilustracja: Marta Frej) Kamila Ferenc (Ilustracja: Marta Frej)

Kamila Ferenc – adwokatka, prawniczka i konsultantka programowa w Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu i społecznie zaangażowanej kancelarii Prawo do Prawa. W pracy zawodowej zajmuje się przede wszystkim prawami kobiet, przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji oraz sprawiedliwością społeczną.

Sylwia Gregorczyk–Abram (Ilustracja: Marta Frej) Sylwia Gregorczyk–Abram (Ilustracja: Marta Frej)

Sylwia Gregorczyk–Abram – adwokatka oraz działaczka społeczna. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony systemu wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka. Współtwórczyni inicjatywy #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

Katarzyna Kasia (Ilustracja: Marta Frej) Katarzyna Kasia (Ilustracja: Marta Frej)

Dr Katarzyna Kasia – filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej, The Kościuszko Foundation oraz Princeton University.

Hanna Machińska (Ilustracja: Marta Frej) Hanna Machińska (Ilustracja: Marta Frej)

Dr Hanna Machińska – prawniczka i działaczka społeczna z niezwykle bogatym dorobkiem w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego.

Katarzyna Niecewicz (Ilustracja: Marta Frej) Katarzyna Niecewicz (Ilustracja: Marta Frej)

Katarzyna Nicewicz – z wykształcenia pedagożka i graficzka, na co dzień prezeska Fundacji Daj Herbatę. Od ponad 11 lat zajmuje się osobami doświadczającymi bezdomności. Przy prowadzeniu organizacji stawia na kompleksową pomoc i nowatorskie rozwiązania.

Agnieszka Szpila (Ilustracja: Marta Frej) Agnieszka Szpila (Ilustracja: Marta Frej)

Agnieszka Szpila – pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni i aktywistka. W swoich książkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi – w tym z mniejszościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Justyna Wydrzyńska (Ilustracja: Marta Frej) Justyna Wydrzyńska (Ilustracja: Marta Frej)

Justyna Wydrzyńska – aktywistka aborcyjna, doula aborcyjna, chemiczka, od 2006 roku zaangażowana w zwiększanie dostępu do aborcji. Współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu, członkini sieci Aborcji Bez Granic oraz matka trójki dzieci.

Warszawiacy i warszawianki mogą głosować w plebiscycie elektronicznie lub papierowo od 25 września do 10 listopada. Szczegóły znajdują się na stronie: warszawiankaroku.um.warszawa.pl. Wyniki głosowania ogłoszone zostaną na uroczystej gali 21 listopada. Z nominowanymi będzie można się spotkać 21 października 2023 r. podczas wydarzenia „Żywa Biblioteka”, które zorganizuje m.st. Warszawa.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze