1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze role kobiece w serialach Netflixa. Te bohaterki nas inspirują

Najlepsze role kobiece w serialach Netflixa. Te bohaterki nas inspirują

Gillian Anderson jako inspektor Stella Gibson w serialu „Upadek” (Fot. BEW Photo)
Gillian Anderson jako inspektor Stella Gibson w serialu „Upadek” (Fot. BEW Photo)
Dobrych seriali, których głównymi postaciami są przebojowe, odważne kobiety, nie brakuje. Ich bohaterki są pewne siebie, charyzmatyczne i nieustraszone. Do tego samowystarczalne, oddane i opiekuńcze, ale też umiejące walczyć o swoje prawa. Nie boją się wyzwań, twardo stąpają po ziemi, a w obliczu życiowych trudności zawsze wiedzą, jak sobie poradzić. Nic dziwnego, że są dla nas inspiracją. Które postacie z seriali Netflixa podziwiamy najbardziej? Sprawdźcie nasze zestawienie.

Królowa Elżbieta „The Crown”

Życie królowej Elżbiety II z pewnością nie było usłane różami. Tron objęła jako młoda dziewczyna, w dodatku w momencie kiedy imperium chyliło się ku upadkowi. Obowiązki monarchini pełniła przez siedem dekad, a do tego przez cały okres swojego panowania zmagała się z wieloma wyzwaniami, intrygami, trudnościami i kompromisami na każdej z możliwych płaszczyzn. I właśnie dlatego warto poświęcić czas i poznać ją bliżej dzięki znakomitemu serialowi Netflixa „The Crown”. Świetnie zrealizowana produkcja opowiada o losach słynnej monarchini; najdłużej panującej władczyni Wielkiej Brytanii; kobiety, która przeżyła wiele – była świadkinią tragicznych wydarzeń na świecie, a także skandali miłosnych oraz dramatów, które wydarzyły się w jej rodzinie.

Stella Gibson – „Upadek”

Serial „Upadek” warto obejrzeć z wielu powodów, ale przede wszystkim dla bohaterki granej przez rewelacyjną Gillian Anderson. Stella Gibson jest pewną siebie, świadomą swych pragnień i możliwości kobietą. Gdy przyjeżdża do Belfastu, aby poprowadzić śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, od razu widzimy, że jest profesjonalistką w każdym celu, ale jednocześnie kobietą z krwi i kości, która sprawnie uwodzi kochanków oraz wzorowo panuje nad emocjami. Doskonale zna samą siebie i umiejętnie korzysta ze swoich atutów. Nie boi się niczego i nie przejmuje się opinią innym. Pewnie kroczy własną drogą, odważnie stawiając czoła mężczyznom oraz własnym demonom. Jest ambitna i gotowa poświęcić wszystko, aby schwytać każdego złoczyńcę.

Alex – „Sprzątaczka”

Inspirację dla serialu „Sprzątaczka” stanowiły wspomnienia Stephanie Land zatytułowane „Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze”, które trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”. Jego główną bohaterką jest Alex, samotna matka, która po odejściu od przemocowego partnera podejmuje się pracy jako sprzątaczka w cudzych mieszkaniach. Ledwo wiążąc koniec z końcem i z trudem unikając bezdomności, Alex (Margaret Qualley) chce zapewnić lepsze życie swojej córce. Przedstawiony z perspektywy zdesperowanej, lecz zdeterminowanej kobiety serial nakreśla wzruszający, brutalnie szczery, inspirujący, a czasami zabawny portret matki, która gotowa jest pokonać wszelkie trudności.

Emily Cooper – „Emily w Paryżu”

Charyzmatycznej bohaterce serialu „Emily w Paryżu” można wiele zarzucić, ale na pewno nie można odmówić jej braku zapału, odwagi i pomysłu na siebie. Emily Cooper, grana przez Lily Collins, dostaje od życia niebywałą szansę – ofertę pracy w paryskiej agencji reklamowej. To oznacza, że musi rzucić życie w Ameryce, rozstać się na jakiś czas z facetem i polecieć do Francji. Podejmuje ryzyko, jednak na miejscu zderza się z brutalną rzeczywistością: kolegami z pracy, którzy traktują ją jak zagrożenie oraz nową szefową. Dzięki charyzmie i nieustępliwości Emily nie tylko pnie się po szczeblach kariery, ale również zostaje popularną influencerką. Jej wytrwałość i wiara w to, co robi, sprawiają, że w końcu bohaterka, mimo wielu trudności i nieznajomości języka, odnosi sukces. Inspirująca jest jednak nie tylko postawa Emily, ale również jej stylizacje, które są naprawdę zjawiskowe.

Anna Barczyk – „Zachowaj spokój”

Akcja serialu „Zachowaj spokój” na podstawie powieści Harlana Cobena przenosi widza na zamożne warszawskie osiedle, gdzie pozostająca w bliskich relacjach lokalna społeczność wiedzie pozornie spokojne życie. Wszystko zmienia się, gdy osiemnastoletni Adam znika bez śladu. Niebezpieczeństwo szybko eskaluje, a zaniepokojeni rodzice robią wszystko, aby chronić swoje dzieci, które u progu dorosłości postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Szczególnie inspiruje tutaj postawa mamy chłopca, w którą wciela się znakomita Magdalena Boczarska. Jej bohaterka jest nieustraszona, nieugięta i zdeterminowana, aby odszukać swoje ukochane dziecko. I nie cofnie się przed niczym, o czym możecie się przekonać sami, sięgając po ten tytuł na Netflixie.

Clarie Randall – „Outlander”

Główną bohaterką serialu „Outlander” jest Clarie Randall, brytyjska pielęgniarka z czasów II wojny światowej, która… przenosi się w czasie do pierwszej połowy XVIII wieku i zakochuje w wyjątkowo honorowym i nieziemsko przystojnym Szkocie. Problem w tym, że Claire „w swoich czasach” zostawiła kochającego męża i życie, które niespodziewanie zupełnie zmienia cały swój bieg. Ten serial to prawdziwa perełka – mamy tu mnóstwo akcji, historia przeplata się z fantazją, a niezwykły romans Claire i Jamiego to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w serialach Netflixa. Sama bohaterka natomiast pokazuje, że potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i poradzić sobie z każdą trudnością w życiu.

Grace Hanson i Frankie Bergstein – „Grace i Frankie”

Kiedy w 2015 roku twórczyni słynnych „Przyjaciół” zaprezentowała widzom serial o dwóch przyjaciółkach w dojrzałym wieku, nikt nie liczył na to, że okaże się on aż takim przebojem. Bohaterkami tej opowieści są kobiety, których mężowie pewnego dnia oświadczają, że są w sobie zakochani i chcą być razem. Postawione pod ścianą panie, które nigdy się nie przyjaźniły z uwagi na różnice charakterów, zostają zmuszone do wspólnego zamieszkania. W ten sposób zaczyna się ich przyjaźń, która inspiruje elegancką Grace do szukania w życiu szczęścia i miłości, a ekscentryczną Frankie do wzięcia odpowiedzialności za siebie. W rolach głównych podziwiać możemy fantastyczne aktorki: Jane Fondę oraz Lily Tomlin, których bohaterki nie tylko pokazują nam, że dojrzałe lata mogą być jeszcze lepszym czasem niż młodość, ale też przywracają wiarę w to, że nawet z najbardziej beznadziejnej życiowej sytuacji można wyjść z podniesioną głową.

Ania Shirley – „Ania, nie Anna”

Ania Shirley inspiruje nas nie od dziś. Nigdy nie traciła nadziei i radości życia mimo tego, że nie miała łatwego startu. Zacięcie walczyła z uprzedzeniami na wielu frontach. Była niezwykle wrażliwa i emocjonalna, szczególnie względem krzywdy innych osób i istot, ale też zawzięta i uparta, dlatego silnie angażowała się we wszystko, z czym miała do czynienia – nieważne, czy chodziło o przyjaźń z Dianą, czy dążenie do spełnienia marzeń. Była wygadana i miała złote serce. Potrafiła docenić każdy szczegół otaczającego ją świata i wydobyć z niego całe piękno. Była oczytana, czym potrafiła zawstydzić niejednego dorosłego, pomysłowa, inteligentna i sprytna, a także potrafiła odnaleźć wyjście z każdej sytuacji. Widziała świat piękniejszym, niż jest, i starała się zarazić innych swoim optymizmem. Była mądra i silna, bardzo gadatliwa, a do tego zawsze miała swoje zdanie. Jeśli kochacie literacki pierwowzór, netflixowa adaptacja jest jeszcze bogatsza, niezwykła, wciągająca i dająca do myślenia.

Lorelai Gilmore – „Kochane kłopoty”

Silna i nienależna Lorelai Gilmore samotnie wychowuje nastoletnią córkę, nie szczędząc widzom błyskotliwych ripost – tak w skrócie można opisać fabułę kultowego serialu „Kochane kłopoty”, po który zwykle sięgamy, gdy szukamy inspiracji, mamy gorszy dzień lub po prostu chcemy poprawić sobie humor. Kiedy główna bohaterka zachodzi w ciążę w wieku 16 lat, ucieka z domu. Początkowo pomieszkuje w szopie przy hotelu, w którym pracuje, ale patowa sytuacja wcale jej nie załamuje. Gdy na świat przychodzi Rory, Lorelai wychowuje ją bez niczyjej pomocy. Z czasem kobieta spełnia życiowe marzenie i, wraz z najlepszą przyjaciółką, otwiera własny zajazd, a jej córka wyrasta na mądrą, ambitną i utalentowaną nastolatkę, dla której Lorelai jest podporą i oddaną przyjaciółką. Po drodze bohaterka przepracowuje wiele traum i naprawia relacje z ojcem swojego dziecka oraz rodzicami, którzy oczekiwali, że będzie kimś innym. Jeśli szukacie lekkiego serialu z silną kobiecą postacią w roli głównej, ta produkcja z pewnością przypadnie wam do gustu.

Esther Shapiro – „Unorthodox”

Młoda Żydówka Esty ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i postanawia żyć na własną rękę. Nie jest to jednak takie proste. W ortodoksyjnym społeczeństwie, gdzie droga kobiety wyznaczana jest przez innych, nie tak łatwo „rzucić wszystko i wyjechać”. Popularny miniserial Netflixa „Unorthodox” to propozycja dla kobiet, które szukają inspiracji i uwielbiają historie pokazujące walkę z radykalizmem w każdej postaci. Produkcję nakręcono na podstawie autobiograficznej powieści Debory Feldman, która postanowiła rozprawić się w niej z mitem szczęścia kreślonym przez ciotki, babki i resztę społeczeństwa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze