1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Monarchie w Europie – nie tylko król Karol

Monarchie w Europie – nie tylko król Karol

Królewska złota korona z klejnotami na poduszce na czarnym tle. Symbole brytyjskiej monarchii Wielkiej Brytanii. (Fot. iStock)
Królewska złota korona z klejnotami na poduszce na czarnym tle. Symbole brytyjskiej monarchii Wielkiej Brytanii. (Fot. iStock)
Wiele osób uważa, że we współczesnym świecie monarchie królewskie to przeżytek. Współczesne monarchie europejskie, choć często targane skandalami, mają się jednak nadal dobrze. Ile jest monarchii w Europie? Przypominamy królestwa w Europie i koronowane głowy Starego Kontynentu.

W Europie, choć może trudno w to uwierzyć, nadal są królowie i królowe, książęta i księżne. Nie mają już takiego wpływu na funkcjonowanie państw jak kiedyś, ale rodziny królewskie w Europie nadal cieszą się estymą. Ogromne przywiązanie do monarchii było chociażby widoczne po śmierci Królowej Elżbiety II, zasiadającej na tronie 70 lat i 214 dni. Płaczące tłumy Brytyjczyków stojących w kilometrowych kolejkach, aby złożyć ostatni pokłon swojej królowej, robiły wrażenie.

I choć brytyjska rodzina królewska jest najbardziej znana, również za sprawą licznych skandali, na mapie Europy są jeszcze inne królestwa i księstwa.

Ile jest monarchii w Europie?

Wbrew pozorom współczesne monarchie europejskie to nie tylko królestwa, ale również księstwa. Jest ich w sumie jedenaście, z czego siedem to królestwa, a cztery to księstwa.

Królestwa w Europie

Król lub królowa to najważniejsza postać w siedmiu europejskich państwach: Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W Belgii królem jest od 2013 roku Filip I Koburg, który przejął władzę w kraju po abdykacji swojego ojca Alberta II. W chwili jego rezygnacji następczynią tronu Królestwa Belgii zgodnie z protokołem została 22-letnia księżniczka Elisabeth, najstarsza córka Filipa i jego żony królowej Paoli.

W Danii od ponad pół wieku panuje królowa Małgorzata II. Od śmierci Elżbiety II jest najstarszą i jedyną panującą królową na Starym Kontynencie. Na tron wstąpiła 14 stycznia 1972 r. i cieszy się ogromną sympatią Duńczyków. Popiera ją aż 80 proc. obywateli. Następcą królowej jest jej najstarszy syn – książę Fryderyk.

W Hiszpanii na tronie zasiada Filip VI. Obecny król Hiszpanii wstąpił na tron w 2014 roku po abdykacji swojego ojca Jana Karola I. Jego następczynią jest najstarsza córka – księżniczka Eleonora.

W Holandii po abdykacji królowej Beatrycze w 2013 roku panowanie objął książę Wilhelm-Aleksander. Następczynią holenderskiego tronu jest aktualnie 20-letnia księżniczka Amalia.

W Norwegii panuje król Harald V. Choć rodzina królewska cieszy się dużym zaufaniem Norwegów, norweski parlament kilkukrotnie przeprowadzał już głosowanie nad przekształceniem kraju z monarchii w republikę. Jednak jak na razie bezskutecznie.

Brytyjskiej rodziny królewskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od 1901 roku na tronie Zjednoczonego Królestwa zasiada dynastia Windsorów. Obecnie panującym monarchą jest Karol III, najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa.

Księstwa w Europie

Poza królestwami wśród współczesnych monarchii w Europie są również księstwa: Wielkie Księstwo Luksemburga (z panującym księciem Henrykiem z dynastii Burbonów) Księstwo Liechtensteinu (tu głową państwa jest książę Jan Adam II), Księstwo Monako – najmniejsze poza Watykanem państwo świata (tu rządzi książę Albert II Grimaldi) – i Księstwo Andory, gdzie władza spoczywa w rękach dwóch współksiążąt. Są nimi prezydent Francji i katolicki biskup katalońskiego miasta La Seu d'Urgell.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze