1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Malachit – znaczenie i właściwości kamienia

Malachit – znaczenie i właściwości kamienia

(Fot. Miriam Cerezo Garcia/Getty Images)
(Fot. Miriam Cerezo Garcia/Getty Images)
Czym wyróżnia się malachit – kamień znany ludzkości od tysięcy lat? Przenikające się nawzajem odcienie zieleni tworzą absolutnie niepowtarzalne wstęgowe lub słojowe wzory, dlatego minerał ten jest bardzo ceniony w jubilerstwie i rzeźbiarstwie artystycznym. Jednak wyjątkowy wygląd to nie wszystko. Wiele osób uważa, że malachit może pomóc w odzyskaniu wewnętrznej równowagi, poprawia koncentrację, a nawet wzmacnia siły witalne. Poznaj znaczenie i właściwości tego pięknego kamienia.

Czym jest malachit?

Malachit jest dość pospolitym minerałem należącym do węglanów. Najczęściej występuje w postaci niemal czarnych nacieków lub skupień o nerkowatym kształcie, a po przekrojeniu wykazuje budowę słojową, ewentualnie w postaci wstęg o różnych odcieniach zieleni. Swoją bogatą paletę kolorystyczną zawdzięcza hydroksowęglanowi miedzi – nieorganicznemu związkowi chemicznemu zmieszanemu z niewielką domieszką tlenków cynku, wapnia lub krzemu.

Największe naturalne zasoby malachitu znajdują się na Uralu, gdzie ze złoża gumiszewskiego wydobywa się bryły o masie dochodzącej nawet do 60 ton, oraz amerykańskiej kopalni Bisbee (Arizona), z której pozyskuje się niemal pięciotonowe bloki. Ten przepiękny minerał występuje także w Australii, Wielkiej Brytanii, Namibii i Zambii. Bardzo niewielkie ilości zielonego kamienia są również i w Polsce, a zwłaszcza w okolicach Miedzianej Góry (woj. Świętokrzyskie) oraz na Dolnym Śląsku.

Malachit kamień – właściwości i zastosowanie

Na przestrzeni tysiącleci malachit znalazł wiele różnorodnych zastosowań, a to wszystko dzięki bardzo bogatej wzorzystej budowie wewnętrznej, którą można podziwiać w pełnej okazałości dopiero po dokładnym wypolerowaniu. Od starożytności zielony kamień o wielu barwach wykorzystywano w wielu dziedzinach:

  • Jubilerstwo – wyszlifowany na kształt spłaszczonego owalu malachit jest bardzo cenionym kamieniem zwłaszcza do wyrobów biżuterii oraz niewielkich ozdób. W czasach starożytnych najczęściej wchodził w skład kamei i gemm – płytek zdobionych wypukłym lub wklęsłym reliefem przedstawiających postać czy scenę. Z kolei od średniowiecza malachitem zdobiono królewskie insygnia, relikwiarze oraz pisane ręcznie księgi.
  • Architektura – wygładzone płyty malachitowe często używane były jako okładzina ścian i kolumn ważnych obiektów, jak pałace czy kościoły.
  • Sztuka – zmielony minerał dawniej był używany jako pigment do farb. Znalazł także zastosowanie w rzeźbiarstwie artystycznym, czego przykładem są nie tylko drobne posągi pochodzące z poprzednich wieków, ale również ozdobne lichtarze, wazy i misternie rzeźbione kielichy.
  • Chemia – malachit w dużej części składa się z miedzi, dlatego był dobrym źródłem jej otrzymywania.

Tajemniczy malachit – właściwości magiczne kamienia

Uważa się, że dzięki unikalnemu składowi wzbogaconemu o tlenki różnych metali malachit może mieć pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale również sferę duchową. Już w czasach starożytności ceniono minerał za właściwości prozdrowotne. Wierzono, że trzymanie go jak najbliżej siebie może poprawiać krążenie, pobudzać organizm do wytwarzania nowych krwinek czerwonych, sprzyjać płodności, zmniejszać bóle reumatyczne, wzmacniać siły witalne i działać uspokajająco. Późniejsze badania nad właściwościami wykazały, że znajdująca się w malachicie miedź ma właściwości silnie bakteriobójcze, dlatego w dawnych czasach wytwarzano piękne puchary, z których chętnie pito wodę.

Z wyjątkowych właściwości malachitu korzysta także litoterapia. Lecznicza moc kamieni wydobywanych z wnętrza ziemi była bowiem znana już tysiące lat temu. Noszona bezpośrednio przy ciele biżuteria z malachitu miała:

  • chronić przed urokami i negatywną energią;
  • zwiększać stałość uczuć;
  • pomagać uniknąć stanów depresyjnych;
  • wpływać na pogodę ducha;
  • przynosić pokrzepiający, dobry sen.

Mistyczny malachit – znaczenie w astrologii

Dlaczego warto nosić przy sobie malachit? Znaki zodiaku też nie są obojętne wobec tego promieniującego dobrą energią minerału. Uważa się, że jest on idealnym talizmanem dla Skorpionów – ludzi o silnych charakterach, uparcie i z determinacją dążących do osiągnięcia wyznaczonego celu. Działający uspokajająco malachit może pomóc skłonnym do zbyt szybkiego oceniania Skorpionom opanować emocje i zwiększyć wyrozumiałość wobec siebie oraz innych. Malachit wspiera także osoby spod znaku Koziorożca, nie tylko chroniąc ich wrażliwy charakter przed wypaleniem zawodowym, ale również przyśpieszając regenerację sił po intensywnej pracy. Minerał sprzyja też nieraz drażliwym Bykom, co pozwala zachować im wewnętrzną równowagę i sprawić, że staną się bardziej cierpliwe lub wyrozumiałe.

Wybierając biżuterię, warto sprawdzić, jaki kamień jest przypisany do twojej daty urodzenia, ponieważ właściwie dobrane minerały mogą pomóc uporać się z wieloma codziennymi trudnościami, negatywnie wpływającymi na samopoczucie i humor.

Dzięki uspokajającym właściwościom pasiasty malachit w wielu odcieniach zieleni może nie tylko ukoić nerwy, ale także przyciągnąć dobre myśli, pozwolić się otworzyć na pozytywne wydarzenia i zregenerować psychicznie po wytężonej pracy. Aby biżuteria z dość delikatnego malachitu służyła jak najdłużej wisiorki, bransoletki czy naszyjniki, należy myć pod letnią bieżącą wodą, delikatnie wytrzeć miękką ściereczką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w zacienionym miejscu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze