1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kraby bronią koralowców

Kraby bronią koralowców

123RF.com
Koralowce giną. Trochę jesteśmy za to odpowiedzialni my, ludzie, bo zatruwamy morza swoimi kosmetykami – chemia w nich zawarta sprawia, że umierają całe rafy. Część koralowców pada łupem kłusowników, którzy wycinają je i sprzedają. Ale część jest po prostu zjadana przez mieszkańców głębin. Konkretnie – przez rozgwiazdy.

Podpływają one do koralowej ofiary i przykrywają ją żołądkiem. Potem zaczyna się proces trawienia. Nie zawsze jednak takie polowanie kończy się dla rozgwiazdy sukcesem. Często musi ona dezerterować, bo w obronie koralowca występują jego  mieszkańcy – kraby i krewetki. Na ogół, jak zaobserwowali naukowcy z Smithsonian Marine Station na Florydzie, koralowiec zamieszkuje tylko jednak para krabów Trapezia serenei. Jeśli już się tam wprowadzi, przegania wszystkie osobniki swojego gatunku. Nic jednak nie ma przeciw innym skorupiakom. Na ogół więc w licznych odgałęzieniach koralowca mieszkają krewetki Alepheus lottini. Kiedy rozgwiazda zaczyna obiad, koalicja krabio-krewetkowa wkracza do akcji i zaczyna napastnika podszczypywać. W takich warunkach posiłek przestaje być przyjemnością, rozgwiazda bierze więc swoje liczne odnóża za pas i się oddala. A koralowiec może odetchnąć.

Uczeni z Florydy twierdzą, że współdziałanie skorupiaków w obronie koralowca to znakomity „przykład synergii, podkreślający wagę bioróżnorodności oceanów”. Dlatego tak ważne jest, byśmy mórz nie zatruwali i nie zaśmiecali, bo przyczyniamy się w ten sposób do zagłady ich mieszkańców.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze