1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Medytacja – regularna praktyka przynosi wymierne korzyści

Czasem tłumaczymy, że nie mamy czasu na medytację. Tymczasem to właśnie regularna medytacja pozwoli nam lepiej gospodarować czasem. (Fot. Omid Armin/ Unsplash)
Medytacja, choć jest praktyką duchową, jest także bardzo praktyczna na co dzień. Korzystnie wpływa nie tylko na wewnętrzny rozwój, ale też na nasze przyziemne życie. Jeśli medytujesz regularnie, osiągasz określone rezultaty. Jakie?

1. Zaczniesz wychwytywać odgórnie przyjęte założenia, które uniemożliwiają ci bycie szczęśliwym. Przekonania, które przyjmujemy na temat tego, kim jesteśmy i w jaki sposób urządzony jest świat – na co zasługujemy, ile jesteśmy w stanie znieść, gdzie szukać szczęścia, czy możliwa jest zmiana na lepsze – mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób i gdzie kierujemy swoją uwagę.

2. Przestaniesz się ograniczać. Oddając się medytacji, często zaczynamy dostrzegać pewien określony rodzaj uwarunkowanej reakcji – ograniczenia, które sobie sami w życiu nałożyliśmy i z których nie zdawaliśmy sobie wcześniej sprawy.

3. Będziesz sobie lepiej radzić w trudnych chwilach. Medytacja uczy, w jaki sposób bezpiecznie otworzyć się na wszystkie możliwe doświadczenia – bolesne, przyjemne i neutralne – i przez to być sobie przyjacielem zarówno w dobrych, jak i złych chwilach.

4. Odkryjesz głębszy sens tego, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Kiedy pozbędziesz się tego, co cię rozprasza i warunkuje twoje reakcje, zyskasz lepszy wgląd w swoje najgłębsze pragnienia, cele i wartości.

5. Zyskasz przenośne zabezpieczenie na sytuacje kryzysowe. Medytacja to rewelacyjne urządzenie przenośne, możesz z niego korzystać zawsze i wszędzie. To najwygodniejszy sposób, żeby odreagować każdą trudną sytuację.

6. Zyskasz lepszą łączność z tym, co w tobie najlepsze. Praktyka medytacji odkrywa dobroć, zaufanie i mądrość, które w sobie masz, tylko nie jesteś tego zawsze świadoma.

7. Odzyskasz energię, którą marnowałaś, usiłując kontrolować to, czego kontrolować się nie da. Przestaniesz narzekać, marudzić, rzucisz wszelkie usiłowania, żeby zmienić świat i ludzi.

8. Nauczysz się lepiej przystosowywać do zmian – przyjmować nieuniknione i wierzyć w możliwe. Zmiany zazwyczaj są dla nas trudne, boimy się ich. Dzięki medytacji odkryjesz w sobie odwagę do zmierzenia się z nimi. Bo koncentrując się na oddechu i obserwując odpływające myśli, doświadczysz tego, że wszechświat jest w ruchu i nie ma sensu opierać się temu wielkiemu i mądremu prawu.

Na podstawie książki „Siła medytacji. 28 dni do szczęścia” Sharon Salzberg, Wyd. Sensus.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze