1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 5 rad dla wrażliwych pracowników

5 rad dla wrażliwych pracowników

123rf
Są wśród nas wrażliwcy, którym nieśmiałość i lęk przeszkadzają w odniesieniu sukcesu w pracy. Jeśli jesteś jednym z nich, dr Alice Boyes, amerykańska psycholożka kliniczna, ma dla ciebie 5 rad.

1. Zrozum swoje wzorce unikania

Naucz się rozpoznawać, kiedy unikasz wykonywania ważnych działań. Dowiedz się, czego najbardziej się boisz. Jakiego typu zadania sprawiają, że wycofujesz się. Nie podejmujesz działania, konfrontacji, wyzwania. Jakie uczucia ci wtedy towarzyszą. Wyobraź sobie najczarniejszy scenariusz, który się może wydarzyć i przeżyj uczucie, które temu towarzyszy.

2. Zastanów się, kiedy bardziej polegasz na innych, niż na sobie

Możesz to robić z trzech powodów: - niepewność co do swoich kompetencji sprawia, że myślisz że ktoś inny zrobi to lepiej, - nadmierny perfekcjonizm jest przyczyną sztywnego przekonania, że coś ma być wykonane w dokładnie jakiś sposób i to cię paraliżuje, - introwertyzm hamuje cię przed odkryciem siebie, dlatego wolisz, żeby to inni byli widoczni.

3. Naucz się akceptować małe błędy

Nie zdobędziesz nowych umiejętności bez błądzenia. Do tego, żeby akceptować własne błędy, potrzebna jest duża wewnętrzna siła płynąca z wysokiej samooceny. Powiedz sobie - Tak, teraz nie zrobiłam tego najlepiej, ale to nie ma nic wspólnego ze mną jako człowiekiem. Mam prawo do błędów.

4. Zaakceptuj to, że na początku nie będziesz tak dobra, jak byś chciała

Każdy chciałby odnieść natychmiastowy sukces, ale rzadko jest to możliwe. Daj sobie czas na zdobycie doświadczenia i na naukę tolerowania frustracji. Ten etap uczy psychicznej elastyczności i daje możliwość poznania siebie. . 5. Pogódź się z tym, że nie będziesz się czuła dobrze w pracy przez 100 proc. czasu

Wrażliwcy są jak gąbki pochłaniające emocje innych ludzi, zwłaszcza te stłumione. Dlatego nie zawsze czują się dobrze w grupie. Jeśli to ciebie dotyczy, zapewniaj sobie po pracy jak najwięcej relaksu w samotności.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze