1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Efektywne myślenie w pracy

123rf
123rf
Badania przeprowadzone w Instytucie NeuroLeadership w Australii pokazały, że są sposoby, żeby efektywniej myśleć w pracy, wykorzystując pokłady własnej nieświadomości oraz zdolność mózgu do koncentracji.

Odpoczynek przed podjęciem decyzji Neurolog David Creswell podczas swoich badań obserwował co się dzieje w mózgu, kiedy zadania do wykonania i decyzję do podjęcia są trudne. Okazuje się, że jeśli musimy dokonać jakiegoś wyboru natychmiast, popełniamy błędy. Równie źle postępujemy, kiedy długo zastanawiamy się w sposób racjonalny, używając świadomego umysłu. Lepiej działamy, kiedy na jakiś czas zaprzestaniemy świadomego wysiłku, żeby podjąć decyzję. Czyli zostawiamy problem i zajmujemy się czymś innym, najlepiej żeby było to zajęcie relaksujące. Zapominamy o wszystkich za i przeciw i odprężamy się. Po chwili takiego wytchnienia, dokonujemy optymalnych wyborów, bo mamy świeże spojrzenie na zagadnienie. Wystarczy wyciszyć umysł.

1. Pomyśl o jednym pytaniu dotyczącym pracy. Następnie oczyść swój umysł świadomy z niego. Możesz napisać w komputerze to pytanie a następnie wykasować. 2. Zajmij się czymś przyjemnym. Na przykład zrób sobie coś do picia, porozmawiaj kilka minut z koleżanką albo wyjdź na świeże powietrze. Nie myśl o problemie. 3. Gdy wrócisz do obowiązków, pomyśl o pytaniu tak, jakbyś robiła to pierwszy raz. Nie wysilaj się przy tym.

Planowanie pracy

W badaniach fińskich naukowców okazało się, że 40 proc. pracowników nie jest w stanie kontrolować swojej służbowej skrzynki e-mailowej, 60 proc. twierdziło, że chodzą na zbyt wiele spotkań, a 70 proc. uważało, że tydzień jest za krótki, żeby zdążyli ze swoimi obowiązkami. Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy napisali w ankietach, że brakuje im poczucia kontroli nad wykonywaną pracą. Teresa Amabile, profesor w Harvard Business School, zaleca nowe podejście do nadmiaru obowiązków w pracy, w oparciu o badania naszego mózgu pod kątem koncentracji.

1. Planuj trzy priorytety na określony czas. Wybierz trzy sprawy czy trzy obszary działalności, które są ważne w tym tygodniu lub miesiącu, koncentruj się tylko na nich. 2. Planuj pracę tak, żebyś mogła pracować przez cztery godziny w sposób nieprzerwany. 3. Pracę wykonuj etapami, ponieważ nasza świadoma myśl jest ograniczona. Jeśli jesteśmy przytłoczeni wielością zadań, stres uniemożliwia optymalne korzystanie z naszej kreatywności. 4. Planuj, kiedy masz wypoczęty umysł, dziel pracę na etapy, kiedy masz dużo zadań.

Kreatywność w pracy - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze