1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Właściwości bazylii

Właściwości bazylii

123rf.com
123rf.com
Zielona, pięknie pachnąca – bez niej nie sposób wyobrazić sobie kuchni śródziemnomorskiej. Jest głównym składnikiem sosu pesto. Bazylia, bo o niej mowa, ma nie tylko zastosowanie w kuchni, ale także w ziołolecznictwie.

Właściwości lecznicze bazylii

Bazylia ma przede wszystkim pozytywny wpływ na układ pokarmowy, m.in. zwiększa przyswajanie składników pokarmowych, przeciwdziała zaparciom, łagodzi kolkę i zapobiega wzdęciom. Ponadto działa dobrze na układ nerwowy - warto ją spożywać zwłaszcza w czasie stanów obniżonego nastroju i bezsenności.

Zawarty w bazylii olejek aromatyczny – eugenol ma działanie przeciwzapalne, dlatego zaleca się stosowanie leków sporządzonych z bazylii w przypadku bólu gardła. Natomiast maści na bazie bazylii pomagają na bóle reumatyczne i kontuzje.

Zastosowanie bazylii w kosmetyce

Mało kto wie, że ekstrakty z bazylii są wykorzystywane do produkcji kremów oczyszczających, antyseptycznych a nawet w anti-aging. Dzięki przeciwutleniaczom występującym w bazylii zaczęto ją również stosować w produktach kosmetycznych do ochrony przed słońcem.

Korzystny wpływ bazylii na układ nerwowy został wykorzystany przez producentów  odo kąpieli.

Warto też wiedzieć, że wiele salonów kosmetycznych ma w swojej ofercie zabiegi złuszczające na bazie bazylii.

Zastosowanie bazylii w kuchni

Bazylia znajduje się w typowych włoskich potrawach, takich jak:, pizza czy lasagne. Roślina pasuje również do jajek faszerowanych, omletów, zup, dań z pomidorów lub zielonej sałaty. Suszoną bazylią można natrzeć kurę, wieprzowinę i cielęcinę tuż przed pieczeniem. Świeżej bazylii z kolei dodaje się do potrawy tuż przed podaniem, nie gotuje się jej ani nie piecze.

Przeciwwskazania do spożywania bazylii

Nie zaleca się przyjmowania bazylii kobietom w ciąży, ponieważ składniki olejków eterycznych mogą negatywnie oddziaływać na płód. Przeciwwskazania do jedzenia bazylii dotyczą też małych dzieci i osób z chorobami wątroby.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze