1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Hiszpania: Girona

Hiszpania: Girona

Stare obronne miasto Girona wznosi się na przypominającym fortecę wzgórzu nad Riu Onyar.  Walczono o nie chyba co stulecie, od czasu gdy była to rzymska twierdza Gerunda na Via Augusta – i chyba bardziej niż inne katalońskie miasta zachowało wspomnienie o niegdysiejszych mieszkańcach.

Gdy Maurowie podbili Hiszpanię, Girona na ponad 200 lat stała się miastem arabskim, co widać po labiryncie wąskich uliczek w centrum, a przez 600 lat żyła tu również społeczność żydowska. Do XVIII w. Gironę oblegano 21 razy, a w XIX w. zdobyła sobie przydomek „nieśmiertelna”, ponieważ oparła się 5 atakom, z których najdłuższym była 7-miesięczna ofensywa francuska w 1809 r. W rezultacie miasto jest mieszanką bardzo różnych stylów architektonicznych. Na zwiedzających robi jednak przede wszystkim wrażenie pięknego miasta średniowiecznego. Atrakcyjność zwiększa jeszcze położenie Girony – stare i nowe miasto dzieli rzeka, nad którą przerzucone są kładki, a pastelowe domy odbijają się w wodzie.

Miasto

Choć większa część współczesnej Girony leży na zachodnim brzegu Riu Onyar, zwiedzający pozostają raczej na Starym Mieście, po drugiej stronie rzeki. Zabytki mieszczą się głównie na wąskim klinie terenu między rzeką a murami, a przejście z jednego końca na drugi zabiera niewiele ponad pół godziny. Warto pamiętać, że prawie wszystkie zabytki są niedostępne w poniedziałki, choć oczywiście warto mimo wszystko zwiedzić miasto, jeśli to wasz jedyny wolny dzień.

W sercu Starego Miasta stoi katedra(...)(www.catedraldegirona.org), potężna, gotycka budowla poprzedzona wspaniałymi, XVII-wiecznymi, barokowymi schodami z jedną wielką, gotycką nawą, szeroką na 22 m – najszerszą na świecie. Taki akcent położony na szerokość i wysokość to jedna z cech kościołów halowych w stylu gotyku katalońskiego, którego katedra w Gironie jest oczywiście najlepszym przykładem. Do wystawionych skarbów katedralnych zalicza się słynna Tapiz de la Creation – najlepiej zachowana barwna tkanina na świecie, przedstawiająca stworzenie świata.

Największe wrażenie robią jednak piękne, romańskie krużganki (1180–1210) z cyzelowanymi postaciami i scenkami wyrzeźbionymi na podwójnych kolumnach.

Na tyłach katedry, za dwiema wieżami Portal de Sobreportas, mieszczą się tak zwane Banys Arabs(…) (), zaprojektowane prawdopodobnie przez arabskich rzemieślników w XIII w., 200 lat po zakończeniu okupacji Girony przez Maurów. To najlepiej zachowane łaźnie w Hiszpanii, jeśli nie liczyć tych w Granadzie – mieszczą się tu trzy główne sale o różnych temperaturach, z podłogowym systemem grzewczym.

Główna ulica, Pujada Rei Marti, biegnie od placu przed katedrą w dół wzgórza do Riu Galligants, dopływu rzeki Onyar. Museu Arqueolňgic(…) (www.mac.es) znajduje się na drugim brzegu, w budynku dawnego kościoła Sant Pere de Galligants, który stanowi harmonijne tło dla rzeźb, sarkofagów i rzymskich mozaik. Romańskie krużganki kryją cenne zabytki średniowieczne – np. tabliczki i kamienie, w tym niektóre opatrzone żydowskimi inskrypcjami. Z muzeum można przejść do Passeig Arqueolňgic tarasami prowadzącymi do murów obronnych Starego Miasta. Są tu piękne widoki dachów i katedry oraz niezliczone strażnice, ślepe uliczki i zniszczone elementy ciesiółki. Girona ma również jedną z najlepiej zachowanych w Europie Zachodniej dzielnic żydowskich, gdzie w szczytowym okresie ok. 300 osób żyło jakby w osobnym mieście, chronionym przez króla w zamian za pieniądze. Jednak od XI w. społeczność izraelicką systematycznie prześladowano, a aż do wydalenia Żydów z Hiszpanii w 1492 r. dzielnica była w rzeczywistości gettem – mieszkańcy nie mogli wypuszczać się poza jej granice, a gdy wychodzili, musieli nosić charakterystyczną odzież. Chcąc zapoznać się z życiem kulturalnym i społecznym średniowiecznych Żydów w Gironie, trzeba udać się do Museu d’Histňria dels Jueus (…) schowanego w najwęższej ze schodkowych uliczek (Call Jueu) odchodzących od c/de la Força. W labiryncie pokoi, schodów, dziedzińców i sąsiednich budynków mieściły się synagoga, rzeźnia, mykwa i inne budynki służące społeczności żydowskiej.

Informacje praktyczne

Regularne połączenia autobusowe kursują z lotniska Girona, położonego 13 km na południe od miasta, do Girony, Barcelony i na Costa Brava. Pociągi odjeżdżają co godz. z Barcelona Sants (obecnie 25 min po okrągłej godzinie) z przystankiem na Passeig de Grŕcia, a podróż trwa od 75 do 90 min. Dworzec kolejowy w Gironie leży po drugiej stronie rzeki, w nowoczesnej części miasta – z Gran Via Jaume I trzeba skręcić w c/Nou do Pont de Pedra u stóp Starego Miasta (10 min). Przed dworcem jest również postój taksówek.

Dobre bary i restauracje Girony skupione są na c/de la Força, w centrum Starego Miasta, a także na i obok Rambli de la Llibertat i równoległym Plaça del Vi – w tych dwóch ostatnich miejscach można również znaleźć dobre kawiarnie ze stolikami na dworze. L’Arc to przyjazny bar serwujący przekąski i kanapki u stóp katedralnych schodów. Do cenionych restauracji staromiejskich należy El Pou del Call, c/de la Força 14(…)w dzielnicy żydowskiej albo tańszy Le Bistrot, Pujada de Sant Domčnec(…) często wystawiający stoliki na stopnie przed kościołem(…) Po drugiej stronie rzeki, przy ładnym Plaça Independencia, można znaleźć jeszcze tuzin restauracji serwujących sushi i owoce morza. Boira, Pl. de la Independencia(…) proponuje stoliki w podcieniach i elegancką kuchnię katalońską, zaś absolutnie najtańsze menú del dia znaleźć można w Lloret, Pl. de la Independencia (…) – jedzenie jest niezłe, a sala na piętrze ma widok na rzekę i katedrę.

Informacja przygotowana wg przewodnika "Podróże z pasją. Barcelona".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze