Tak uważają naukowcy z Poznania, którzy utworzyli Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi. Przeprowadzą badania z udziałem osób, które m.in. brały udział w wypadku czy katastrofie, przeżyły diagnozę ciężkiej choroby czy śmierć bliskiej osoby. Chcą odpowiedzieć na pytanie: od czego zależy to, że nawet bardzo trudne przeżycia mogą prowadzić do rozwoju osobowości?
Trauma drogą do pozytywnej przemiany
Badacze z Poznania dążą do tego, aby zgłębić proces rozwoju osobowości po traumatycznym wydarzeniu – wypadku, śmierci czy utracie zdrowia. Ich zdaniem konsekwencje traumy nie muszą być złe, choć dla wielu znaczenie słowa „trauma” zdaje się być oczywiste.
– Słowo “trauma” jest różnie rozumiane, a najczęściej inaczej, niż my, naukowcy, chcielibyśmy, aby było. Zamiast o “przeżyciu traumy” chcemy mówić o przeżyciu wydarzenia, które podważyło dotychczasowe schematy, doprowadziło do zmiany przekonań, postawy, postrzegania siebie i świata. To jest nowe ujęcie, które chcemy promować – mówi dr Mariusz Zięba.
Naukowiec zwraca uwagę na znaczenie narracji w procesie odbudowy sensu życia. – Narracja to ujmowanie swoich doświadczeń i ich konsekwencji w opowieść. Siebie stawiamy w centrum tej historii. Ten zabieg pozwala spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy. Dzięki temu może przynieść owocne i trwałe rozwiązanie problemu z postrzeganiem siebie i świata – tłumaczy dr Mariusz Zięba, kierownik ośrodka.
Nowa metodologia to nowa jakość badań
– Dotychczas prowadzone badania nad traumą i jej konsekwencjami nie dają pełnego obrazu sytuacji i procesów zachodzących w życiu osób po traumatycznych doświadczeniach. Dzięki nowemu podejściu i prowadzeniu badań w schemacie podłużnym, można obserwować zmiany w psychice pacjentów tak, by uchwycić cały proces transformacji wraz z poszczególnymi czynnikami, które na ten proces wpływają w czasie – tłumaczy dr Mariusz Zięba. To innowacyjne podejście polskich badaczy do badań nad zdrowiem psychicznym. W tych ramach realizowany jest pięcioletni projekt „Poszukiwanie znaczenia i sensu życia oraz wzrost osobowy w następstwie traumy: badania prospektywne" (finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w konkursie grantowym Sonata Bis).
Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi powstało w strukturze Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Oprócz działalności naukowo-badawczej ośrodek będzie wspierał terapeutów w pracy z osobami, które doświadczyły trudnych sytuacji życiowych.
Naukowcy rozpoczynają projekt badawczy, do udziału w którym zapraszają osoby, które na skutek kryzysu życiowego zdecydowały się na udział w terapii, a konkretnie terapii poznawczo-behawioralnej – jedynej, której skuteczność została udowodniona naukowo. Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie .