Oto historia Beaty, 36-letniej właścicielki salonu kosmetycznego
- Teraz wiem. Przegapiłam wiele sygnałów mówiących o tym, że w naszej relacji coś nie gra. Mam o to do siebie żal. Oszczędziłabym sobie wiele nieprzespanych nocy.
Od czego to wszystko się zaczęło?
- Od telefonów o dziwnej porze, żeby sprawdzić, czy jestem sama, od czekania pod moim salonem w ukryciu i pojawiania się znienacka, od przepytywania, gdzie, po co, z kim - wspomina Beata. - Brałam to za miłość, za tęsknotę. Osoby, które próbowały uświadomić mi, że Paweł jest zbyt zaborczy, zbywałam uśmiechem. Nie znają prawdziwej miłości – myślałam. Zakładałam też, że kiedy będziemy razem dłużej, on przekona się, że nie ma sensu być zazdrosnym, że zacznie mi ufać. Nie miałam racji. Romantyk, bo tak o nim myślałam, okazał się zazdrośnikiem, tyranem, a nawet prześladowcą. Musiał znać wszystkie moje plany, a kiedy robiłam coś bez konsultacji z nim, nie krył złości. Podsłuchiwał moje rozmowy, odcinał mnie od każdego, kto w jego mniemaniu miał na mnie zły wpływ. Jaki? Ot, choćby taki, że lubił spędzać czas w moim towarzystwie bez Pawła. Nie pomagały rozmowy.
Po kilku miesiącach poczułam, że nie chcę i nie umiem tak żyć. Wyjaśniłam mu, że inaczej wyobrażam sobie związek, że zasługuję na zaufanie itp. Reakcja Pawła? Złość, krzyki, obelgi… Nie chcę nawet do tego wracać. Zdecydowałam się na zerwanie, ale koszmar dopiero się zaczął. Telefony głuche lub z pogróżkami, obraźliwe SMS-y, niejednokrotnie czułam się też śledzona. Zaczęłam się bać, bo nie wiedziałam, do czego jest zdolny. Wsparli mnie przyjaciele i rodzina, zabrałam dowody na to, że jestem nękana i złożyłam pozew o sądowy zakaz zbliżania. Dopiero wtedy odpuścił, ale muszę przyznać, że wieczorami nadal oglądam się przez ramię. Tak właśnie zakończyły się moje marzenia o miłości – kończy ze smutkiem Beata.
Historia ta jest bardzo pouczająca. Jak widać, nie warto tłumaczyć cudzych zachowań, które przekraczają naszą sferę komfortu. Zazwyczaj zapowiadają one eskalację.
15 symptomów, które powinny cię zaniepokoić
1. Nieuzasadniona zazdrość. Bez względu na to, czy jest jakaś racjonalna przyczyna, partner/partnerka manifestuje swoją zaborczość.
2. Kontrola. Wypytuje cię o każdą sekundę spędzoną z daleka od niej/niego. Chce znać wszystkie twoje plany i pilnuje, aby nic w twoim życiu nie działo się bez jej/jego wiedzy i udziału.
3. Przemoc psychiczna lub fizyczna. Wywiera na ciebie presję psychiczną lub fizyczną. Zmusza się do określonych zachowań, posługując się manipulacją lub wykorzystując przewagę fizyczną.
4. Odcinanie od rodziny i przyjaciół. Skłania cię do zerwania kontaktów z każdym, kto według niej/niego zagraża waszej relacji.
5. Brak prywatności. Czytanie korespondencji, szperanie po kieszeniach, zaglądanie do twojej poczty mailowej sprawia, że czujesz się inwigilowany.
6. Obarczanie ciebie winą za wszystko. Wszelkie sytuacje sporne zawsze kończą się obwinianiem ciebie. On/ona nie zachowywałby się wobec ciebie w sposób naganny, gdybyś był lepszy/-a. To wszystko twoja wina.
7. Tworzenie zależności. Stara się uzależnić cię od siebie finansowo, mentalnie, wmawiając ci, że sam/sama sobie nie poradzisz.
8. Umniejszanie twoich osiągnięć. Twoje sukcesy są ignorowane, lekceważone, traktowane protekcjonalnie. Wszystko po to, by umniejszyć ich rangę.
9. Dewaluowanie. W sytuacjach sam na sam oraz w towarzystwie jesteś traktowany/traktowana przez partnera/partnerkę lekceważąco.
10. Brak szacunku. Zdarza się, że jesteś obrażany, obrażana przez pogardliwe zachowanie komentarze itp.
11. Ingerowanie w wygląd. Narzuca ci swoje standardy wyglądu, wymaga od ciebie konkretnego ubioru, irytuje się, gdy ubierasz się zgodnie ze swoim gustem.
12. Zmienianie ciebie. Narzuca ci swoje poglądy, oczekuje, abyś wyzbył się swoich przyzwyczajeń, słowem stał/-a się inną osobą.
13. Manipulacja. Posuwa się wobec ciebie do intryg, podstępów, szantażu, aby osiągnąć swoje cele.
14. Humory. Jest bardzo humorzasty/-a i reaguje obrażaniem się na wszystko, co mu/jej się nie podoba.
15. Nałóg. Jest nałogowcem. Bez względu na rodzaj uzależnienia jesteś traktowany przedmiotowo, stajesz się zakładnikiem tej relacji.