Polacy uskarżają się na pyłki i kurz, a z roku na rok wzrasta liczba osób podatnych na przeróżne alergie. Niestety najwięcej roztoczy chowa się w naszych pościelach i materacach i kluczowa jest tutaj szczególna dbałość o higienę. Niezwykle pomocne okazują się nakładki i ochraniacze na materac.
Nie tylko w przypadku alergików ważna jest sama higiena oraz częste pranie pościeli czy dywaników. Roztocza, pył i kurz osiadają na przedmiotach domowego użytku, dlatego nawet producenci materaców zalecają stosowanie specjalnych ochraniaczy na materac, które nie tylko pozwolą dłużej cieszyć się materacem, ale przede wszystkim są antybakteryjne i wygodne w utrzymaniu higieny, można je często prać i przy tym zadbać o własne zdrowie.
Czystość w sypialni jest kluczowa dla zdrowego snu
Statystycznie człowiek przesypia około jedną trzecią swojego życia. Na zdrowy sen ma wpływ wiele czynników, począwszy od dobrego doboru materaca, odpowiedniej pościeli, ciszy i spokoju, a skończywszy na wypracowaniu zdrowych nawyków. Sen ma regenerować i relaksować nasze ciało, a tylko higiena w sypialni jest w stanie zadbać również o nasze zdrowie.
Agencja badawcza TNS prześwietliła Polaków i okazało się, że nie do końca wiemy, jak dbać o czystość w sypialni. Wprawdzie 67% Polaków w ciągu ostatnich 5 lat wymieniło materac, ale aż co dziesiąta osoba śpi od 10 lat na tym samym materacu. Alarmujące jest to, jak dbamy o materac. Aż 47% przyznało się, że czyści materac co trzy miesiące. Mało który Polak stosuje również nakładki na materac, zasłaniając się tym, że materace mają ściągane poszewki, które zawsze można wyprać, a tymczasem robią to rzadziej niż raz na kwartał.
Dlaczego higiena w sypialni jest tak ważna? Podczas snu człowiek wydziela nawet jedną trzecią litra potu i innych płynów, z których większość nie wyparowuje i pozostaje na materacu. Ponadto co noc na materacu pozostawiamy około 1,5 g łupieżu i martwego naskórka, co jest świetną pożywką dla drobnoustrojów i owadów. Najgorsze jest jednak to, że zgodnie z szacunkami po około 10 latach użytkowania materaca znajduje się na nim aż 2 miliony (!) roztoczy, a także ich odchody. Sam materac jest ciężko czyścić, zatem warto zainwestować w ochraniacze na materac i inne nakładki, które będziemy mogli łatwo ściągać i często prać, bez ryzyka podrażnień i alergii.
Jakie zalety ma ochraniacz na materac?
Jak sama nazwa wskazuje, ochraniacz ma ochraniać materac. W praktyce chroni przede wszystkim przed zniszczeniami, zabrudzeniami, a także znacznie ułatwia higienę. Chroni przed przenikaniem cieczy do wnętrza materaca i wykonany jest przeważnie z włókien, które są przewiewne i odprowadzające wilgotność. Można go stosować również jako prześcieradło, jeśli zakupimy odpowiedni ochraniacz do modelu materaca. Bardzo ważne jest to, że ochraniacze i nakładki można prać w wysokiej temperaturze, nawet 95 stopni Celsjusza, co daje gwarancję pozbycia się wszelkich roztoczy i zanieczyszczeń.
Nakładka na materac ma również gwarancję producenta. Przykładowo marka Tempur obejmuje swoje produkty aż 3-letnią gwarancją, a jej ochraniacze wykonane są z miłych w dotyku włókien TENCEL, co można sprawdzić na stronie: .
Reasumując, ochraniacze na materac są oddychające, wodoodporne, hipoalergiczne. Nie powodują podrażnień skóry i odleżyn, mogą być stosowane przez alergików i osoby z nerwobólami. Zakłada i ściąga się je w niezwykle łatwo, a wszyte gumki zabezpieczają przed przesuwaniem się ochraniacza.
Antybakteryjne nakładki na materac
Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają nakładki na materac w formie maty z naturalnej łuski gryczanej. Te maty mają za zadanie przede wszystkim poprawić właściwości materaca. Zapewniają przepływ powietrza, dzięki czemu lepiej odprowadzają wilgoć. Ponadto łuska gryczana podczas poruszania powoduje delikatny masaż skóry, a zawarte w niej taniny zapobiegają rozwojowi roztoczy i bakterii w materacu i na powierzchni skóry.
Ten rodzaj mat jest szczególnie polecany do pokojów dziecięcych. Nie uczulają, wykonane są z naturalnego materiału, mają właściwości bakteriobójcze, są odporne na przecieranie. Ponadto mają właściwości zapobiegające wadom kręgosłupa i wspomagają leczenie wad, które już wystąpiły.
Innym rodzajem nakładek na materac są te wykonane z pianki termoelastycznej VISCO. Ich zadaniem również jest poprawienie właściwości materaca, a zaletą jest dopasowywanie się do ciała. Taka mata reaguje na nacisk i temperaturę ciała, dzięki czemu staje się miękka, eliminuje nacisk i ułatwia odprężenie. Wykonane są z dzianiny z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne – ograniczają rozwój mikrobów i zapobiegają ich przedostawaniu się do skóry. Do tego również są paroprzepuszczalne i mają właściwości antystatyczne.
Jak dbać o materac?
Materac i obicia tapicerskie należy czyścić starannie nie rzadziej niż co trzy miesiące za pomocą miękkiej szczotki, by usunąć z nich kurz i nalot. Materace piankowe można odświeżać odkurzaczem ze specjalną, wąską przyssawką. Materace należy również wietrzyć – najlepiej raz w tygodniu ściągać z niego pokrowiec i wentylować co najmniej przez 30 minut. Warto również wyjeżdżając na urlop, pozostawić materac odkryty i bez ochraniaczy, aby go przewietrzyć i by dłużej zachował świeżość.
Czyszczenie samego materaca może być dość kłopotliwe, dlatego warto zainwestować w ochraniacz do materaca. Jest alternatywą dla zwykłego bawełnianego pokrowca, który nie uchroni przed zanieczyszczeniem, bakteriami i roztoczami. Ochraniacze dopasowane są do wierzchniej warstwy materaca, zaopatrzone w gumki i skutecznie zabezpieczają łóżko przed zabrudzeniem. Mogą występować w wersji bawełnianej lub wodoodpornej (lateksowej).
W większości sklepów do zakupionego materaca dodawany jest od razu ochraniacz w formie pokrowca, który ma właściwości antygrzybiczne, antyalergiczne czy antybakteryjne. Jeśli nie ma go w komplecie, warto w niego zainwestować w trosce o własne zdrowie.
Materace należy wymieniać średnio co 7 lat, po tym czasie traci swoje właściwości i jest odkształcony. Kluczowe jest również to, co w nim siedzi, dlatego nie tylko źle dobrany materac może powodować problemy z zasypianiem lub pogarszać jakość snu. Niezwykle ważne jest, aby często prać pościel, czyścić sam materac, a także stosować ochraniacze i nakładki na materac, które uchronią go przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a przede wszystkim zapewnią zdrowy sen.