Infekcje uszu, ból, zatkany przewód słuchowy – często źródłem tych problemów jest nieprawidłowa higiena. Jedni podchodzą do niej z nadmierną przesadą, inni stosują ją w momencie pojawienia się niepokojących objawów. I jedni i drudzy problemów uszu doszukują się w obecności woskowiny. I choć woskowina sama w sobie nie szkodzi, to jej nadmiar może być źródłem dyskomfortu. Jak działać, kiedy pojawi się problem?
Skąd nadmiar woskowiny?
Woskowina to naturalna substancja znajdująca się w wewnętrznej części przewodu słuchowego. Jej pojawienie się nie powinno być traktowane jako objaw nieprawidłowej higieny uszu. Przyzwyczailiśmy się do regularnego usuwania jej, zapominając o roli, którą spełnia. Zadaniem woskowiny jest oczyszczanie i ochrona przewodu słuchowego. Pyłki, drobnoustroje, bakterie, martwy naskórek – to wszystko wydostaje się z wnętrza ucha wraz z nią. Dlatego warto pamiętać, by usuwać jedynie nadmiar woskowiny. Zbyt częste oczyszczanie przewodu słuchowego spowoduje, że organizm będzie produkować jej więcej.
Czego unikać w higienie uszu?
Co zrobić, gdy już zmagamy się z nadmiarem woskowiny? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by wystrzegać się korzystania z patyczków kosmetycznych. Próba oczyszczenia zatkanego ucha w ten sposób może tylko pogorszyć sytuację. Nadmiar wydzieliny, wepchnięty w głąb przewodu słuchowego w postaci czopa może spowodować uszkodzenie błony bębenkowej. Patyczki to skuteczna metoda, ale jedynie w przypadku higieny małżowiny usznej. Podczas czyszczenia uszu ograniczyć należy również kontakt z wodą. Woskowina pod jej wpływem pęcznieje, co także może być przyczyną problemów.
Spray do uszu – wygodna i prosta metoda
Skutecznym sposobem na oczyszczenie przewodu słuchowego jest spray do uszu. W skład takiego preparatu wchodzą przede wszystkim naturalne oleje. Jego działanie polega na rozpuszczeniu nadmiaru woskowiny i usunięciu jej na zewnątrz. Jest to wygodny środek zarówno jeśli chodzi o codzienną higienę, jak i w przypadku wszelkich dolegliwości. Większość takich preparatów dostępna jest bez recepty jak np. . Jeśli spray do uszu okaże się nieskuteczny, należy niezwłocznie udać się do laryngologa.