1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. 2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.

Od 12 do 17 listopada .2011 r. za darmo w salach kinowych Kinoteki PKiN w Warszawie, przez miesiąc na platformie filmowej IPLEX.PL, a od listopada do końca roku w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce będzie można obejrzeć kilkadziesiąt filmów tworzących jedyny w swoim rodzaju obraz tak zwanego Globalnego Południa: Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii, krajów postsowieckich.

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji.

Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Festiwal HumanDOC to dużo więcej niż filmy. To debaty i dyskusje z autorami i bohaterami filmów, ekspertami i praktykami zajmującymi się globalnym rozwojem , to także warsztat o przystosowywaniu sztuki filmowej dla potrzeb osób niewidzących i program edukacyjny dla szkół.

Na tegorocznej edycji Festiwalu HumanDOC nie zabraknie polskich i warszawskich premier obsypanych nagrodami filmów jak unikatowego i poruszającego dokumentalnego filmu animowany „Nieme głosy”/“Little voices” (reż. Jairo Carrillo i Oscar Andrade), który głosem i rysunkami małych bohaterów opowiada o dzieciach wcielonych do kolumbijskiej armii paramilitares i partyzantki komunistycznej, a sam film przywodzi na myśl słynny „Waltz z Bashirem”. Swoją polską premierą na Festiwalu HumanDOC będzie miał też bezkonkurencyjny zwycięzca tegorocznego Sundance Film Festival - film o traumie związanej z wojną w Afganistanie: „Piekło powraca”/„Hell&Back Again” (reż. Danfung Dennis). To obraz odważny, wstrząsający i przełomowy – to pierwszy film od początku do końca nakręcony aparatem fotograficznym!

Wśród gości tegorocznego festiwalu nie zabraknie twórców premierowego „Piekło powraca” / „Hell&Back Again” czy „Wojownika pośród śmieci” / „Garbage Warrior” filmu o znanym na całym świecie eko-architekcie. Festiwal to ważne pytania o największe wyzwania XXI wieku: Czy istnieje kryzys żywieniowy na świecie? Co to są uchodźcy klimatyczni i co dzieje się ze współczesnymi imigrantami? Jakie znaczenie ma demokracja i rozwój? Jakimi prawami rządzą się wielkie korporacje? Jakie jest miejsce Polski w łańcuchu światowego rozwoju? Komu, jak i dlaczego pomagamy?

Więcej informacji na stronach 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze