1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Materiał partnera

Jak zbudować zdrowe nawyki? Poznaj kilka cennych wskazówek

(Fot. materiały partnera)
Chcesz wprowadzić do swojej codzienności zmiany i zbudować kilka zdrowych nawyków? Od razu trzeba zaznaczyć, że to nie będzie łatwy proces. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu potrzeba, aby wypracować dany nawyk. To kwestia indywidualna – jednej osobie może zająć to dwa lub trzy tygodnie, a inna będzie potrzebowała nawet kilku miesięcy. Warto po prostu uzbroić się w cierpliwość i każdego dnia realizować założone cele.

Czym są zdrowe nawyki?

Nawyki to zazwyczaj nieświadomie wywoływane zachowania, które zostały ukształtowane poprzez konsekwentne i regularne wykonywanie danej czynności, w określonym kontekście. Takim kontekstem może być na przykład pora dnia. W związku z tym o negatywnym nawyku będziemy mówili na przykład wtedy, gdy po przebudzeniu zazwyczaj sięgasz po telefon.

Z kolei pozytywnym nawykiem będzie sięganie po szklankę niegazowanej wody zaraz po przebudzeniu. Oczywiście wypracowanie negatywnych nawyków jest znacznie łatwiejsze, ale to jedynie te pozytywne będą dobrze wpływały na twoje życie. Właśnie dlatego warto mieć świadomość tego, jak kształtują się nawyki i jak możesz je zmieniać.

Wyznacz nawyki, które chcesz zbudować

Jeśli do tej pory w twojej codzienności dominowały głównie złe nawyki – nie będzie ci łatwo się ich pozbyć. Pierwszym krokiem powinno być wyznaczenie konkretnych nawyków, które mają stać się częścią twojej codziennej rutyny.

Do zdrowych nawyków zdecydowanie można zaliczyć:

 • regularną aktywność fizyczną,
 • stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety,
 • spanie od 7 do 8 godzin na dobę,
 • budowanie dobrych relacji z innymi,
 • picie wystarczające ilości wody dziennie,
 • jedzenie śniadania,
 • rozpoczynanie dnia od szklanki wody,
 • regularne wykonywanie badań.

Oczywiście wymienione nawyki są dosyć ogólne. Warto, abyś samodzielnie wyznaczył konkretne nawyki dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań – na przykład: wykonywanie treningów na siłowni 3 razy w tygodniu, czytanie książki przed snem.

Przygotuj plan – metoda małych kroków

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie do swojej codzienności konkretnego zdrowego nawyku – pamiętaj, aby działać stopniowo. Metoda małych kroków w tym przypadku świetnie się sprawdzi. Chcesz zadbać o zdrowie i regularnie ćwiczyć – wyznacz realny cel. Jeśli jesteś osobą początkującą i postanowisz ćwiczyć 5 razy w tygodniu, jest mała szansa na to, że stanie się to twoim nawykiem.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wpisanie w swój tygodniowy plan dwóch treningów. Ustal konkretne dni i godziny, w których będziesz ćwiczył. Znajdź najlepszą siłownię i rozpocznij budowanie dobrego nawyku, czyli regularnego trenowania. Siłownia Calypso to miejsce, które z pewnością przypadnie ci do gustu i pomoże w osiągnięciu celu!

Zdrowy styl życia i wprowadzenie pozytywnych nawyków do swojej codzienności to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia i samopoczucia. Nie czekaj i już teraz zastanów się nad tym, jakie drobne zmiany powinny pojawić się w twojej codzienności!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze