1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kobiety w kryminale Dagmary Andryki

(Fot. materiały partnera)
Trzecia, najnowsza część serii „Anna Maria Kiery” nosi tytuł „Dama” i mocno zarysowany jest w niej pierwiastek żeński. Każda kobieca postać jest bardzo intrygująca i nietuzinkowa.

Współpraca reklamowa

Nad nową sprawą, jak zawsze w kryminale Dagmary Andryki, pracują dwie kobiety. Była warszawska policjantka Anna Maria Kier i jej przyjaciółka, Wanda Lechicka, specjalistka od cyberprzestępczości. Obie panie prowadzą od niedawna biuro detektywistyczne, dla którego każde zlecenie jest na wagę złota. Tym razem chodzi o prawdopodobne uprowadzenie dziewczynki. Zleceniodawcą jest jej matka, a historia związana z zaginięciem dziecka od początku wydaje się dość tajemnicza.

Dagmara Andryka (Fot. materiały partnera)

Nic nie ginie bez śladu

Przedziwnym zbiegiem okoliczności, bawiące się na warszawskim podwórku bliźniaki, znajdują klucze do mieszkania z numerem telefonu. Ich mama, chcąc nauczyć maluchy, jak powinno się postępować w takiej sytuacji, dzwoni pod numer wygrawerowany na metalowym breloku. Okazuje się, że zguby poszukuje od prawie sześciu lat kobieta z Radomia. Wtedy sprzed sklepu zniknęła jej córeczka, razem z wózkiem i wszystkim, co się w nim znajdowało. Nikomu nie udało się wpaść na żaden trop, aż do tej pory. Zrozpaczona matka, bez wiary w skuteczność policji, zgłasza się do biura detektywistycznego naszych bohaterek.

Wyraziste żeńskie postacie

Serię kryminalną Dagmary Andryki „Anna Maria Kier” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) można czytać w dowolnej kolejności. Każda powieść dotyczy innej sprawy i związanego z nią dochodzenia. Spinającym elementem są postacie dwóch przyjaciółek wykonujących pracę detektywistyczną i dla ich poznania warto rozpocząć czytanie od części pierwszej.

Anna Maria Kier ma wszystkie cechy dobrego dochodzeniowca, jednak perfekcja i oddanie pracy odbija się na jej życiu prywatnym. Po rozstaniu z mężem jemu powierza opiekę nad ich wspólnym synem. Tę trudną decyzję podejmuje dawno, świadomie, kierując się dobrem dziecka. Obecnie chłopak choruje na raka i matka robi wszystko, by znaleźć sposób na jego wyleczenie. Pomóc może jej ojciec, były prokurator, z silnymi koneksjami i możliwościami finansowymi, jednak z mroczą przeszłością. Ambitna Anna nie chce korzystać z jego pomocy. Nie wybaczy mu, że od dawna manipulował jej życiem, zaaranżował jej małżeństwo i stał za śmiercią matki. Szukając tropów prowadzących do historii zniknięcia żony prokuratora, Anna odkrywa jak niezwykła kobieta ją urodziła. W rozwikłaniu zawiłej własnej historii, oraz tej związanej z zaginięciem dziewczynki, jak zwykle pomaga Wanda. Hakerka jest niezawodnym specjalistą, oddanym bez reszty pracy, przez co trudno jej ułożyć sobie własne życie. Choć szczęśliwie zakochana w młodej kelnerce, czuje, że bardziej od stałego związku potrzebuje samotności i adrenaliny, jaką daje praca w kryminalistyce. Annie i Wandzie w obu śledztwach pomaga Ursula, dociekliwa profilerka z Niemiec.

Bogata fabuła, mylenie tropów, bogactwo wątków, które zmuszają do koncentracji i uważnego śledzenia skomplikowanych ścieżek, na jakie zaprasza nas autorka w „Damie. Anna Maria Kier” (Prószyński i S-ka, 2022 r), to znak firmowy Dagmary Andryki. Nic nie jest tu oczywiste, pozorne rozwiązania tyko mamią, a głębia opowiadanych historii ma niejedno dno z wieloma pokładami. Świetna lektura dla miłośników dobrze napisanych, zawiłych, trzymających w napięciu kryminałów.

(Fot. materiały partnera)

Dagmara Andryka, filozofka, absolwentka podyplomowych studiów w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW. Pisarka, scenarzystka i autorka opowiadań. Zadebiutowała powieścią „Tysiąc”, która rozpoczęła trylogię kryminalną. W 2019 r. trzecia część cyklu, „Tajemnice Mille”, została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Autorka zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2009 r. „Król”, „As” i najnowsza „Dama” to trzy pierwsze tomy sensacyjnej tetralogii pt.: „Anna Maria Kier”. Ostatnia części kryminału pt.: „Walet”, niedługo ukaże się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze