1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ile możemy zaoszczędzić w tym roku na rachunkach za prąd?

(Fot. iStock)
Choć wiele z nas obawiało się nadejścia nowego roku ze względu na zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej, możemy spać już spokojnie.

Współpraca reklamowa

Dzięki zaproponowanym w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej rozwiązaniom zapłacimy od 2000 do prawie 3 000 zł rocznie mniej za prąd. Wojna w Ukrainie i w jej konsekwencji gwałtowny wzrost cen surowców, ale również kosztów zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w systemie EU ETS, które w ubiegłym roku stanowiły nawet ponad połowę ceny prądu – sprawiły, że hurtowe ceny energii w 2022 r. rosły nawet o kilkaset procent. Natomiast dzięki stabilizującym działaniom rządu, aż do końca 2023 r. ceny netto energii dostarczanej do 8 milionów mieszkań i domów zostały zamrożone na poziomie z ubiegłego roku w ramach następujących limitów: do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami oraz do 3000 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

(Fot. materiały partnera)

Przyjęte limity uwzględniają potrzeby różnych rodzajów gospodarstw domowych oraz ich sytuację, która przekłada się na realne zużycie prądu. Dzięki temu każda z objętych ochroną polskich rodzin uniknie wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, które musiałaby ponieść, gdyby o cenach energii decydował wyłącznie rynek. Tym samym, aż 8 milion gospodarstw domowych przez cały rok będzie mogło korzystać z rządowej ochrony przed gwałtownym wzrostem cen energii. Każda rodzina, w zależności od przyznanych limitów, zyska od ok. 2 000 do ok. 3 000 tysięcy złotych, których nie będzie musiała płacić za energię elektryczną – zapłaci więc ok. 40 procent jej rynkowej ceny.

(Fot. materiały partnera)

Możemy więc stwierdzić, że dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej w naszych portfelach w tym roku zostanie minimum 2000 zł. To pokaźna kwota, za którą możemy kupić np. 450 litrów benzyny, a tym samym sfinansować wakacyjną podróż np. do Włoch lub przeznaczyć ją na letnie kolonie dla naszego dziecka. Ponadto, racjonalnie korzystając z energii, jesteśmy w stanie zyskać dodatkowy, 10-procentowy rabat. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r.

Więc informacji na temat zamrożenia cen prądu można znaleźć na stronie: https://www.gkpge.pl/dla-domu/oszczedzasz-2000

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze