1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Wprowadzenie: historia przeciwieństw

Wprowadzenie: historia przeciwieństw

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
„Podręcznik yin-yang” Antony’ego Cumminsa to książka, która odkrywa tajemnice chińskiej koncepcji przeciwieństw. Sprawdź, czy znajdziesz w niej coś dla siebie.

Życie z yin-yang

Już od zarania chińskiej cywilizacji koncepcja yin-yang kształtowała różne plemiona i ludy. Ten odwieczny symbol równowagi i harmonii jest znacząco obecny także dzisiaj. Ludzie na całym świecie sięgają do tej nauki, aby osiągnąć większą równowagę. Jednakże podążanie właściwą drogą w ramach narzucanych przez społeczeństwo ograniczeń jest ciągłą walką. W idealnym świecie każdy miałby sporo ziemi, z której owoców korzystałby do woli, wstawałby wraz ze słońcem i zadzierał głowę, patrząc na jasny księżyc. Rodzinę i przyjaciół gromadziłoby ciepło opalanego drewnem kominka, a hojność ziemi zapewniałaby bezpieczeństwo wszystkim pod obserwującym z góry niebem. Niestety nie zawsze może tak być. Choć współczesny świat niesie nam wiele zdobyczy techniki, może nam być trudno poukładać sobie życie według starożytnych zasad. Jednak wszyscy ludzie mogą poprawić swoją egzystencję, stosując się do nauk yin-yang. W ten sposób mogą ustanowić większą równowagę nie tylko we własnym otoczeniu,
ale także na całym świecie, gdy wraz z innymi będą podążać w zgodzie z nurtem natury. Sięgnij do głębszych sekretów starożytnych mistrzów Chin i spróbuj żyć nowocześnie w oparciu o starą tradycję.

Nowa droga harmonii

Yin i yang: dwa słowa, które na stałe zagościły w naszej świadomości, a ich znaczenie przeniknęło wiele aspektów życia. Niewielu ludzi nie wie, o co chodzi w koncepcji yin i yang, lecz niestety większość rozumie tę koncepcję tylko jako niejasną ideę przeciwieństw. Mnóstwo książek ma yin-yang w tytule i w większości z nich tego terminu używa się po prostu jako skrótu dla wyrażenia równowagi w danej dziedzinie: yin-yang malowania, yin-yang gotowania itp. Istnieje bardzo niewiele książek poświęconych badaniom samego yin-yang i zwykle są one zbyt akademickie i złożone dla zwykłego czytelnika, który podchodzi do tematu z ograniczoną wiedzą.

Celem mojej pracy jest ukazanie skomplikowanych idei szerszej publiczności bez ograniczania ich bogactwa. Taka właśnie jest ta książka. Otwiera bramę do tajemniczego świata yin-yang i wskazuje dwie ścieżki, którymi można podążać. Pierwsze podejście prowadzi do solidnego historycznego zrozumienia początków i ewolucji koncepcji yin-yang; drugie podejście pomaga wykorzystać starożytną naukę we własnym życiu, by móc iść w ślady dawnych mędrców i czerpać z dobrodziejstw wiecznego Dao.

Książka przedstawia wszystko: od podstawowych pojęć i historii rozwoju koncepcji yin-yang, po jej zastosowanie i praktyczne umiejętności, by zjednoczyć się z Drogą i wieść takie życie, aby móc korzystać z obfitości wszechświata. To nie jest ścieżka lenistwa; to ścieżka, która pokazuje, jak unosić się na falach istnienia i jak wylądować na brzegu zwanym zadowoleniem. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz ramkę „Praca z yin-yang” z krótką medytacją na temat jego kluczowych wniosków. Często zachęcać będzie ona do przyjrzenia się otoczeniu, niebu nad głową lub rozwojowi własnego zrozumienia oraz do refleksji nad mocą i pięknem koncepcji yin-yang w działaniu.

Podstawa wielu dziedzin

Niektórzy studiują tradycyjną chińską medycynę lub zielarstwo, qigong bądź sztuki walki. Innych pociągają strategia walki samurajów, shiatsu – japoński masaż, wróżby i przepowiednie, akupunktura, akupresura, szczęśliwe i pechowe kierunki i tak dalej. Wszystkie te dziedziny mają jedną wspólną cechę: wymagają zrozumienia yin-yang. Dlatego jeśli ogólnie interesujesz się myślą i kulturą Azji Wschodniej lub którąś z tych praktyk, odniesiesz wiele korzyści z lektury tej książki, nawet jeśli nie zamierzałeś zaznajamiać się z tą koncepcją.

Ciesz się lekturą

Czytelnikom szczerze zainteresowanym książka ta udziela informacji na temat historii religii, wymowy, chińskich ideogramów i wielu innych zagadnień, ale przede wszystkim została napisana po to, by się tym cieszyć. W moich podróżach przez wschodnią myśl, od tradycyjnej medycyny chińskiej poprzez ezoterykę nauk samurajów, po filozofię daoistyczną, na każdym kroku spotykałem yin-yang. Nigdy jednak nie udało mi się znaleźć książki wyjaśniającej tę koncepcję w prosty sposób – to dlatego napisałem Podręcznik yin-yang. Mam nadzieję, że nowicjuszowi da on solidne podstawy, na których będzie mógł oprzeć swoje dalsze badania, a bardziej zaznajomionym z tematem wypełni ewentualne luki w wiedzy. Dao stworzyło jedno, to jedno stworzyło drugie, drugie stworzyło trzecie, ta trójca zaś zawiera wszystko, co powstaje w stworzeniu, i samo stworzenie, to z kolei opiera się na yin i yang oraz mieszaninie energii qi. To miało miejsce w przeszłości, dzieje się teraz i będzie kontynuowane w przyszłości.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze