1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Pielęgnacja problematycznej skóry trądzikowej – kosmetyki tołpa. dermo face sebio

Pielęgnacja problematycznej skóry trądzikowej – kosmetyki tołpa. dermo face sebio

Kobieta z trądzikiem na twarzy patrząca w bok i trzymająca produkt Tołpy (Fot. materiały partnera)
Kobieta z trądzikiem na twarzy patrząca w bok i trzymająca produkt Tołpy (Fot. materiały partnera)
Skóra trądzikowa to problem, z którym borykają się nastolatki i młodzi dorośli, ale także osoby dojrzałe. Na szczęście współczesna medycyna doskonale radzi sobie z diagnozowaniem rozmaitych odmian trądziku, a na sklepowych półkach znajdziemy wiele bardzo skutecznych kosmetyków, które umożliwiają efektywną pielęgnację skóry trądzikowej w domu.

Czym właściwie jest trądzik?

Trądzik jest stanem zapalnym skóry, którego powstawanie ma wiele przyczyn. Z uwagi na fakt, że to choroba o wieloczynnikowym podłożu, mówienie o jednej uniwersalnej przyczynie powstawania trądziku jest niewłaściwe. Lista czynników indukujących zmiany trądzikowe jest naprawdę długa, a w każdym indywidualnym przypadku należy dodać do niej wiek. Wbrew powszechnym przekonaniom, trądzik nie jest wyłącznie problemem nastolatków – diagnozowany jest także u osób dorosłych.

Można, oczywiście, wskazać na najczęściej występujące przyczyny trądziku, zawsze jednak należy pamiętać, że istnieją różne jego rodzaje, a zestaw czynników, które go wywołują bywa inny u każdego pacjenta.

Kobieta z trądzikiem na twarzy (Fot. materiały partnera) Kobieta z trądzikiem na twarzy (Fot. materiały partnera)

Wśród najczęściej diagnozowanych rodzajów wyróżniamy:

  • Trądzik pospolity, potocznie zwany także młodzieńczym, czyli acne vulgaris. Wbrew nazwie potocznej, może wystąpić także u osób dorosłych. Mówienie, że jego przyczyną jest nadmierna produkcję sebum (mieszanina substancji lipidowych produkowana przez gruczoły łojowe) to duże uproszczenie. Proces powstawania trądziku pospolitego trzeba wyobrazić sobie jako „transakcję wiązaną”. Kiedy skóra produkuje za dużo sebum, zatyka ono pory skóry, prowadząc do powstawania mikrozaskórników, które, na skutek rozmaitych reakcji biochemicznych oraz nadaktywności bakterii żyjących naturalnie na skórze i w jej porach, przekształcają się w widoczne gołym okiem zaskórniki otwarte i zamknięte. Oczywiście nadprodukcja sebum trwa nieustannie i proces ten nie ma końca, dopóki nie przerwiemy go za pomocą kosmetyków i/lub leków. Jeśli tego nie zrobimy, trądzik pospolity wejdzie w bardziej uciążliwe i trudniejsze w opanowaniu stadium. Na skórze zaczną powstawać stany zapalne i pewnego dnia obudzimy się z ropnymi bolesnymi krostami na twarzy. To już trądzik grudkowo-krostkowy i krostkowy, który może rozwinąć się w torbielowaty (potocznie guzowaty), w którym obserwujemy pojawianie się dużych zapalnych torbieli wypełnionych ropną treścią.
  • Trądzik różowaty, czyli acne rosacea. Zwykle diagnozowany o osób dorosłych. W tej odmianie choroby gruczoły łojowe pracują prawidło, mamy za to do czynienia z wzmożoną reakcją naczynioruchową, objawiająca się zaczerwienieniem skóry pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych. Naczynia krwionośne rozszerzają się nadmiernie, co skutkuje pojawieniem się zmian rumieniowych na policzkach i czole. Mogą, ale nie muszą towarzyszyć im objawy łojotoku. Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są do końca wyjaśnione, a wśród najczęstszych wymienia się: czynniki genetyczne, zaburzenia pracy układu immunologicznego w tym alergie oraz zakażenie pasożytnicze nużeńcem (Demodex folliculorum) czyli nużycę.
  • Trądzik „hormonalny”. Tym mianem określa się wszelkie odmiany trądziku dorosłych, u źródeł, których leży nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Może on pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jako choroba samoistna albo towarzysząca innym schorzeniom, np. zespołowi policystycznych jajników albo zaburzeniom pracy nadnerczy i nadprodukcji testosteronu.

Pielęgnacja cery trądzikowej – od czego zacząć?

Skóra trądzikowa jest bardzo wymagająca, a jej właściwa pielęgnacja to nie lada wyzwanie. Jednym z najważniejszych kroków, który musimy zrobić, aby wyeliminować nawracające wypryski i uzyskać pożądany stan skóry, jest dobranie właściwych kosmetyków. Aby zrobić to bezbłędnie, musimy udać się najpierw do dermatologa, który precyzyjnie zdiagnozuje stan naszej skóry.

Kobieta przemywająca trądzik wacikiem kosmetycznym  (Fot. materiały partnera) Kobieta przemywająca trądzik wacikiem kosmetycznym (Fot. materiały partnera)

Pielęgnacja, zarówno ta profesjonalna, w gabinecie kosmetycznym, jak ta prowadzona w warunkach domowych, zawsze powinna stanowić dopełnienie leczenia dermatologicznego.

Kiedy kompletujemy dermokosmetyki do użytku domowego, pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja skóry składa się z trzech etapów:

  • oczyszczania, które pozwala usunąć z naskórka kurz, nadmiar sebum, martwe komórki, cząsteczki potu, resztki makijażu;
  • tonizacji, która przywraca naskórkowi równowagę hydro-lipidowej, właściwy poziom pH oraz wsparcie mikrobiomu, czyli dobroczynnych mikroorganizmów żyjących na skórze;
  • nawilżania, które nie tylko dogłębnie nawadnia naskórek, lecz także ogranicza nadprodukcję sebum.

Oczyszczona, poddana tonizacji oraz nawilżona skóra trądzikowa powinna być zawsze zabezpieczona przed wpływem promieni UV oraz przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o doborze kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej znajdziesz w artykule: ?

Dermokosmetyki tołpa. dermo face sebio – co je wyróżnia?

Kosmetyki z serii z serii tołpa. dermo face sebio. działają wielokierunkowo:

  • łagodzą podrażnienia,
  • normalizują wydzielanie sebum,
  • nawilżają,
  • regulują pracę gruczołów łojowych,
  • wspomagają regenerację skóry oraz walkę z zaskórnikami,
  • ograniczają ryzyko rozwoju infekcji.

Ponadto mają prosty, naturalny skład i zgodnie z filozofią marki nie są testowane na zwierzętach.

Dermokosmetyki tołpa. dermo face sebio: łagodzą podrażnienia, normalizują wydzielanie sebum, nawilżają, regulują pracę gruczołów łojowych, wspomagają regenerację skóry oraz walkę z zaskórnikami, ograniczają ryzyko rozwoju infekcji. (Infografika: materiały partnera) Dermokosmetyki tołpa. dermo face sebio: łagodzą podrażnienia, normalizują wydzielanie sebum, nawilżają, regulują pracę gruczołów łojowych, wspomagają regenerację skóry oraz walkę z zaskórnikami, ograniczają ryzyko rozwoju infekcji. (Infografika: materiały partnera)

Pielęgnacja skóry trądzikowej – oczyszczanie

Jak wspomniano, podstawowym elementem dbania o skórę trądzikową jest regulacja pracy gruczołów łojowych oraz złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka – pozbywanie się z niego martwych komórek oraz zanieczyszczeń. Konieczne jest mycie twarzy zarówno rano, jak i wieczorem, a także po intensywnym wysiłku fizycznym.

Najlepiej stosować łagodne kosmetyki, o żelowej konsystencji, które nie będą nadmiernie przesuszać skóry, takie jak żel do mycia twarzy 3 enzymy tołpa. dermo face enzyme lub normalizujący żel do mycia twarz tołpa. dermo face sebio.

Peeling do cery trądzikowej

W przypadku cery trądzikowej regularne złuszczanie naskórka jest istotne, gdyż pozwala odblokować pory i zmniejszyć ilość wykwitów trądzikowych. Ze względu jednak na ryzyko rozniesienia bakterii i nasilenia stanu zapalnego, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są delikatne peelingi enzymatyczne, np. mikrozłuszczający żel peelingujący do mycia twarzy tołpa. dermo face sebio. To rewolucyjne połączenie ochrony mikrobiomu i antyoksydacji w codziennym zapobieganiu niedoskonałościom:

  • normalizuje mikrobiom,
  • hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku,
  • działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu zapobiega blokowaniu porów,
  • przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości.

Kosmetyki do cery trądzikowej – tonizacja

Tonizacja ma na celu przywrócenie naskórkowi równowagi hydrolipidowej, właściwego poziomu pH oraz wsparcie mikrobiomu, czyli dobroczynnych mikroorganizmów żyjących na tkance. Ponadto ułatwia wchłanianie przez tkankę skórną składników aktywnych z kosmetyków pielęgnujących.

Wśród kosmetyków tonizujących z serii tołpa. dermo face sebio. znajdziesz np. normalizujący tonik matujący, który reguluje wydzielanie sebum, ograniczając jego wydzielanie o 76% i przywraca skórze fizjologiczne pH. Godny polecenia jest także normalizujący płyn micelarny do mycia oczu o twarzy, który m.in. normalizuje mikrobiom poprzez hamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

Seria powstała z myślą o kompleksowej pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników. Synergiczne stosowanie kosmetyków z tej serii pomaga nie tylko w redukcji widocznych zmian trądzikowych i zaskórników (zarówno otwartych, jak i zamkniętych), ale także wzmaga działanie antybakteryjnie poszczególnych preparatów i umożliwia szybkie wygładzenie skóry. Dodatkowo ułatwia gojenie się ran i zmniejsza widoczność blizn i przebarwień potrądzikowych.

Szeroko uśmiechnięta kobieta z trądzikiem nakładająca krem na twarz (Fot. materiały partnera) Szeroko uśmiechnięta kobieta z trądzikiem nakładająca krem na twarz (Fot. materiały partnera)

Cera problematyczna – jaki krem wybrać?

W przypadku skóry trądzikowej nawilżanie skóry i wspieranie procesów regeneracyjnych przy jednoczesnej regulacji gruczołów łojowych zawsze daje doskonałe efekty. Używane produkty pielęgnacyjne muszą nie tylko dogłębnie nawadniać naskórek, lecz także ograniczać nadprodukcję sebum. Na uwagę zasługuje zwłaszcza korygujący niedoskonałości CICA-KREM tołpa.dermo face sebio+.

Ten lekki krem korygujący, mający w składzie mi.in. kwas salicylowy i cynk, wycisza nawet aktywny i zaawansowany trądzik. Doskonale radzi sobie z krostkami, grudkami, zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi. Ogranicza także powstawanie przebarwień potrądzikowych. Należy stosować go na noc, aby rano uzyskać efekt zregenerowanej, wyciszonej skóry z widocznie zredukowanymi niedoskonałościami.

Pamiętaj: pielęgnacja skóry trądzikowej prawidłowo dobranymi kosmetykami z serii tołpa.dermo face sebio. będzie naprawdę skuteczna tylko wówczas, kiedy będzie ona dopełnieniem leczenia dermatologicznego. Trądzik pospolity, różowaty czy „hormonalny” to choroby skóry, a nie „jej uroda”!

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze